Lejkowata klatka piersiowa

Lejkowata klatka piersiowa – przyczyny, diagnozowanie

Lejkowata klatka piersiowa jest nieprawidłowością wrodzoną, w której następuje odkształcenia mostka i żeber. Zjawisko to powoduje zmiany nie tylko w strukturach chrzęstnych i kostnych, ale także w zmianie lokalizacji narządów wewnętrznych takich jak płuca, serce i przepona, co w rezultacie prowadzi do innych poważnych chorób. Do tej pory prawdziwa przyczyna tej anomalii nie została jeszcze rozpoznana, ale niektórzy naukowcy opowiadają się za dziedzicznością predyspozycji.

Lejkowata klatka piersiowa – przyczyny

Wrodzona formacja leja w okolicy klatki piersiowej u noworodków może nie mieć oczywistych objawów, ale wraz z wiekiem dziecko zaczyna ujawniać zmiany patologiczne w mostku. Po wielu badaniach stwierdzono, że głównym czynnikiem jest dziedziczność, ponieważ wielu pacjentów w rodzinie miało krewnych, którzy posiadali dokładnie taką nieprawidłowość klatki piersiowej.

Główną przyczyną zmian patologicznych w mostku jest dysplazja tkanki chrzęstne i łącznej, która wynika z zaburzeń enzymatycznych w organizmie (upośledzenie produkcji enzymów trawiennych powodujące zaburzenie prawidłowego trawienia). Taki proces może prowadzić do deformacji kręgosłupa i pojawienia się wielu chorób narządów wewnętrznych.

Inną przyczynę rozwoju lejkowatej klatki piersiowej można nazwać urazami mostka, po czym rozpoczyna się proces zmian w tkance chrzęstnej i początek ognisk zwyrodnienia. Każdego roku ten lej się zwiększa, co powoduje różne patologiczne choroby kręgosłupa i zaburzenia narządów wewnętrznych.

Możliwe jest również zdiagnozowanie chorób zakaźnych, które stają się czynnikami drażniącymi przy występowaniu lejkowatej klatki piersiowej. Choroby te obejmują gruźlicę i kiłę, która niszczy strukturę kości mostka.

Jednak niezależnie od przyczyn, które spowodowały deformację klatki piersiowej, interwencja chirurgiczna jest stosowana w leczeniu i eliminacji tej patologii. Istota operacji i wszystkie niezbędne działania będą zależeć od stopnia zaawansowania i stadium zniszczenia struktur kostnych

Lejkowata klatka piersiowa – objawy

Głównym objawem tej patologii jest powstawanie lejka w okolicy klatki piersiowej. Ale nie zawsze to zjawisko objawia się w pierwszej kolejności. Początkowy etap wystąpienia deformacji mostka, u małych dzieci jest często niewidoczny, ale należy zwrócić uwagę na pojawiające się takie objawy jak:

  • Osłabienie układu odpornościowego
  • Zaburzenie krążenia krwi w organizmie
  • Arytmia (zaburzenia rytmu serca)
  • Pojawienie się przepukliny w przeponie
  • Zaburzenia serca i płuc
  • Zmiany stanu psychicznego
  • Skurcz oskrzeli.

Zauważając, co najmniej jeden z powyższych objawów, konieczne jest pilne skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ terminowa diagnoza pozwoli rozpocząć leczenie na początku rozwoju zmian patologicznych w klatce piersiowej.

Lejkowata klatka piersiowa – diagnozowanie

W celu przepisania prawidłowego i skutecznego leczenia konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnozy. Dlatego lekarz podejmuje działania w celu ustalenia ogólnego stanu pacjenta i określenie stopnia zmian patologicznych w klatce piersiowej.

W celu wyjaśnienia wszystkich nieprawidłowości lekarz zleca wykonanie RTG, CT lub rezonans magnetyczny. Dzięki zdjęciom rentgenowskim lekarze mogą w pełni zobaczyć cały obraz deformacji, a CT lub MRI może zbadać stan narządów wewnętrznych i ujawnić wszystkie istniejące naruszenia ich pracy.

W przypadku poważnych powikłań zmiany patologicznej mostka chory może zostać skierowany do pulmonologa lub kardiologa.Tacy specjaliści mogą przeprowadzać szereg procedur w celu identyfikacji naruszeń narządów wewnętrznych. W końcu odkształcenie żeber lub kręgosłupa może spowodować poważne problemy zdrowotne. Dlatego osoby z lejkowatą klatką piersiową mogą otrzymać zlecenie na wykonanie EKG, spirometrii, gazometrii oraz innych wymaganych metod diagnostycznych.

Lejkowata klatka piersiowa – leczenie

Po ustaleniu dokładnej diagnozy i stopnia zmian patologicznych lekarze ordynują leczenie. Lejkowata klatka piersiowa jest eliminowana poprzez interwencję chirurgiczną, ponieważ tylko operacja pomoże choremu przywrócić prawidłowe ułożenie mostka.

Ale mimo to leczenie patologii obejmuje również przyjmowanie leków. Chociaż nie są one bardzo skuteczne w zwalczaniu deformacji, mogą znacznie pomóc w łagodzeniu bólu, poprawie krążenia krwi lub normalizacji czynności serca.

Do chwili obecnej istnieje duża liczba zabiegów chirurgicznych, które pomagają wyeliminować taką patologię jak lejkowata klatka piersiowa. W tym przypadku metody stosowane podczas operacji można podzielić na dwie grupy – paliatywną (uśmierzającą/łagodną) i radykalną.

W pierwszym przypadku interwencja chirurgiczna polega na zastosowaniu protezy silikonowej lub korekcji łuków żebrowych. Dlatego, aby zapobiec przemieszczeniu lub wypadaniu utrwalaczy, takie operacje nie są wykonywane u pacjentów w wieku poniżej 13 lat.

W drugim przypadku operacja polega na skorygowaniu objętości klatki piersiowej. Aby to zrobić, lekarze usuwają część kości i powiększają przestrzeń klatki piersiowej specjalnymi szprychami, zatrzaskami lub protezami. Dzięki takim metodom wzrasta objętość mostka, a narządy wewnętrzne są uwalniane w celu normalizacji ich funkcjonowania. Należy zauważyć, że terminowe leczenie w pierwszym etapie choroby pomoże wyeliminować deformację, ponieważ co roku zwiększa się wielkość klatki piersiowej, co komplikuje proces jej korygowania.

W praktyce medycznej stosuje się specjalny zestaw ćwiczeń, który zmniejsza ubytek w obszarze klatki piersiowej. Przeprowadzając kompleksową fizjoterapię można nie tylko zmniejszyć stopień deformacji klatki piersiowej, ale również zwiększyć mięsień piersiowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *