higiena intymna

Higiena intymna – jak dbać o okolice intymne i unikać infekcji?

Higiena intymna jest ważna zarówno dla kobiety jak i mężczyzny, pozwala uniknąć infekcji i bólu oraz dyskomfortu. Warto wiedzieć jak dbać o miejsca intymne, bowiem sam prysznic nie wystarczy a zbyt częste podmywanie się może wręcz zaburzyć mikroflorę i zaszkodzić.

Higiena intymna – jak dbać o okolice intymne

Na rynku dostępnych jest szereg preparatów do higieny intymnej tak dla kobiet jak i mężczyzn. Czystość w tych miejscach to priorytet dla wielu osób, ale pamiętać należy ze przesada nie jest wskazana. Szczególnej higienie powinny podlegać miejsca intymne w czasie okresu. Przede wszystkim należy zapewnić możliwość swobodnego wydalania złuszczającej się śluzówki macicy.

Przy tym należy też zadbać o niwelowanie przykrego zapachu jaki posiada wydzielina. Częste zmiany podpasek nie zawsze są możliwe, podmywanie się również. Ważne by nosić przewiewną bawełnianą bieliznę, unikając stringów a bazując na figach, niekoniecznie w pełni zabudowanych. Oczywiście wskazany jest prysznic dwa razy dziennie. Nie poleca się kąpieli bowiem wydzielina z pochwy może barwić wodę i zakażać.

Ponadto gorąca kąpiel w wannie wzmaga krwawienie. Odświeżenie i antybakteryjny wymiar ma przetarcie okolicy intymnej nawilżaną chusteczką. Tampony jak i podpaski nie powinny zalegać w bieliźnie dłużej niż cztery godziny. Na pożywce z krwi mnożą się bakterie, poza tym wilgotna podpaska może powodować odparzenia, a zbyt długo trzymany tampon – tamować usuwanie wydzieliny.

Higiena intymna – zasady higieny z umiarem

Dbając o higienę, również okolic intymnych należy zachować zdrowy rozsądek i nie popadać w paranoję. Nie maa to być miejsca sterylne. Błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych i pochwy chroni śluz z Lactobacillus, co zapewnia pochwie kwaśny odczyn. Zbyt częste mycie może wypłukać śluz i pozbawić pochwę ochrony. Aby temu zapobiec należy myc się pod prysznicem a kąpiel ograniczyć w wannie do kwadransa.

Nie należy używać gąbek ani myjek – są siedliskiem drobnoustrojów. Można też używać płynu do higieny intymnej jednak nie za często. Należy pamiętać, aby myć się ruchem od przodu do tyłu nie przeciwnie. Krocze suszymy osobnym ręcznikiem, który należy prać co drugi dzień. Pomóc w higienie może depilacja, jednak nie nazbyt częsta.

Golarki mogą prowadzić do uszkodzeń naskórka i infekcji. Również odrastające włoski mogą skórę drażnić, dlatego depilacja winna być wykonywana z głową wedle indywidualnych potrzeb i preferencji organizmu. Golenie się an zero w tych miejscach nie poprawia naszej higieny bowiem odkrywa okolice intymne i jest zaproszeniem dla patogenów które łatwo przemieszczają się po gładkiej skórze.

Oczywiście zbyt bujny zarost także nie sprzyja higienie gdyż jest siedliskiem bakterii trudnym do pełnego oczyszczenia, zwłaszcza z nieprzyjemnego zapachu. Wybierając płyn do higieny intymnej zwracajmy uwagę na jego skład. Ważne by podtrzymywał pH pochwy i zawieraj naturalne wyciągi kojące z aloesu, czy nagietka. Unikaj zapachowych płynów i barwionych, stawiaj na preparaty z naturalnymi bakteriami. Zrezygnuj z irygacji pochwy. Jej płukanie szkodzi wymywając naturalny śluz.

Higiena intymna – dbaj o profilaktykę

Jeśli korzystasz z antykoncepcji hormonalnej lub przeszłaś antybiotykoterapię zadbaj o uzupełnienie bakterii w pochwie specjalnymi preparatami. Mogą pomóc dopochwowe kapsułki kwasu mlekowego. Jeśli cierpisz na upławy szukaj ich przyczyny i podejmij leczenie.

W sytuacjach nasilenia wydzielania się śluzu korzystaj z wkładek higienicznych. Jeśli chodzisz na basen, przed kąpielą załóż tampon, a natychmiast po jej zakończeniu wyjmij go i podmyj się płynem do higieny intymnej. Zrezygnuj z bielizny z włókien sztucznych, nie będziesz się zanadto pocić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *