Sposoby na hemoroidy w ciąży

Sposoby na hemoroidy w ciąży – czopki, maści, tabletki i inne

Sposoby na hemoroidy w ciąży są różne. Ze względy na stan należy stosować naturalne techniki radzenia sobie z określonym problemem. Okreslone techniki największą skuteczność wykazują w początkowej fazie rozwoju schorzenia, dlatego też należy podjąć leczenie jak najwcześniej.

Hemoroidy są to inaczej guzki krwawnicze. Nie są schorzeniem niebezpiecznym, ale bardzo nieprzyjemne w odczuwaniu. Ciąża doprowadza do tego, że dochodzi do nadmiernego rozszerzania się żył odbytu. W konsekwencji prowadzi to do tego, że ich ściany stają się słabsze, a także charakteryzują się zdecydowanie mniejszą elastycznością. Odpowiedzią na taką sytuację jest powstawanie guzków krwawniczych. Przyczynią się one do odczuwania nieprzyjemnego uczucia swędzenia oraz pieczenia. Podczas wydalania można wówczas zobaczyć krew na papierze toaletowym.

Naturalne sposoby na hemoroidy będą skuteczne wówczas, gdy będą stosowane przy pierwszych symptomach świadczących o obecności schorzenia. Pierwszy sygnał informujący o hemoroidach to świąd w obszarze odbytu, który może pojawić się w towarzystwie niewielkiego uszkodzenia błony śluzowej oraz skóry, a także wybywanie się wydzieliny, która sprzyja stanom zapalnym, a ponadto alergicznym. W sytuacji, gdy wystąpi niewielkie krwawienie (zauważalne na papierze toaletowym), jest to ostatni sygnał, żeby udać się do lekarza.

Sposoby na hemoroidy w ciąży – czopki, maści, tabletki

Określone sposoby pomagają w zwalczaniu dolegliwości, a także opóźniają rozwój guzków krwawniczych. Charakteryzują się różnorakim działaniem, a mianowicie: znieczulającym, przeciwbakteryjnym, usuwającym stan zapalny, zmniejszającym obrzęki, hamującym krwawienie, uszczelniającym oraz wzmacniającym naczynia. Zasadniczym składnikiem w przypadku większości środków na hemoroidy są wyciągi roślinne, na przykład z nagietka, arniki, kasztanowca, przetwory z pączków topoli i inne. Najczęściej określone środki składają się z różnych związków, co przyczyniają się do wzmocnienia ich efektu terapeutycznego.

Diosmina przyczynia się do zmniejszenia napięcia ścian żył, tym samym doprowadzając do hamowania krwawień, a także zapobiegania zastojowi krwi. Cynchokaina zapewnia łagodzenie dolegliwości bólowych, a ponadto także uczucia świądu. Hydrokortyzon ma działanie przeciwzapalne. Leki wzbogacone o zawiesinę bakterii oraz produkty przemiany materii zapewniają wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej błony śluzowej i skóry doprowadzając tym samym do ograniczenia występowania guzków. W sytuacji, gdy obszar odbytu jest bardzo podrażniony, lepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie maści. Natomiast, gdy problem jest łagodniejszy, dobrym rozwiązaniem są czopki.

Sposoby na hemoroidy w ciąży- nasiadówki

Dobrym działaniem w przypadku hemoroidów są nasiadówki, jednakże nie mogą one trwać dłużej niż 10 minut. W tym postępowaniu należy nalać do wanny letnią wodę (40 stopni Celsjusza), a następnie dodać wywar z kory dębu, rumianku bądź też nadmanganianu potasu. W dalszej kolejności trzeba wejść do wanny i usiąść z podkurczonymi nogami.

Dobrze sprawdza się także ziołowa mieszanka takich ziół jak ziele rdestu, szałwii, kory dębu oraz kasztanowca. Zioła należy zalać zimną wodą i gotować na wolnym ogniu przez 10 minut. Taki preparat należy przelać do wanny.

Gdy choroba przybiera na sile, ulgę mogą przynieść stosowane przez kilka sekund nasiadówki z zimnej wody, a ponadto przemienne polewanie zimną wodą kolan, a także ud.

Sposoby na hemoroidy w ciąży- okłady

W przypadku hemoroidów w ciąży ulgę mogą przynieść okłady z kostek lodu zawiniętych w chusteczkę. Okład należy przykładać do odbytu przez kilka minut. Przyczyni się to do złagodzenia dolegliwości bólowych. Ciekawym sposobem jest także okład z soku z cebuli i kilku kropel oliwy. Jednym ze sposobów na hemoroidy w ciąży jest przykładanie wilgotnej torebki herbaty do bolącego obszaru. Tanina zwarta w napoju wykazuje silne właściwości ściągające, a także przeciwzapalne.

Sposoby na hemoroidy w ciąży- przemywanie okolic odbytu

Czynność polegając na przemywaniu chorych miejsc tamponem lub wacikiem nasączonym wyciągiem z nagietka, rumianku, kory dębu bądź skrzypu przyczyni się do złagodzenia świądu, pieczenia oraz podrażnienia błony śluzowej.

Sposoby na hemoroidy w ciąży- wykorzystanie ziołowej herbaty

Na rynku dostępne są gotowe preparaty zawierające mieszanki na hemoroidy, jednakże warto przygotować własny preparat. W tym przypadku wykorzystuje się takie zioła jak: piołun, pokrzywa, podbiał, banka lancetowata czy też czarny bez. Takie połączenie należy zalać gorącą wodą i parzyć środek przez około 10 minut. Do tak przygotowanej herbaty należy dodać wyciśnięty ząbek czosnku.

Sposoby na hemoroidy w ciąży – metody zapobiegania

Sposoby zapobiegania hemoroidom w ciąży są następujące:

  • spożywanie dużej ilości warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Jednakże nie należy przesadzać z nasionami, gdyż mogą przyczyniać się do mechanicznego podrażnienia odbytu, doprowadzając do bardziej dotkliwego świądu, a także pieczenia,
  • ograniczenie produktów mających działanie wzdymające, a więc roślin strączkowych, czekolady, mocnej herbaty, czerwonego wina, ostrych przypraw i innych.
  • należy dbać o nawodnienie organizmu przez codzienne wypijanie co najmniej 2 litrów płynów,
  • trzeba pamiętać o systematycznej aktywności fizycznej, na przykład codzienny spacer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *