badanie położnicze

Badanie położnicze – badanie palpacyjne i ginekologiczne

Badanie położnicze jest typowym badaniem, jakie winno się robić u kobiety ciężarnej co najmniej raz w miesiącu podczas wizyty kontrolnej. Czasami jest nieodzowność wykonania badania położniczego częściej. Badanie położnicze składa się z paru badań, w tymże badania przezpochwowego, pomiaru obszaru brzucha i wymiarów miednicy, i również badania położenia dziecka. Badanie położnicze jest badaniem medycznym podmiotowym oraz przedmiotowym. W badaniu podmiotowym specjalista uwzględnia charakterystyczny wywiad dotyczący opcjonalnie przebytych ciąż jak także dotycząc aktualnej ciąży. Badanie przedmiotowe wewnętrzne, tj. badanie ginekologiczne poprzez waginę, jest uzupełnione o owe elementy położnicze, jakie we współzależności od wieku ciąży ważne są dla analizy rozwoju ciąży oraz rozwoju płodu.

Na czym polega badanie położnicze ciężarnej?

Badania położnicze stosuję się u pań ciężarnych oraz rodzących. W tymże kolejnym wypadku zestaw badań jest trochę rozszerzony. Pierwszą częścią badania położniczego jest oglądanie całego ciała ciężarnej. Badanie kobiety w ciąży, zaczyna się od precyzyjnego obejrzenia skóry, obserwując potencjalne przebarwienia, pęcherzyki, rozstępy i sprawdzając czy nie powstają obrzęki. Następnym krokiem badania ciężarnej jest badanie ogólnolekarskie, podczas jakiego sprawdza się głowę, jamę ustną, nos, oczy, tarczycę, piersi, serce, płuca, brzuch oraz kończyny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wady ogólnoustrojowe mają taki sam niekorzystny wpływ na płód, jak również choroby dotyczące łożyska lub macicy. Przy okazji każdej konsultacji winno się mierzyć masę ciała ciężarnej, jej temperaturę oraz ciśnienie arterialne krwi.

Wskazania do badania położniczego

Badanie winno być robione raz na miesiąc, podczas wizyt kontrolnych u ginekologa. Wskazaniem do liczniejszych badań w ciąży są wszelkie stany wywołujące lęk kobiety ciężarnej (np. słabsze czucie ruchów płodu, plamienie z dróg rozrodczych). Badanie położnicze robione jest także wielokrotnie podczas porodu w rozmaitych odstępach czasu. Nie potrzebuje specjalistycznych przygotowań i nie przynosi za sobą żadnych powikłań. Podczas robienia badania należy informować badającego o niespodziewanie występujących dolegliwościach. Zamiarem badania jest analiza długości, gęstości, kierunku przebiegu osi, i również potencjalnego rozwarcia ujścia zewnętrznego oraz wewnętrznego szyjki macicy. W skład kompleksowego badania położniczego wchodzi także wysłuchanie akcji serca płodu, np. za pomocą słuchawki położniczej bądź ultradźwiękowego czujnika tętna.

Badanie palpacyjne

Badanie palpacyjne to jeden spośród podstawowych składników wchodzących w skład badania przedmiotowego. W terminologii lekarskiej definiowane jest jako palpacja lub dotykanie. Jest to metoda oceny lekarskiej polegająca na dotykaniu palcami w celu ustalenia kształtu, rozmiaru, twardości oraz rozmieszczenia konkretnej formy anatomicznej. Omacywanie jamy brzusznej przeprowadza się w dobrze rozświetlonym pomieszczeniu, przy ułożeniu pacjenta na plecach z dłońmi blisko ciała, co gwarantuje odpowiednią widoczność powłok brzusznych. Brzuch przy badaniu palpacyjnym musi być rozluźniony, więc przeprowadza się je podczas wdechu. Bada się go całą dłonią, umieszczoną płasko, pozostającą cały czas w kontakcie ze skórą pacjenta. Badanie palpacyjne brzucha zaczyna się od subtelnego oraz zewnętrznego badania całego brzucha zamiarem ustalenia czułości uciskowej. Jest to tzw. palpacja płytka. Potem przechodzi się do palpacji głębokiej.

Wyróżniamy VI chwytów Leopolda, lecz w praktyce położniczej przeważnie wykorzystuje się cztery pierwsze. Następne są przeróbką dotychczasowych.
Podstawowy chwyt Leopolda (dwuręczny) charakteryzuje wielkość dna macicy i określa jaka część płodu znajduje się w dnie. Kolejny chwyt (dwuręczny) wykorzystuje się w celu określenia ustawienia płodu – więc po jakiej stronie macicy znajduje się kręgosłup płodu, natomiast po jakiej kończyny górne, dolne oraz pępowina. Trzeci chwyt Leopolda (jednoręczny) służy do analizy części przodującej w kanale rozrodczym (miednica bądź głowa). Czwarty chwyt jest zmianą trzeciego; pozwoli na ustalenie poziomu zaawansowania główki w kanale rozrodczym. Piąty chwyt Leopolda służy analizie dysproporcji główkowo-miedniczej, i zatem charakteryzuje czy głowa wystaje ponad poziom związania łonowego.

Badanie ginekologiczne transwaginalne

USG transwaginalne jest bardzo korzystnym badaniem w ocenie ginekologicznej. Jakością otrzymywanego obrazu często prześciga USG przezbrzuszne. Pozwoli na uwidocznienie tychże form oraz ich wad, jakie są niedostępne w tradycyjnym badaniu ginekologicznym. Można tutaj przede wszystkim przytoczyć oznaczanie owego badania w wykrywaniu chorób jajników. Na przykład guzy jajnika o profilu rakowatym, wad macicy, jak mięśniaki, wady endometrium lub wady szyjki macicy. Ma również ogromne znaczenie w wypadku trudności w zajściu w ciążę. W poniektórych wypadkach pozwoli stwierdzić ich podstawę. Dodatkowo dobrze określić czas wystąpienia owulacji, więc okresu, w jakim z największym prawdopodobieństwem może dojść do zapłodnienia. USG przezpochwowe jest również ważnym badaniem w okresie ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *