Pępawa dwuletnia, chwast o wyjątkowych właściwościach

Pępawa dwuletnia (Crepis biennis) to roślina podobna do mniszka, występuje bardzo powszechnie na terenie całej Europy i z uwagi na to jest tępiona jako inwazyjny chwast. Większość osób uważa ją za uciążliwą, tymczasem ma one wiele właściwości leczniczych. Pomaga ona w leczeniu miażdżycy, a także w walce z cukrzycą.

Leczenie pępawą dwuletnią

Bezwzględnie pępawa dwuletnia nie jest rośliną właściwie docenianą. Zawiera ona liczne aktywne substancje, dzięki którym działa przeciwzapalnie i może być stosowana w leczeniu wątroby, również marskości wątroby. Pomaga w stanach zapalnych wątroby i jej regeneracji. Ponadto wykazuje właściwości wspierające działanie trzustki oraz berek. Stosuje się ją w leczeniu zapalenia nerek. Charakteryzuje ja zdolność stabilizacji struktury włókien elastynowych oraz kolagenowych, która ma istotny wpływ na właściwości przeciwgrzybiczne oraz antybakteryjne. Prócz wymienionych pępawa dwuletnia działa również żółciopędnie oraz przeciwwirusowo, antynowotworowo. Regularne stosowanie terapii pępawą zapobiega rozwojowi raka i jego przerzutom. Napary z pępawy są stosowane w chemioterapii wspomagająco, gdyż dzięki ich przyjmowaniu niweluje się skutki uboczne terapii nowotworowej.

Pępawa na problemy skórne

Wyciąg z pępawy może być stosowany na zewnątrz jak i do wewnątrz. Stosowanie zewnętrzne pomaga w ujędrnieniu i regeneracji skóry. Pomaga na zmiany skórne, przebarwienia skóry itp. Właściwości lecznicze pępawy w kontekście skóry zostały zauważone przez kosmetologów i przemysł kosmetyczny. Pępawa jest składnikiem wielu kremów i kosmetyków do cery wrażliwej, łagodzących objawy podrażnień i atopowego zapalenia skóry. Pępawa jest jednym z głównych składników preparatów na trądzik różowaty. Dodatkowo maści z pępawą wspierają efekt odmładzający, opóźniając proces starzenia się skóry. Odpowiedzialne są za to związki uelastyczniające włókna kolagenowe w skórze.

Nieznane właściwości pępawy

Poza wymienionymi wyżej właściwościami leczniczymi pępawy wymienić warto pozostałe, równie ważne jak ochrona nerek przed ich zwyrodnieniem, pobudzenie trawienia i profilaktyka atonii jelit. Na uznanie zasługuje również stymulacja soków trawiennych i hamowanie reakcji alergicznych oraz objawów chorób o podłożu autoimmunologicznym.

Zastosowanie w medycynie naturalnej

Pępawa dwuletnia należy do rodziny astrowatych i jest rośliną dwuletnią osiągając rozmiar od 30 do 120 cm. Kwiaty pępawy są koszyczkowe o barwie żółtej i kwitną od czerwca do września. Właściwości zielarskie ma przede wszystkim korzeń pępawy, który można suszyć i mrozić. Surowcem jest korzeń oraz kwiaty bez łodyg i liści. Składnikami rośliny, jakie odpowiadają za działanie prozdrowotne są flawonoidy oraz fenolokwasy i glikozydy gwajanolidowe. Gdy zależy nam na silnym działaniu ziela warto wykonać macerat z pępawy lub sok ze świeżego ziela. Napar oraz odwar wykazuje znikoma wartość leczniczą. W fitoterapii stosuje się zarówno odwar, wyciąg z korzenia, jak i intrakt. Popularnym sposobem zastosowania jest mazidło, które można wykonać w domowych warunkach. Wystarczy 25ml intraktu z pępawy oraz 70ml oleju np. lnianego, 3g tlenku cynku, 1g tlenku magnezu, 15ml tranu oraz wspomagająco 15g Balsamu Szostakowskiego, pantotenian wapnia, mleczan. Składniki te należy wymieniać i utrzeć na ciepło. Maść pomaga na zmiany skórne, również atopowe, odleżyny i wypryski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *