fistulografia

Fistulografia – RTG przetoki – przebieg badania, powikłania

Fistulografia jest badaniem radiologicznym, które polega na ocenie stanu przetoki, jej budowy i wpływu na funkcjonowanie okolicznych narządów. To rodzaj badania RTG z użyciem kontrastu uwidaczniającego przebieg naczyń krwionośnych z dużą dokładnością.

Fistulografia

Fistulografia pochodzi od łaciny – fistula co oznacza przetokę. Przetoka to nic innego jak kanał łączący głębsze narządy lub tkanki z powierzchnią skóry albo narządy wewnętrzne między sobą. Do wytworzenia się przetoki mogą prowadzić stany chorobowe, uraz mechaniczny jak też przetoka może wynikać z wady genetycznej, powikłań pooperacyjnych.

Ponadto występują również przetoki sztuczne, będące wynikiem zamierzonego zabiegu medycznego. Mają one określone zadanie np. przetoka jelita grubego ułatwiająca odprowadzenia kału na zewnątrz. Ten typ przetoki jest powszechny w zabiegach dializujących. Epistolografia służy ocenie przetoki. Dzięki temu badaniu można monitorować zmiany jeżeli przetoka jest rozwiązaniem czasowym jak i kontrolować jej stan, wydolność.

Fistulografia – przebieg badania

Fistulografie przeprowadza się zawsze w warunkach szpitalnych, wymaga nadzoru anestezjologa i jest zabiegiem inwazyjnym. Niesie ryzyko powikłań związanych zarówno z samym badaniem jak i wydaleniem kontrastu po badaniu. W przebiegu badania nacina się skórę w okolicy w której zlokalizowana jest przetoka. Kolejno wprowadza się cewnik do naczynia krwionośnego i podaje środek cieniujący.

Badanie wykonuje się na czczo. Po jego realizacji zaleca się leżenie i spożywanie dużej ilości wody celem filtracji nerek. Pacjent posiada założony opatrunek na miejsce nacięcia i winien zadbać o jego higienę. Zdjęcia RTG pod wpływem kontrastu są dokładniejsze niżeli tradycyjne. Aby widzieć jak najlepiej i jak najwięcej podczas badania pacjenta obraca się w różne pozycje pomagające uwidocznić przetokę. Po wykonaniu zdjęć lekarz opisuje wyniki fistulografii które posłużą do podjęcia decyzji o dalszym leczeniu.

Fistulografia – powikłania

Fistulografia nie należy do niebezpiecznych badań diagnostycznych, jednak z uwagi an to iż jest zabiegiem chirurgicznym niesie pewne ryzyko. Z tego też względu staje się badaniem ostatecznym. Gdy obrazy RTG nie dają zadowalających wyników wówczas pacjenta kieruje się na fistulografię. Podczas badania możliwe jest włączenie od razu metody leczniczej, co jednak jest rzadkie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *