Ćwiczenia na rwę kulszową

Ćwiczenia na rwę kulszową – jakie ćwiczenia na ataki rwy kulszowej?

Ćwiczenia na rwę kulszową – ćwiczenia fizyczne są nie tylko sposobem na szczupłą, zdrową i umięśnioną sylwetkę. To także sposób na przywrócenie prawidłowego stanu zdrowia. Ćwiczenia na rwę kulszową mogą zapobiec atakom tej dolegliwości!

Czym jest rwa kulszowa

Rwa kulszowa to schorzenie neurologiczne. Występuje wtedy, gdy pojawia się zbyt silny nacisk na nerwy kulszowe zlokalizowane w rdzeniu kręgowym. Najczęściej jest skutkiem urazu kręgosłupa lub nieprawidłowego trybu życia – przeciążenia pleców. Choroba objawia się atakami bólu. Promieniują one od dolnej części kręgosłupa, przez uda aż po czubki palców stóp. Ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Pogłębia go najmniejszy nawet ruch nogi, pleców. Co więcej, ból może się nasilać przy kaszlu lub kichaniu. Ataki rwy kulszowej są dla chorych bardzo przykre. Powodują silny ból i unieruchamiają w łóżku. Wymagają natychmiastowego położenia się i przerwania dotychczasowych czynności. Dla osób młodych jest to bardzo trudne, bo uniemożliwia normalną pracę i wykonywanie codziennych czynności.

Chory przez około 2 dni powinien leżeć w łóżku w pozycji jak najmniej obciążającej kręgosłup. Musi też zażywać leki przeciwbólowe. Leczenie jest zwykle zachowawcze, jednak można zapobiegać częstym atakom wykonując odpowiednie ćwiczenia.

Ćwiczenia na rwę kulszową

Aby zapobiec atakom rwy kulszowej, warto wykonywać ćwiczenia na rwę kulszową. Powinno się je robić w dniach, w których dolegliwości nie występują, a pacjent czuje się względnie dobrze. Najlepsze rezultaty przynosi połączenie zabiegów, fizykoterapii oraz ćwiczeń fizycznych. Rehabilitację pozostawmy wykwalifikowanym specjalistom. W domu jednak jak najczęściej wykonujmy specjalne ćwiczenia.

Pomogą one wrócić do pełnej sprawności po atakach. Zapobiegną ich częstemu występowaniu. Ćwiczenia mają na celu wzmocnić mięśnie kręgosłupa i poprawić krążenie w okolicach kręgosłupa. Pozwolą zlikwidować przykurcze mięśni, które są najczęstszą przyczyną ataków.

Propozycje ćwiczeń na rwę kulszową

Kołyska to bardzo popularne ćwiczenie zmniejszające napięcie w kręgosłupie. Leżąc na brzuchu chwytamy się za kostki od dołu i wykonujemy ruchy kołyski lub konika na biegunach przez kilka minut. Leżąc na plecach z ugiętymi nogami, z rękami skrzyżowanymi na piersiach, przyciągamy głowę do klatki piersiowej. Jednocześnie naciskamy jak najmocniej lędźwiami do podłoża. Kolejne ćwiczenie, to sięganie do palców stóp.

Siedząc na macie z wyprostowanymi nogami należy dążyć do złapania się dłońmi za palce stóp. W tym celu konieczne jest rozluźnienie kręgosłupa i odpowiednie wygięcie go. W leżeniu na plecach uginamy lewe kolano i dociskamy je ręką do podłogi po prawej stronie. Po kilku sekundach zmieniamy nogę. W leżeniu na plecach ze zgiętymi kolanami, kładziemy prawa stopę na lewym kolanie. Obejmujemy lewe udo rękami i przyciągamy je mocno do klatki piersiowej. Wytrzymujemy trzydzieści sekund, po czym zmieniamy nogę.

Podczas ćwiczeń na rwę kulszową najważniejsze jest świadome napinanie i rozluźnianie mięśni pleców w części lędźwiowej. Należy się skupić na prawidłowej technice wykonywania ćwiczenia. Dzięki temu w krótkim czasie odczujemy rezultaty takiego treningu. Ataki rwy będą występowały zdecydowanie rzadziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *