8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży (8 TC) – czego spodziewać się w 8 tygodniu ciąży?

8 tydzień ciąży to okres pełnej świadomości przyszłego macierzyństwa. Zewnętrznie ciąża kobiety nie jest szczególnie widoczna, ale dziecko już daje matce sygnały o swoim istnieniu. Przejawia się to w wielu objawach, które nasilają się. Pierwszym z nich są objawy, które wpływają na jej samopoczucie:

 • Toksykozie towarzyszą nudności i/lub wymioty
 • Silne pragnienie zjedzenia czegoś tu i teraz, niezależnie od okoliczności
 • Osłabienie i zawroty głowy
 • Sporadyczny dyskomfort w brzuchu
 • Częste oddawanie moczu
 • Wahania nastroju.

Te objawy niekoniecznie występują u każdej kobiety w ciąży, wszystko zależy od organizmu przyszłej matki i od tego, jak szybko może dostosować się do szybko zmieniającego się tła hormonalnego.

Płód w 8 tygodniu ciąży jest tak duży jak:

 • Winogrono
 • 14–20 mm wysokości
 • 3 g wagi.

W każdym razie najlepszą radą dla ciężarnej kobiety jest starać się zachować spokój i pamiętać, że wszystkie trudności są tymczasowe, a zdrowie dziecka jest najważniejsze. 8 tygodni ciąży to okres, w którym kobieta powinna dbać o siebie, unikać stresujących sytuacji. W tym czasie rozwój płodu  jest, całkowicie zależny od zdrowia i nastroju matki.

Odczucia kobiety w 8 tygodniu ciąży

Płód, który od czasu zapłodnienia znajduje się w łonie matki, jest już pełnoprawną osobą. Właśnie w tym okresie przejawia charakterystyczne cechy: części twarzy i ciała zaczynają się formować, układanie narządów wewnętrznych i poprawa układu nerwowego. Wraz z dzieckiem zwiększa się również macica. Oczywiście nadal nie jest wystarczająco duża, aby matka odczuwała ruchy, jednak kobieta może w pełni doświadczyć wewnętrznych zmian.

Ze względu na rosnącą macicę czasami występują słabe odczucia ciągnięcia w brzuchu, zwłaszcza jego dolnej części. Ponadto wzrasta ciśnienie na krążących narządach wewnętrznych. Rodzi to problem, z którym borykają się prawie wszystkie kobiety w ciąży: zwiększona potrzeba oddawania moczu i zaburzenia żołądkowe (zaparcia, zgaga itp.). Z powodu braku równowagi hormonalnej, która od momentu poczęcia nadal rośnie, mogą wystąpić znaczne zmiany w preferencjach smakowych kobiety, całkowity brak apetytu lub odwrotnie, ciągłe pragnienie zjedzenia czegoś.

W tym okresie warto zwrócić większą uwagę na prawidłowe odżywianie. Menu wymaga: owoców i warzyw, produktów mlecznych, mięsa i ryb o niskiej zawartości tłuszczu, świeżo wyciskanych soków naturalnych. Właściwym krokiem byłoby wyeliminowanie półproduktów.

Temperatura ciała ciężarnej kobiety w 8 tygodniu ciąży

Wiele przyszłych mam martwi się następującym tematem: jaka jest normalna temperatura podczas ciąży?. W 8 tygodniu ciąży jest całkowicie normalne, że temperatura jest wyższa niż wcześniej. Temperatura ciała kobiety wzrasta nieznacznie przed ciążą. We wszystkich trzech fazach cyklu menstruacyjnego, w tym w fazie lutealnej, kiedy ciałko żółte tworzy się w miejscu uwolnionego jaja, temperatura może osiągnąć 37 stopni. Niewielki skok już w czasie ciąży tłumaczy się naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie kobiety: globalną restrukturyzacją hormonalną, intensywną pracą wszystkich narządów wewnętrznych, które teraz działają dla dwóch osób. Zatem temperatura kobiety w ciąży może wzrosnąć do 37,5 stopnia.

Czasami skok temperatury może mówić o infekcji w organizmie, co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji:

 • Niedorozwój układu nerwowego dziecka
 • Uszkodzenie mięśni i przerost
 • Wady na twarzy dziecka (np. rozszczep wargi)
 • Zanikanie lub zakończenie ciąży.

Przyszła matka powinna pamiętać, że intensywny rozwój płodu w 8 tygodniu ciąży wiąże się z tworzeniem się narządów wewnętrznych dziecka. Dlatego też, jeśli ciało zaczyna boleć, pojawia się osłabienie, a temperatura nadal rośnie, przekraczając próg 37,5 stopnia, w żadnym wypadku nie zaleca się podejmowania niezależnych działań w celu jej zmniejszenia. Koniecznie trzeba zgłosić się do ginekologa.

Obserwowanie nieprawidłowości w 8 tygodniu ciąży

Zdolność dostrzeżenia najmniejszej zmiany w pracy organizmu jest niezbędną cechą przyszłej matki. W okresie ciąży jest to szczególnie cenne, ponieważ często ta obserwacja wpływa na bezpieczny przebieg ciąży. W 8 tygodniu ciąży warto szczególnie uważnie monitorować jej przebieg. Gdy wydzielina z pochwy stanie się obfita, nabierze brązowego zabarwienia z domieszką śluzu, ropy lub krwi, najlepiej natychmiast skontaktować się z ginekologiem. Objawy te mogą dotyczyć infekcji lub zagrożenia poronieniem.

Ból brzucha i uczucie ciężkości

Łagodny ból w okolicy bioder i brzucha nie jest powodem do poważnego zaniepokojenia przyszłej matki. Przyczyn tego dyskomfortu może być kilka:

 • Wpływ powiększającej się macicy na nerw kulszowy
 • Fałszywe skurcze – konsekwencja regulacji hormonalnej
 • Zaburzenia układu pokarmowego.

Życie intymne w 8 tygodniu ciąży

Życie intymne to kolejny element, który nie może przeszkadzać przyszłym rodzicom. Wiele osób zastanawia się: czy nie szkodzi rozwojowi dziecka. Lekarze mają różne punkty widzenia, ale większość z nich zapewnia, że jest to możliwe, jeśli życie intymne nie powoduje dyskomfortu u przyszłej matki.

Jak zmienia się ciało kobiety w 8 tygodniu ciąży?

Brzuch w 8 tygodniu ciąży nadal nie jest bardzo widoczny, tylko przyszła mama może odczuwać zmiany jego wielkości. Gruczoły mleczne przygotowują się do przyszłego karmienia piersią: piersi powiększają się, sutki pęcznieją, naczynia krwionośne stają się wyraźne. Ginekolodzy zalecają w tym okresie noszenie specjalnej bielizny dla kobiet w ciąży.

Ciąża wpływa na skórę na różne sposoby, wszystko zależy od indywidualnych cech tła hormonalnego każdej kobiety. Dla niektórych okres ten jest okresem rozkwitu: skóra staje się elastyczna i jedwabista, włosy i paznokcie są wzmocnione, twarz wygląda świeżo. A w przypadku innej kobiety, niestety, wczesne etapy ciąży mogą powodować nieprzyjemne efekty. Na przykład wygląd i stan skóry może ulec pogorszeniu wraz z pojawieniem się trądziku lub plam, może wystąpić łuszczenie się i obrzęk.

Kolejnym nieprzyjemnym zjawiskiem napotykanym przez wiele kobiet w ciąży jest obrzęk nóg. Dzieje się tak, ponieważ krążenie krwi w kończynach dolnych jest zaburzone z powodu szybkiego wzrostu macicy, która ściska naczynia krwionośne. Obrzęk pojawia się na stopach po długim spacerze lub długim siedzeniu w jednym miejscu.

Rozwój płodu w 8 tygodniu ciąży

W połowie pierwszego trymestru ciąży, w 8 tygodniu, embrion staje się już płodem. Jego długość wynosi od piętnastu do dwudziestu milimetrów, a waga to trzy gramy. Dla jasności płód w tym okresie ciąży można porównać z małą fasolą. Dziecko nadal bardzo aktywnie się rozwija, wszystkie narządy i tkanki. Tkanka kostna staje się twardsza, mocniejsza. Ujawnia się kształt przyszłych stawów, pojawiają się zgięcia kolan, łokci, ramion, kostek, tworzą się nadgarstki.

W dzieciach z płci żeńskiej rozwijają się jajniki, u dzieci płci męskiej rozwijają się jądra. Jednak obecnie nie jest możliwe ujawnienie płci nienarodzonego dziecka w badaniu ultrasonograficznym. Teraz nos, palce u rąk i nóg stają się widoczne. Tworzy się i aktywnie rozwija wewnętrzne i zewnętrzne ucho płodu. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu można zobaczyć górną i dolną szczękę. Powieki oka wkrótce zaczną funkcjonować i będą już widoczne na twarzy.

Język dziecka ma na swojej powierzchni uformowane kubki smakowe. W sercu płodu, gdzie cztery komory już stały się widoczne, aktywnie się rozwijają. Teraz ciało płodu powoli się prostuje. Kończyny dolne i górne, tułów, głowa już wyraźnie zaznaczona, rośną i wzmacniają się. Szyja jest uformowana, a wraz z nią drogi oddechowe od gardła do przyszłych płuc.

USG w 8 tygodniu ciąży

Nieinwazyjne badania ultradźwiękowe to najbardziej niezawodny sposób, aby dowiedzieć się, jak rozwija się płód w macicy. Jakie główne cechy rozwoju płodu można znaleźć, wykonując badanie za pomocą ultradźwięków?

 • Bicie serca jest dobrze słyszalne – 150 uderzeń na minutę
 • Palce, które dziecko może ścisnąć i rozluźnić
 • Aktywnie rozwijający się układ oddechowy i nerwowy
 • Żołądek wytwarza sok żołądkowy, gruczoły ślinowe i hormonalne są układane, tworzą się wątrobowe przewody żółciowe
 • Rozwija się układ moczowo-płciowy
 • W nosie pojawiają się receptory węchowe, układane są mięśnie żujące.

USG pomoże poznać stan nie tylko dziecka, ale także jego środowiska. W 8 tygodniu ciąży macica ma wielkość pomarańczy, worek płodu osiąga 30 mm, ilość płynu płodowego nadal rośnie, około 2 łyżki dziennie. To wystarcza do komfortowego wzrostu i rozwoju dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *