Co należy wiedzieć o teście na ojcostwo?

Badania na ojcostwo pozwalają w jednoznaczny sposób określić, czy mężczyzna poddający się takiego badaniu jest biologicznym ojcem dziecka. Cała procedura opiera się na porównaniu profili genetycznych dziecka oraz ojca, w celu dokonania potwierdzenia lub też w niektórych przypadkach wykluczenia biologicznego pokrewieństwa. Żeby przeprowadzić takie badanie, należy uzyskać próbki materiałów genetycznych. Są one elementem niezbędnym do wykonania analizy laboratoryjnej. Kiedy należy poddać się takiego badaniu? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

  1. Czym jest test na ojcostwo?
  2. Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?
  3. Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?
  4. Ile kosztuje test na ojcostwo?

Czym jest test na ojcostwo?

Badania na ojcostwo wykonać można z własnej inicjatywy, jak również na polecenie sądu. Pozwalają one rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tożsamością ojca. DNA jest unikatowym kodem genetycznym, który przekazywany jest dziecku przez jego rodziców. W celu przeprowadzenia badania należy dysponować próbką DNA zarówno od dziecka, jak i domniemanego ojca. Badanie daje jednoznaczną i precyzyjną odpowiedź.

Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?

Przeprowadzenie testu uwarunkowane jest wystąpieniem odpowiednich przesłanek. Pojawiają się one w momencie, gdy zaistnieją wątpliwości co do tożsamości ojca. Testowi może poddać się w zasadzie każdy, ponieważ ludzkie DNA nie ulega zmianie pod wpływem działania czynników zewnętrznych. To samo dotyczy również kondycji zdrowotnej lub wieku osoby badanej. Z tego powodu nie nakłada się w zasadzie żadnych ograniczeń.

Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?

Ustalenie ojcostwa możliwe jest także jeszcze w momencie trwania ciąży. To doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którym towarzyszy stres związany z niepewnym ojcostwem. Nowoczesna genetyka daje możliwość przeprowadzenia takiej analizy już od 8 tygodnia ciąży. Badanie przeprowadzone może zostać na podstawie różnych metod. Odbywa się ono na przykład poprzez pobranie krwi ciężarnej oraz wymazu z policzka ojca lub też na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek pobranych od rodziców. Zastosowanie każdej metody wiąże się z uzyskaniem pewnego i jednoznacznego rezultatu. Badane podczas testu fragmenty DNA, są niezmienne już od momentu poczęcia. Dodatkowo DNA jest identyczne w każdej komórce ludzkiego organizmu, dlatego też wynik zawsze będzie taki sam, niezależnie od rodzaju pobranej próbki.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Czy badania na ojcostwo są kosztowne? W dużej mierze jest to uzależnione od konkretnej placówki i kierowanej przez nią oferty. Na terenie ośrodka Diagnostyka można poddać się badaniu dostępnemu w dwóch wariantach. Pierwszy wariant w cenie 599 zł pozwala na ustalenie ojcostwa i pokrewieństwa dla 2 osób, natomiast w drugim wariancie kosztującym 800 zł, możliwe staje się ustalenie ojcostwa i pokrewieństwa dla 3 osób. Nie jest to cena wygórowana, bowiem pozwala uzyskać odpowiedzi na bardzo ważne pytania, przy zachowaniu wysokiej skuteczności. Badanie odbywa się w szybki sposób, a na jego wyniki nie trzeba długo czekać. Przeczytaj więcej o badaniu na ojcostwo na stronie: https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/badania-ojcostwa-i-pokrewienstwa/. Podjęcie decyzji o wykonaniu tego rodzaju testu, z całą pewnością daje możliwość pozbycia się szeregu wątpliwości. Dzięki temu w bardziej świadomy sposób można zaplanować zarówno swoją przyszłość, jak również określić swoją sytuację prawną. To także najlepszy sposób na zyskanie spokoju i pewności na zawsze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *