kolano

Kolano – przyczyny chorób, objawy chorobowe, leczenie schorzeń

Kolano należy do dużych i złożonych w budowie stawów, którego zadaniem jest wykonywanie ruchów zginania i prostowania kończyny, oraz udźwignięcie całego ciężaru ciała. Staw kolanowy łączy udo, piszczel i rzepkę. Kolana są złożone pod względem funkcjonalności, codziennie mogą wytrzymać ogromny wysiłek fizyczny. Ale pomimo tych czynników, czysto są podatne na uszkodzenia i procesy zwyrodnieniowe.

Kolano – przyczyny chorób

Każda choroba kolana może mieć taką naturę jak:

 • Stany zapalne o charakterze zakaźnym lub niezakaźnym
 • Choroba zwyrodnieniowa tkanki mięśniowej, tkanki stawowej lub okołostawowej.
 • Urazy ostre lub przewlekłe.

Pierwszą i najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych kolana są urazy. W okresie dojrzewania podczas aktywności fizycznej takie zjawiska są często typową chorobą stawu kolanowego, którą nazwano chorobą Osgooda-Schlattera (rozmiękanie chrząstki stawowej rzepki). Osoba odczuwa ból podczas schodzenia po schodach, ale jest szczególnie silny podczas zginania nogi w kolanie. Ten stan trwa do miesiąca i kończy się z reguły całkowitym odzyskaniem sprawności. Czasami może przybrać postać przewlekłą.

Pojawienie się w kolanie dyskomfortu i chrupania może oznaczać początek rozwoju artrozy. Po pierwsze, objawy przejawiają się, podczas chodzenia lub kucania, a po pewnym czasie znikają. Ale w przyszłości pojawiają się bóle podczas zginania w kolanie, i okazuje się że, człowiek nie może już normalnie chodzić, ponieważ ból staje się trwały.

Przyczyna bólu podczas zginania kolana może dotyczyć kaletki, czyli zapalenie torebek stawowych. Stawy stają się bolesne, ich ruchliwość zmniejsza się, dotknięty obszar ciała puchnie. Przyczyną może być również patologia chrząstki rzepki. Ból jest zlokalizowany w przedniej części kolana i jest silniejszy podczas poruszania się po schodach, po długim przebywaniu w pozycji siedzącej, staje się bolesny, a kiedy chory porusza się w kolanach, słyszy chrupnięcie.

Najczęściej stawy kolanowe są podatne na reumatoidalne zapalenie stawów. Kiedy choroba się rozwija, ból pojawia się, gdy zgina się kolano, powstaje obrzęk, wzrost temperatury skóry na obszarze dotkniętym chorobą, gorączka. Przyczyną bólu może być rwa kulszowa czyli  zapalenie nerwu kulszowego.

Inne schorzenia kolana to:

 • Zwichnięcie rzepki
 • Stan zapalny ścięgien i więzadeł
 • Chrzęstniakowatość ( przemiana błony maziowej w tkankę chrzęstną z utworzeniem guzków).
 • Skręcenie lub zgrubienie więzadeł kolana.

Kolano – objawy chorobowe

Stany zapalne, dystroficzne i urazowe stawu kolanowego mają wiele wspólnych objawów:

 • Długotrwały ból, który jest nasilany przez zginanie stopy.
 • Kliknięcia, trzeszczenie w kolanie.
 • Trudności w chodzeniu i w czasie odpoczynku w bolącej kończynie.Czasami widoczny obrzęk lub zniekształcenie kolana.

Choroby zapalne (zapalenie stawów, zapalenie kaletki, zapalenie ścięgna itp.) charakteryzuje się:

 • Obrzęk stawu kolanowego: wszystkie lub niektóre z nich.
 • Przy wyraźnym stanie zapalnym zwykle występuje wysoka temperatura ciała i inne objawy charakterystyczne dla procesów zapalnych.
 • Ponadto, oznaki procesu zapalnego są określone przez ogólną analizę krwi.
 • akie patologie często zaczynają się gwałtownie, na tle zdrowego stanu organizmu.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, zwykle mają dziedziczne lub wrodzone, zawsze pojawiają się stopniowo. Czasami występują na tle ogólnego zaburzenia metabolicznego lub przewlekłej choroby stawów.

Choroby dystroficzne stawów kolanowych trwają przez lata z okresami zaostrzeń i remisji. Jeśli zdiagnozowana zostanie dystroficzna choroba stawu kolanowego, leczenie potrwa długo. Choroby pourazowe mogą mieć również charakter zapalny lub dystroficzny, ale zawsze wynikają z urazów: ostrych lub przewlekłych, małe i często powtarzające się urazy.

Objawy zapalenia kaletki różnią się od objawów artretyzmu tym, że ból w kolanie z zapaleniem kaletki jest bardziej wyraźny, stały i pojawia się bez ruchu w stawie, ponieważ ropa lub płyn zapalny rozciąga kaletkę i działa na jej zakończenia nerwowe. Im więcej cieczy się gromadzi, tym ból jest silniejszy.

Zapaleniu ścięgna stawu kolanowego towarzyszy ból i obrzęk kolana w określonym obszarze. Bolesne odczucia są wzmacniane przez skurcz mięśni związanych z dotkniętym ścięgnem, a także zgięcie i wyprostowanie kolana.

Kolano – diagnozowanie chorób

Przy pierwszych oznakach dolegliwości w obrębie kolana należy skonsultować się z lekarzem ortopedą. Przeprowadzi on wywiad z pacjentem i zbada dotknięte stawy, a następnie zleci różne metody badań, które pomogą w postawieniu właściwej diagnozy.

Jedną z głównych metod diagnostycznych schorzeń kolana jest badanie rentgenowskie takie jak: artrografia, artroskopia. W razie potrzeby może być zalecone badanie ultrasonograficzne stawu, tomografia komputerowa, przebicie stawu z usunięciem zebrane tam płynu, biopsję tkanek stawowych. Z pewnością testy laboratoryjne są również ważne dla wyjaśnienia diagnozy: analizy kliniczne i biochemiczne krwi, moczu.

Kolano – leczenie schorzeń

W przypadku bólu w kolanie konieczne jest ograniczenie aktywności ruchowej w celu ochrony stawu i zapobiegania intensyfikacji procesu chorobowego. Niezależnie od tego można stosować maści przeciwzapalne, elastyczne bandaże, ale nie należy zapominać o konieczności wizyty u lekarza, który zaleca fizjoterapię, terapię falą uderzeniową, masaż lub, w rzadkich przypadkach, zabieg chirurgiczny.

Jeśli proces zapalny rozpocznie się w kolanie, może prowadzić do obrzęku stawu i konieczności nakłucia w celu usunięcia płynu. Jest to nieprzyjemna procedura, której można uniknąć dzięki szybkiemu rozpoczęciu leczenia. Konieczne jest również wykluczenie w odpowiednim czasie możliwości wystąpienia patologii onkologicznej.

Współczesna medycyna ma szeroką gamę skutecznych metod leczenia chorób stawów kolanowych, większość z nich pomaga uniknąć interwencji chirurgicznej i ogranicza się do połączenia leczenia medycznego i sprzętu.

W leczeniu zapalenia kaletki i zapalenia ścięgien wykonuje się ogólną terapię przeciwzapalną. Aby zmniejszyć ból, lekarz wykonuje nakłucia torebki stawowej w celu usunięcia płynu i podania antybiotyków. W ciężkich przypadkach i z przewlekłym przebiegiem, zwłaszcza, jeśli choroba przełamuje, jakość życia pacjenta wykonywana jest operacja.

Stan zapalny stawów kolanowych powoduje duży ból, dlatego ortopedzi zalecają leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ich głównym zadaniem jest blokowanie reakcji zapalenia w tkankach, przy jednoczesnym zapewnieniu działania przeciwbólowego. Czasami mogą być korzystne stosowanie leków immunosupresyjnych, zapobiegając wytwarzaniu przeciwciał przeciw własnym tkankom organizmu.

W przypadku, gdy konserwatywne metody leczenia są nieskuteczne, w zaawansowanym stadium zapalenia stawu kolanowego jedyną alternatywą jest leczenie chirurgiczne. Najczęściej polega na zastąpieniu stawu implantem. Istnieją jednak inne metody leczenia na przykład zabieg chirurgiczny mający na celu wyeliminowanie stanu zapalnego w stawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *