Termometr bezdotykowy – jak on działa i dlaczego jest lepszym wyborem?

Termometry to podstawowe narzędzia do pomiaru temperatury u pacjenta. Dawniej odminowały modele rtęciowe, które wymagały również bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Obecnie jednak znacznie odchodzi się od stosowania tego typu wyrobów i są one skutecznie zamieniane na nowsze i całkowicie bezdotykowe modele. Z pewnością wiele osób już przekonało się o ich zaletach. Jednak na jakiej zasadzie działają termometry bezdotykowe i dlaczego są one lepszym rozwiązaniem?

 

Jak działa termometr bezdotykowy?

Termometr bezdotykowy jest jedną z najlepszych odpowiedzi na dynamiczny rozwój nowych technologii. Z pewnością urządzenie to przyczyniło się zarówno do zwiększenia komfortu pacjentów, ale także i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa wśród lekarzy oraz pielęgniarek.  Termometr bezdotykowy https://gemini.pl/kategoria/sprzet-i-akcesoria-medyczne/sprzet-medyczny/termometry działa na wyjątkowo prostej zasadzie. Zamontowany jest w nim czujnik fal podczerwonych, które są jednocześnie naturalnie emitowane przez nasz organizm. Co więcej, termometr bezdotykowy – jak sama nazwa wskazuje – nie wymaga bliskiego kontaktu z pacjentem. Jego używanie sprowadza się do „przyłożenia” go – z uwzględnieniem bezpiecznej odległości – do czoła pacjenta, a urządzenie samodzielnie odczyta wynik z dość dużą dokładnością. Termometr bezdotykowy świetnie się sprawdza zarówno w przypadku wykonywania pomiaru temperatur u dorosłych, ale także i udzieci. Nie trzeba podawać go bezpośrednio pacjentowi, a to z kolei sprawia, że jego użytkowanie jest wyjątkowo proste. Najważniejsza staje się jednak duża dokładność, której niestety nie oferowały nam standardowe termometry rtęciowe.

 

Jakie są największe zalety termometru bezdotykowego?

Jak sama nazwa wskazuje, termometr bezdotykowy nie wymaga bezpośredniego kontaktu z chorą osobą. Co za tym idzie, za jego pośrednictwem można skutecznie redukować ryzyko zarażenia, czy przeniesienia infekcji na personel medyczny lub po prostu na inne osoby. Termometr bezdotykowy jest więc rozwiązaniem o wysokim poziomie higieny, co z pewnością jest jednym z najważniejszych priorytetów podczas wykonywania pomiaru temperatury. Warto w tym momencie również podkreślić fakt, że taki termometr jest również o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem. Nie posiada on bowiem w swoim wnętrzu toksycznej rtęci. Nie może się z niego nic wylać, czy też ulotnić. Do kolejnych zalet możemy również zaliczyć wyjątkowo proste użytkowanie. Nie musimy bowiem obarcać termometru, by sprawdzić, w jakim zakresie utrzymuje się rtęciowy wskaźnik. Termometr bezdotykowy wyświetla wszelakie informacje odnośnie pomiaru temperatury na czytelnym wyświetlaczu LCD. Jak więc widać, to nowoczesne rozwiązanie, jest wyjątkowo korzystne.

 

Jaką dokładność oferuje termometr bezdotykowy?

Wspomniane już zostało, że przy wykonywaniu pomiarów temperatury, kluczowym aspektem staje się dokładność. Termometry bezdotykowe mają zachowany jej najwyższy poziom, co jest jednak uzależnione od wybranego modelu. W dobie zaawansowanych technologii możemy się jednak spodziewać tego, że granica błędu dla najlepszych termometrów bezdotykowych nie przekroczy 0,1 stopnia Celsjusza. Z pewnością jest to więc satysfakcjonujący rezultat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *