Ćwiczenia stóp

Ćwiczenia stóp – rozciąganie i wzmacnianie palców i mięśni stóp

Ćwiczenia stóp – mięśnie stóp i palców to bardzo ważne mięśnie. Czasem niestety je pomijamy podczas codziennych treningów. Dla kogo mogą być przydatne ćwiczenia stóp? Jak je wykonywać w domu?

Ćwiczenia stóp – dla kogo

Tancerki i baletnice to osoby, które najmocniej pracują właśnie stopami. Doskonała koordynacja ruchowa i sprawność palców oraz całych stóp to u nich cecha bardzo pożądana. Każdego dnia silne palce niosą je po parkiecie. Są one często niedoceniane, ale niesłusznie. Zauważmy, jak wielki ciężar potrafią dźwigać niewielkie, niepozorne palce stóp! Aby sobie to uzmysłowić, wystarczy wspiąć się na palce! Oprócz tancerek, ćwiczenia te są bardzo przydatne również innym osobom.

Panie, które często chodzą na szpilkach, skarżą się na bóle stóp. Często dokuczają im kontuzje związane z zerwaniem ścięgien Achillesa. Mięśnie te podczas chodzenia na szpilkach ulegają skróceniu i przy naprężeniu zrywają się. Również podbicie stopy jest narażone na ból i kontuzje. To na nich spoczywa ciężar całego ciała, gdy chodzi się na szpilkach. Dodatkowo ćwiczenia stóp powinny wykonywać osoby cierpiące na płaskostopie, jak również inne choroby stóp – na przykład haluksy.

Przykładowe ćwiczenia stóp

Ćwiczenia stóp warto rozpocząć od wspinania się na palce. Stojąc w lekkim rozkroku unosimy się jak najwyżej na palcach i wytrzymujemy tak kilka sekund. Następnie opadamy, zadzierając palce i przenosząc ciężar ciała na pięty. To ćwiczenie wzmacnia palce i rozciąga ścięgna Achillesa. Klasyczne, zapomniane już ćwiczenia z rytmiki w przedszkolu, również dobrze wzmacnia palce. To ściąganie chusteczki palcami. Stojąc ze złączonymi stopami układamy przy czubkach palców chusteczkę.

Poruszając palcami stóp zwijamy chusteczkę tak, aby zrolowana znalazła się pod naszymi palcami. Siadając zakładamy nogę na nogę i chwytamy się za palce stóp. Podciągamy palce do góry czując, jak rozciągają się podeszwy. Ściśnięte w za ciasnych butach palce należy codziennie rozluźniać. Dzięki temu możemy uniknąć haluksów. Należy rozcapierzać palce stóp tak szeroko, jak tylko się da. Dobrym ćwiczeniem są również próby podniesienia z podłogi ołówka za pomocą palców stóp i przeniesienia go.

Codzienna praca stóp

Nasze stopy każdego dnia dźwigają kilkadziesiąt kilogramów naszej masy ciała. Odciska się to na ich wyglądzie. Wieczorem są zmęczone, opuchnięte, obolałe. Często zadajemy im ból nosząc niewygodne obuwie. Nawet lubiane przez nas płaskie baleriny mocno obciążają stopę. Stopa wykonuje wielki wysiłek starając się utrzymać te skąpe buciki na sobie. Poza tym, czubki balerin są zwykle bardzo ciasne i ściskają palce. Ćwiczenia stóp dobrze jest więc wykonywać codziennie.

Wystarczy kilka minut dziennie. Nawet siedząc przed komputerem możemy pracować stopami rolując chusteczkę czy rozcapierzając palce. Możemy też podczas oglądania telewizji czy czytania książki zafundować stopom relaks. Mianowicie, moczmy je w specjalnej kąpieli wodnej z bąbelkami. Dzięki temu będą wymasowane i rozluźnione. Jednak nawet wykonywanie codziennie ćwiczeń stóp nie usprawiedliwia ich katowania niewygodnymi szpilkami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *