Jak zbilansować dietę niemowlaka?

Kwestia rozszerzania diety budzi wiele kontrowersji wśród młodych rodziców. WHO rekomenduje, aby niemowlaki były żywione wyłącznie mlekiem do ukończenia 6. miesiąca życia.

Kwestia rozszerzania diety budzi wiele kontrowersji wśród młodych rodziców. WHO rekomenduje, aby niemowlaki były żywione wyłącznie mlekiem do ukończenia 6. miesiąca życia. W późniejszych okresach ich dieta powinna dostarczać organizmowi niezbędne składniki odżywcze, jednocześnie ucząc prawidłowych nawyków żywieniowych. Jak zbilansować dietę maluszka?

Mleko – podstawa żywienia

Zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia, niemowlaki powinny być żywione wyłącznie mlekiem do ukończenia 6. miesiąca życia, bez względu na to, czy spożywają mleko modyfikowane, czy bezpośrednio z piersi. Do ukończenia przez dziecko 1. roku życia, mleko powinno stanowić podstawę diety, lecz jednocześnie należy wprowadzać do niej nowe produkty. Początkowo maluch nie będzie się nimi najadał, a jedynie poznawał nowe smaki za ich pomocą. Eksperci radzą, aby w pierwszej kolejności podawać dzieciom warzywa, następnie owoce, mięso i produkty zbożowe, oczywiście o odpowiedniej konsystencji. Na żądanie należy podawać dziecku mleko. Ilość posiłków powinna być systematycznie zwiększana – początkowo wystarczy jeden stały posiłek dziennie, podczas gdy roczne dziecko powinno spożywać ich aż trzy oraz dwie mniejsze przekąski.

Produkty, których nie może zabraknąć w diecie dziecka

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, dlaczego to właśnie po ukończeniu 6. miesiąca należy rozpocząć rozszerzanie diety? Otóż w tym okresie mleko matki staje się nieco mniej wartościowe dla maluszka – wyczerpują się bowiem pokłady żelaza, które jest niezbędne w diecie dziecka. Większość maluchów w tym wieku jest gotowa na przyjmowanie pierwszych, stałych pokarmów. Warto wykorzystać tę chęć, aby urozmaicić jadłospis dziecka. Warto pamiętać, że pierwsze tygodnie rozszerzania diety są dla malucha kluczowe. Uczą nie tylko regularności, ale również zdrowych nawyków żywieniowych. Dlatego też w diecie dziecka nie może zabraknąć świeżych oraz gotowanych warzyw i owoców, mięsa, produktów zbożowych (chleba, kasz, ryżu, makaronu). Nowości wprowadzać należy stopniowo, obserwując reakcję dziecka na konkretny produkt. W zbilansowanej diecie nie ma miejsca na słodycze czy przetworzone, niezdrowe produkty. Pamiętajmy, że niemowlaki najadają się małymi porcjami, dlatego nic dziwnego, że po zjedzeniu kilku chrupek mogą nie mieć już ochoty na pełnowartościowy obiad. Tymczasem jedzenie dla dzieci musi być przede wszystkim zdrowe, a także dostarczać niezbędne składniki odżywcze. Zbilansowana dieta opiera się na regularnych posiłkach – śniadaniu, obiedzie i kolacji, a także przekąskach. Oczywiście, początkowo wystarczy jeden stały posiłek, natomiast z czasem, gdy dziecko jest już gotowe, można podawać mu kolejne.

Zbilansowana dieta – problem wielu rodziców

Jaką konsystencję posiłków dobrać do dziecka? Ile porcji stałego pożywienia podawać? Te i inne pytania często zadają sobie rodzice, jednak nie ma na nie prostej, jednoznacznej odpowiedzi. Należy bowiem uważnie obserwować swoje dziecko, jego podejście do jedzenia oraz chęć poznawania nowych smaków. Rodzice, który nie mają czasu bądź możliwości, aby codziennie przygotować niemowlakowi smaczny i zbilansowany posiłek, mogą sięgnąć po gotowe jedzenie dla dzieci – kaszki, obiady czy owoce w słoiczkach. Nie są to produkty przetworzone, nie dodaje się do nich konserwantów czy wzmacniaczy smaku, dlatego też bez obaw można podawać je maluszkom. Pamiętajmy, aby posiłki były zróżnicowane, szczególnie w przypadku starszych niemowlaków. Na początek zaś warto przez 2-3 dni podawać wyłącznie jeden produkt stały, aby zaobserwować wystąpienie ewentualnej reakcji alergicznej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *