Na czym polega rehabilitacja i kiedy jest potrzebna?

Rehabilitacja to rodzaj zabiegów oraz ćwiczeń, które pozwalają pacjentowi częściowo bądź w pełni powrócić do sprawności fizycznej. W jakich przypadkach zalecane jest korzystanie z rehabilitacji i dlaczego jest to tak ważne? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

 

W jakich przypadkach stosuje się rehabilitację?

Rehabilitacja, w zależności od potrzeb, może być prowadzona przez jednego lub kilku różnych specjalistów – może być to zarówno rehabilitacja stacjonarna w wybranej placówce, jak i rehabilitacja z dojazdem do domu pacjenta. Na zabiegi kierowani są natomiast pacjenci cierpiący na różnorodne wrodzone lub nabyte schorzenia, osoby po wypadkach lub wymagający wsparcia po przebytej chorobie, dzięki czemu mają szansę powrócić do dawnej sprawności. Najczęściej rehabilitacja zalecana jest w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa, schorzeń związanych ze stawami, złamań i uszkodzeń kości, problemów neurologicznych i kardiologicznych oraz urazów rdzenia kręgowego. Zabiegi rehabilitacyjne zalecane są ponadto pacjentom chorującym na porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane oraz innego rodzaju przewlekłe choroby.

Jakie zabiegi obejmuje rehabilitacja?

Zarówno rodzaj rehabilitacji, jak i częstotliwość zabiegów wyznacza lekarz – z tego też względu ważne jest, aby wybrać odpowiedniego specjalistę, którego znajdziesz na stronie punktrehabilitacji.pl. Punkt rehabilitacji tworzy zespół doświadczonych terapeutów, którzy indywidualnie dobierają rodzaj zabiegów do potrzeb danego pacjenta. Profesjonalna rehabilitacja we Wrocławiu to szansa dla każdego z pacjentów na poprawę komfortu życia oraz szybszego powrotu do sprawności fizycznej.

Do najczęściej stosowanych zabiegów wykonywanych w ramach rehabilitacji zaliczają się masaż leczniczy, w tym masaż kręgosłupa, który skutecznie rozluźnia mięśnie usuwając napięcie, co przyczynia się do zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania bólu. Masaż poprawia ponadto krążenie krwi oraz wzmacnia stawy. Równie często stosowana jest też terapia manualna, opierająca się na leczeniu manualnym stawów, mięśni i więzadeł, obejmująca terapię nerwowo-mięśniową, tkanek miękkich oraz specjalne ćwiczenia.

Rehabilitacja może być prowadzona także przy użyciu działania wody, zimna czy bodźców elektrycznych. Pierwszy rodzaj zwany jest hydroterapią, podczas której woda korzystnie oddziałuje na bolące miejsca, jednocześnie redukując stres. Krioterapia to terapia zimnem, przeprowadzana w specjalnej komorze, w której panuje niska temperatura. Jest ona polecana do łagodzenia dolegliwości bólowych, stanów zapalnych oraz obrzęków. Zabieg przy użyciu bodźców elektrycznych nazywany jest jonoforezą i umożliwia dotarcie substancji leczniczych do chorobowo zmienionych miejsc na ciele pacjenta. Najczęściej stosowana jest w przypadku schorzeń kręgosłupa i stawów oraz różnego rodzaju nerwobóli.

 

Dlaczego rehabilitacja jest tak istotna?

Zarówno przewlekłe choroby, jak i wypadek mogą spowodować urazy ciała, a także ograniczenie bądź całkowitą utratę ruchomości. W takich przypadkach rehabilitacja staje się niezbędną częścią innego rodzaju terapii leczniczych, pozwalających na częściowe lub całkowite odzyskanie zdrowia. Głównym celem zabiegów rehabilitacyjnych jest przywrócenie jak największej sprawności każdemu pacjentowi wymagającemu pomocy, aby był on w pełni samodzielny i swobodnie radził sobie z codziennym funkcjonowaniem. Rehabilitacja często jest długotrwałym i nie zawsze łatwym dla pacjenta procesem, jednak regularne uczestniczenie w zabiegach i ćwiczeniach sprawiają, że z czasem efekty stają się wyjątkowo zadowalające. Jest to zatem ważna część leczenia, którą warto powierzyć w ręce specjalisty, który indywidualnie dopasuje rodzaj terapii do schorzeń danego pacjenta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *