Ból zęba po leczeniu

Ból zęba po leczeniu – przyczyny, przeciwdziałanie

Ból zęba po leczeniu może utrzymywać się nawet przez kilka dni po leczeniu zęba. Rzadko ból zęba po leczeniu jest oznaką kolejnego problemu stomatologicznego. Niektóre dolegliwości lub łagodny ból zęba należy uznać za normalny przez kilka dni lub kilka tygodni po leczeniu stomatologicznym. Najczęściej spotykane jest odczuwanie dodatkowej wrażliwości, gdy leczony ząb jest wystawiony na działanie wysokich lub niskich temperatur, przepływu powietrza, słodyczy lub ciśnienia. Można wówczas odczuwać lekki pulsujący ból.

Przeciwdziałanie

Unikanie wystawiania zęba na wyżej wymienione stymulanty, które mogą wyzwalać ból, jest zwykle wystarczające i rzadko konieczne będzie stosowanie przeciwbólowego środka przeciwbólowego do momentu ustąpienia wrażliwości zębów. Ból zęba po leczeniu zwykle ustępuje bez specjalnego leczenia w ciągu kilku dni lub 1-2 tygodni. Jeśli jednak odczuwa się wyjątkową wrażliwość i ból, lub trwa ona przez wiele tygodni po zabiegu, należy skontaktować się ze swoim dentystą. W takich przypadkach uporczywy ból zęba po leczeniu może wskazywać na problem z wypełnieniem lub samym zębem.

Ból zęba po leczeniu – przyczyny

Najczęstszą przyczyną nadwrażliwości pooperacyjnej po wypełnieniu stomatologicznym jest podrażnienie tkanek zęba podczas zabiegu. Usunięcie próchnicy i przygotowanie powierzchni zęba w celu umieszczenia wypełnienia wymaga użycia szybkich wierteł lub laserów, które mogą potencjalnie powodować pewne mechaniczne lub termiczne podrażnienie tkanki miazgi i nerwów zęba. Dopóki podrażnienie nie ustąpi w ciągu kilku dni, ząb może być wrażliwy na bodźce zewnętrzne.

Kolejnym czynnikiem przejściowego bólu zęba po leczeniu jest związek z amalgamatowymi materiałami srebrnymi. Ponieważ amalgamatowy materiał wypełniający jest metaliczny, dość łatwo może prowadzić ciepło i zimno z otoczenia jamy ustnej do miazgi, zwiększając uczucie wrażliwości. Dzięki kompozytowym wypełnieniom w kształcie zębów, które zapewniają lepszą izolację zęba, objawy wrażliwości są rzadkie.

Jeśli jedynym powodem bólu zęba jest tymczasowe podrażnienie, to stan poprawi się stopniowo w ciągu kilku dni, ale może trwać nawet przez kilka tygodni.

Jak złagodzić ból zęba po leczeniu

Chociaż ból jest zwykle łagodny, to w sytuacji, gdy wyjątkowo utrudnia nam funkcjonowanie, można spróbować następujących sposobów, aby go złagodzić:

  • Unikaj jakichkolwiek przyczyn wrażliwości . Staraj się unikać gorących, zimnych lub słodkich pokarmów, które mogłyby stymulować wrażliwy ząb i powodować bóle zębów.
  • Użyj specjalnej pasty do zębów . Specjalne pasty do zębów zawierające środki znieczulające zazwyczaj zapewniają odpowiednią ulgę, dopóki objawy nie ustąpią.
  • Przestrzegaj diety . Leczony ząb już po zakończeniu procedury napełniania jest w pewnym stopniu podrażnony. Twarde lub lepkie pokarmy mogą zranić ząb pod wpływem dodatkowego nacisku, co sprzyja podrażnieniom i bólom zębów. Można także spróbować uniknąć bezpośredniego żucia pokarmu na wypełnionym zębie przez pierwsze dni po leczeniu.
  • Weź środek przeciwbólowy . Środki przeciwbólowe są rzadko potrzebne, ale jeśli odczuwasz zwiększony dyskomfort, możesz użyć środka przeciwbólowego dostępnego bez recepty.
  • Pamiętaj o higienie jamy ustnej . Właściwa higiena jamy ustnej może pomóc w złagodzeniu podrażnienia tkanek przyzębia i utrzymać zdrowe zęby.

Stosując się do powyższych zaleceń można zminimalizować skutki pooperacyjnego bólu zęba po wypełnieniu.

Powikłania

Istnieje kilka sytuacji, które mogą powodować utrzymujący się ból zęba po leczeniu, które ostatecznie będą wymagały interwencji dentysty w celu rozwiązania problemu. Obejmują one na przykład:

Niepowodzenie wiązania wypełnienia stomatologicznego

Gdy powierzchnia zęba, do której zostanie dodany materiał wypełniający, nie zostanie wytrawiona i wysuszona prawidłowo lub zostanie zanieczyszczona śliną lub wodą, zwiększa się prawdopodobieństwo niewydolności wiązania. W takim przypadku wypełnienie nie zostanie odpowiednio powiązane z tkanką zęba.

Nawet niewielka szczelina między nimi może umożliwić zewnętrznym stymulacjom dotrzeć do miazgi i spowodować ból zęba. Ten rodzaj bólu zęba po wypełnieniu jest komplikacją bardziej powszechną w przypadku kompozytowych wypełnień w kolorze zęba, które wymagają bardziej skomplikowanej techniki ich umieszczania niż tradycyjne wypełnienia z amalgamatu srebra.

Wypełnienia nie zostały odpowiednio ukształtowane / wygładzone

Jeśli brzegi wypełnienia stomatologicznego nie są prawidłowo uformowane lub są czysto wygładzone, sąsiednie zęby lub dziąsła mogą podrażnić i powodować ból zęba po napełnieniu. Międzyzębinowe obszary pomiędzy materiałem wypełniającym a sąsiednim zębem są zwykle podejrzane o tego typu problemy.

Wypełnienie, które jest większe niż oczekiwano, wchodzi w kontakt i naciska na ząb obok niego, spowoduje nie tylko ból zęba, ale także zwiększy ryzyko dodatkowej próchnicy w obu zębach, ponieważ obszar ten będzie trudny do czyszczenia. Ostre brzegi materiału wypełniającego, które nie są prawidłowo polerowane, szczególnie w obszarze dziąseł, gdzie korona zęba styka się z dziąsłami, co może powodować podrażnienie dziąseł i odczuwalny dyskomfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *