angina u dzieci

Angina u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, test na paciorkowce

Angina u dzieci jest bardzo częsta. Wywołują ja paciorkowce, a objawia się bólem gardła i wysoką temperatura. Nie powinno się tego stanu lekceważyć i bagatelizować objawów, gdyż wskazane są do jej leczenia antybiotyki.

Angina u dzieci

Anginę powodują paciorkowce pochodzące między innymi z pożywienia. Bardzo często angina powodowana jest przez nieświeże lody. Czasem to kwestia uśpionych bakterii gromadzonych w migdałkach dziecka. Wystarczy, że niezahartowane dziecko dłuższy czas wygrzewa się na słońcu, a potem nagle wskakuje do zimnej wody.

Reakcja może być natychmiastowa i dochodzi do autozakażenia angina o ostrym przebiegu. Poza tym zarazić się angina można drogą kropelkową. Często dzieci zarażają się przez napicie się z tego samego kubka co osoba chora.

Angina u dzieci – przyczyny i objawy

Przyczyną zachorowania na anginę są paciorkowce, rzadziej wirusy i grzyby. Charakterystycznymi objawami anginy jest ból gardła, który utrudnia dziecku przełykanie i promieniuje do uszu. Poza bólem pojawia się wysoka gorączka, rzadko schodząca poniżej 38 stopni i gwałtownie rosnąca. Przy gorączce są tez dreszcze.

Objawem towarzyszącym jest opuchlizna węzłów chłonnych szyi i okolicy żuchwy. Dziecko źle się czuje, boli go głowa. U dzieci wyróżnić należy tez anginę migdałka gardłowego. To choroba szczególnie atakująca niemowlęta. W jej przebiegu gorączka sięga 40 stopni i pojawiają się u dziecka objawy oponowe, drgawki, śluzowate stolce i spadek apetytu.

U dzieci starszych temperatura jest znacznie niższa, czasem nawet tylko lekko podwyższona. Za to dzieci skarżą się na pieczenie w gardle, nieżyt nosa, zatkanie przelewu powietrza oraz kaszel. W badaniu lekarskim stwierdza się obrzęk i zaczerwienienie migdałka gardłowego oraz błony śluzowej tylnej ściany gardła, po której spływa śluzowo-ropna wydzielina.

Angina u dzieci – test na paciorkowce

Anginę pediatrzy rozpoznają bez problemu na pierwszy rzut oka a laicy także mogą sobie z tym rozpoznaniem poradzić w drodze doświadczenia i obserwacji objawów. Gdy jednak objawy nie są typowe warto wykonać test na paciorkowce. W laboratoriach wymaz z gardła jest rutynowym badaniem. Już po 20 minutach wiadomo, czy chorobę wywołały paciorkowce.

To szybko sposób na sprawdzenie czy jest potrzebny dziecku antybiotyk. Czasami lekarze idąc krok dalej zlecają antybiogram, co pomaga w leczeniu nawracających angin i infekcji dróg oddechowych dziecka. Jest to ważne szczególnie u dzieci małych, które często chorują i ich odporność jest zniszczona. Nie warto narażać je na kolejne dawki antybiotyków gdy choroba tego nie wymaga.

Angina u dzieci – nawroty choroby-psychiczne

Niektóre dzieci często chorują i właśnie infekcją która je najczęściej dopada jest angina. Jest to powód aby usunąć migdałki dziecku, które są siedliskiem bakterii i zwykle i tak uległy już przerostowi. Przerost nie chroni przed infekcją a wręcz przeciwnie. Bakterie skrywane przez migdałki często są oporne na antybiotyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *