Leczenie ortodontyczne: co powinieneś wiedzieć

Aparaty ortodontyczne noszą obecnie i dzieci, i dorośli. W zasadzie nie ma żadnej górnej granicy wieku, jeśli chodzi leczenie wad zgryzu. U dorosłych pacjentów często wady zgryzu ulegają z wiekiem pogłębieniu (na przykład z powodu pewnych chorób), wówczas terapia ortodontyczna chroni zęby przed uszkodzeniami. Z poniższego artykułu dowiesz się kilku ważnych informacji na temat leczenia ortodontycznego. Zapraszamy do lektury.

Założenie aparatu przez ortodontę

Decyzja, czy leczenie ortodontyczne jest wskazane, należy do ortodonty. W związku z tym wszyscy dorośli pacjenci powinni przynajmniej raz w życiu odwiedzić ortodontę, aby sprawdzić, czy nie mają problemów ze zgryzem. To samo oczywiście dotyczy dzieci, u których także trzeba sprawdzać zgryz. Należy podkreślić, że u najmłodszych należy robić to systematycznie. Dzięki temu można odpowiednio wcześnie zareagować na pojawiające się problemy w rozwoju uzębienia. Ponadto, na etapie wymiany zębów mlecznych na stałe o wiele łatwiej jest je szeregować.

W przypadku najmłodszych pacjentów będących na etapie mleczaków używa się aparatów ruchomych, z kolei przy uzębieniu mieszanym stosuje się aparaty stałe, które bardzo szybko korygują nieprawidłowy rozwój zgryzu. Przykładowo, jeżeli dziecko ma zatrzymane trójki albo dwójki, można poszerzyć łuki oraz ułatwić odpowiednie wyrzynanie.

Założenie aparatu ortodontycznego: jak się przygotować?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że aparat ortodontyczny zakłada się na zdrowe zęby, czyli przede wszystkim bez żadnych ubytków próchnicowych. Przed wizytą gabinecie ortodontycznym należy umówić się na kontrolę uzębienia. Jeżeli są w uzębieniu ubytki, wypełnia się je, a jeśli zachodzi konieczność, podejmuje się leczenie kanałowe. Oczywiście wszystko da się zrobić w tej samej klinice, gdzie pracują zarówno ortodonci, jak i stomatolodzy.

Należy też wspomnieć o czystości zębów. Standardem przed założeniem aparatu ortodontycznego zaleca się m.in. skaling, dzięki czemu chroni się zęby przed rozwojem chorób przyzębia oraz minimalizuje ryzyko awarii zamków aparatu. Polega to na tym, że zamek ortodontyczny o wiele lepiej trzyma się czystego zęba.

Podczas leczenia zalecane są ponadto kolejne skalingi, przede wszystkim w przypadku pacjentów ze skłonnością do odkładania kamienia albo kiepsko radzących sobie z higieną jamy ustnej, utrudnioną przez noszenie aparatu.

Kolejna rzecz, o której warto wiedzieć, to wybielenie zębów przed założeniem aparatu. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy na etapie leczenia aparatem pacjent będzie miał odbudowywane zęby z wykorzystaniem kompozytu.

Podsumowanie

Na zakończenie trzeba jeszcze zaznaczyć, że leczenie ortodontyczne może przynieść najlepsze efekty w przypadku pacjentów w wieku między 12 a 16 lat. Oczywiście nigdy nie jest za późno, więc dorosłe osoby również powinny pomyśleć o swoich zębach i odwiedzić ortodontę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *