Żylaki w ciąży

Żylaki w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie żylaków w ciąży

Żylaki w ciąży, to potworność dla niejednej kobiety, niekoniecznie przyszłej matki – chociaż trzeba przyznać, iż to właśnie one są na nie narażone zwłaszcza. Szpecące, niejednokrotnie nieprzyjemne, rozwinięte oraz zauważalne poprzez warstwy skórne żyłki, mogą pojawić się na każdym etapie ciąży.

Przeważnie występują na nogach, wargach sromowych, w pochwie i odbycie (hemoroidy). Ich objawem mogą być tzw. pajączki, więc siateczka żyłek, jakie później mogą zmienić się w niebieskosine, nieprzyjemne oraz spuchnięte pręgi.

Żylaki w ciąży

U poszczególnych ciężarnych pojawiają się żylaki odbytu w ciąży, więc hemoroidy. Podczas kiedy część spośród pań może nie czuć dolegliwości ze strony żylaków, pozostałe mogą czuć palenie bądź uderzenia tętna w nich. Tak zazwyczaj dzieje się w wypadku pań, jakie w pracy spędzają czas na stojąco bądź dużo chodzą. U ciężarnych mogą pojawić się również pajączki, jakie są zbliżone do żylaków, lecz są one mniejsze, niejednokrotnie mają czerwony bądź niebieski odcień oraz znajdują się bliżej przestrzeni skóry aniżeli żylaki. Mogą wyglądać jak gałąź drzewa bądź pajęczyna o krótkich, poszarpanych liniach. Pajączki znajdują się na obu nogach oraz twarzy. Mogą obejmować niezwykle niewielkie bądź niezwykle duże przestrzenie skóry.

Jak powstają żylaki

Zazwyczaj zdrowe żyły toczą krew obwodową w kierunku serca. Gdyż w dolnych częściach ciała krew musi zapobiegać sile grawitacji (innymi słowy, ma pod górę), w żyłach są zastawki, jakie przeciwdziałają cofaniu się krwi. Gdy zastawki nie zamykają się dobrze, krew wchodzi do splotów żylnych (w nogach, odbycie, sromie), oraz tworzy tam rozdęcia. Ciąża służy temu z paru względów. Łagodzący wpływ progesteronu na mięśnie obniża napięcie ścian naczyń żylnych, w efekcie czego są one wrażliwe na rozszerzanie. Poza tymże w żyłach płynie zdecydowanie więcej krwi – od określonego czasu chociażby o 50 proc. więcej aniżeli przed ciążą! To powoduje, iż żyły rozszerzają się oraz zastawki nie są w stanie zamknąć się dobrze. Występuje refluks, więc wsteczny przepływ krwi (krew, zamiast iść do serca, cofa się na dół oraz wydłuża żyły).

Podstawy występowania żylaków w ciąży

U pań ze skłonnościami do żylaków kłopot pojawia się w początkowym czasie ciąży. Czynnikiem owego mogą być: podnoszące się ciśnienie z żył macicy w kierunku żył miednicy, rosnące ciśnienie w żyłach kończyn dolnych, podniesienie objętości krwi, rozluźnienie włókien mięśniowych w ścianie żył, uwarunkowania hormonalne. Podnosi się także poziom progesteronu, jaki w dużym stopniu oddziałuje na obniżenie sprężystości ścian żył. Symptomy żylaków wywołują u większości pań nieprzyjemne przypadłości. Kobiety stwierdzają ogromny ból, bolesność, palenie, wrażenie ociężałości. Objawem żylaków mogą być pojawiające się tzw. pajączki, więc siateczka uwidocznionych żyłek. Później mogą pojawić się niebieskosine pręgi, dające niezwykle przykre przypadłości. W ciężkich wypadkach skóra w miejscu pojawienia się żylaka staje się opuchła, sucha oraz delikatna. W ekstremalnych wypadkach może rozwinąć się zakrzepowe zapalenie żył.

Czemu ciąża jest podstawą żylaków nóg?

W ciele kobiety podczas ciąży występują wielkie zmiany, jakie mają na celu jak najlepsze przygotowanie do właściwego przebiegu ciąży na wszystkich jej etapach. Gdyż podnosi się zapotrzebowanie metaboliczne tkanek macicy i zarodka, dochodzi pomiędzy innymi do wzrostu objętości krwi krążącej. Nie pozostaje to obojętne dla układu żylnego, jaki jest poprzez to bardziej obarczony. Żyły kończyn dolnych muszą przetransportować większą ilość krwi. W efekcie zmian hormonalnych pojawia się również poszerzenie naczyń. Największy wpływ na obniżenie oporu obwodowego wywiera progesteron. Obniżone napięcie ściany naczyń utrudnia przewóz krwi, jaki w kończynach dolnych odbywa się odwrotnie do grawitacji. Wraz z rozwojem ciąży, podnosi się masa macicy oraz jej wielkość, poprzez co zaczyna ona naciskać na żyłę główną dolną oraz żyły biodrowe wspólne. Krew napotyka przeszkody na drodze odpływu oraz zalega poniżej przeszkody. Najodpowiedniejszą pozycją dla pań ciężarnych, jest ułożenie na lewym boku, obniża to nacisk na żyłę główną dolną.

Leczenie żylaków w okresie ciąży

Możliwości leczenia żylaków w okresie ciąży są, niestety, dosyć bardzo obniżone. Nie poleca się np. chirurgicznego leczenia żylaków w czasie ciąży. Zabiegi operacyjne na żylakach można robić tylko po porodzie, natomiast kiedy kobieta karmi piersią, po czasie karmienia. Również nie jest wskazane leczenie farmakologiczne. Każda interwencja lekowa w organizm kobiety ciężarnej przynosi ponieważ zagrożenie wpływania na zarodek. Choć mnóstwo środków przeciwżylakowych nie było badanych w ciąży, ich stosowanie poprzez kobiety ciężarne musi odbywać się pod okiem lekarza. Niezwykle dobrym sposobem na zmniejszanie bólu nóg oraz przeciwdziałanie żylakom w ciąży jest noszenie specjalistycznych rajstop przeciwżylakowych lub pończoch, jakie masują występującą krew. Dobre rajstopy muszą mieć właściwy nacisk, nie powinny być dlatego ani za duże, ani za małe. Dobrze, kiedy są zrobione na miarę, na bazie recepty specjalisty. W chorobie żylakowej w okresie ciąży pomaga tez wykorzystywanie kremów oraz żeli, zawierających ekstrakt z kasztanowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *