HPV a ciąża

HPV a ciąża – Jak przeciwdziałać zarażeniu wirusem HPV?

HPV a ciąża – ten problem od wielu lat martwi kobiety, które chcą spodziewają się dziecka. Wirus brodawczaka ludzkiego, więc wirus HPV jest jedną spośród najpowszechniejszych dolegliwości przenoszonych drogą płciową. Jest blisko 120 typów wirusa, jakie możemy rozłożyć na niskiego zagrożenia oraz dużego zagrożenia. Infekcja HPV obejmuje organy moczowo-płciowe, atakując zwłaszcza nabłonek.

Czym jest wirus HPV

HPV (z angielskiego Human Papillomavirus), więc wirus brodawczaka ludzkiego, to często występujący wirus z grupy Papillomawirusów. Przeważnie choroby nim spowodowane podlegają naturalnemu wyleczeniu w ciągu 12-24 miesięcy. Groźne są zarażenia długotrwałe, trwające dłużej aniżeli 2 lata. Na zarażenie wirusem HPV narażona jest każda osoba aktywna seksualnie. Wyróżnia się blisko 100 typów wirusa, lecz jedynie parę ma charakter onkogenny. Poniektóre nie pozostawiają po sobie śladów, pozostałe mogą spowodować łagodne brodawki, jeszcze pozostałe niosą ze sobą zagrożenie zmian rakowatych w organach płciowych ((rodzaj HPV-16,18,31,33 są odpowiedzialne za raka szyjki macicy).

Symptomy brodawczaka ludzkiego u pań

Symptomy HPV pomimo zakażenia wirusem mogą nie nastąpić, natomiast organizm winien w przeciągu od pół roku do roku od kontaktu w brodawczakiem ludzkim pokonać intruza. Wirus HPV u osób z obniżoną wytrzymałością daje symptomy skórne oraz na błonach śluzowych. We współzależności od rodzaju może wywoływać wówczas łagodne kłykciny kończyste, więc brodawki płciowe, bądź zmiany, jakie mogą zmienić się w nowotwory złośliwe. Brodawki płciowe, nazywane także brodawkami wenerycznymi, są łagodne, lecz mogą krwawić, gdyż są zlokalizowane w delikatnych miejscach – w strefie odbytu oraz narządów płciowych. U pań niejednokrotnie pojawiają się na wargach sromowych, w strefie krocza oraz odbytu. Kłykciny kończyste to grudki oraz brodawki skórne. Mogą mieć różnorodne kształty, natomiast nieleczone oraz przerośnięte przyjmują formę kalafiorowatych tworów, mogą także zajmować większą część tkanek oraz na nie naciekać.

Planowanie ciąży a HPV

Niejedna kobieta planująca dziecko zastanawia się, czy winna przebadać się w kierunku wirusa HPV, aby potwierdzić się, iż nie jest jego nosicielką. Okazuje się, iż nie ma takiej konieczności. Jeśli kobieta systematycznie robi cytologię, natomiast rezultaty następnych badań wskazują na brak jakichkolwiek wad, nie ma potrzeby badania się na HPV. Po zajściu w ciążę podczas pierwszego badania ginekologicznego normalnie robi się wymaz z pochwy. Gdy rezultat badania wskazuje wady, specjalista zaleca wykonanie następnych badań, na przykład badania na obecność HPV. Jeśli kobieta miała już wcześniej HPV, planując ciążę, winna obowiązkowo powiadomić o tymże swojego lekarza. Zwłaszcza istotne jest zapoznanie go ze wszystkimi symptomami choroby: brodawkami organów płciowych, zmianami tkanki szyjki macicy i innymi kłopotami ze zdrowiem stref intymnych.

Rezultaty zarażenia w ciąży

Zarażenie wirusem HPV podczas ciąży może doprowadzać do chorób rozwojowych zarodka bądź jego obumarcia. W wypadku wystąpienia opryszczki organów płciowych w czasie spodziewanego porodu należy przemyśleć zrobienie cięcia cesarskiego, gdyż w okresie przechodzenia dziecka poprzez kanał rodny może łatwo dotrzeć do jego zarażenia, co z kolei zagraża niebezpiecznymi powikłaniami, m.in. zapaleniem spojówek, rogówki oraz w następstwie ślepotą, ciężkim zapaleniem opon mózgowych oraz mózgu, płuc bądź wątroby malucha, jakie w większości wypadków kończą się zgonem.

Diagnostyka oraz leczenie

Diagnostyka zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego opiera się pomiędzy innymi na ilościowych i jakościowych testach molekularnych, jakie zapewniają zidentyfikowanie typu nadmienionego patogenu i analizę ilości materiału genetycznego wirusa w ustroju. Jedną spośród form biologii molekularnej jest PCR, więc łańcuchowa odpowiedź polimerazy, charakteryzująca się ogromną czułością, specyficznością i efektywnością. Ważne znaczenie ma także regularne robienie cytologii, jaka zapewnia obserwację błędnych tkanek, szczególnie, w wypadku nosicielstwa onkogennego rodzaju wirusa. Terapia infekcji wirusem HPV jest trudna, natomiast w chwili obecnej nie istnieje żaden środek, jaki zwalczałby przetrwałe zarażenie. Nowoczesna medycyna jest w stanie leczyć tylko zauważalne zmiany, takie jak brodawki lub niewłaściwy nabłonek na szyjce macicy.

Jak przeciwdziałać zarażeniu wirusem HPV?

Na zarażenie wirusem HPV narażona jest każda osoba aktywna seksualnie. To nie prawda, iż jedynie panie, jakie prowadzą bogate życie płciowe oraz mają wielu partnerów mogą zakazić się HPV. Chociażby gdy masz jedynie jednego partnera płciowego jesteś w grupie zagrożenia. Twój partner mógł ponieważ zakazić się wcześniej oraz chociażby o tymże nie wiedząc przekazać wirusa Tobie. Jedynym efektywnym środkiem na rozpoznanie zarażenia jest test na HPV. Na rynku są szczepionki, jakie mogą nas zabezpieczać przed najgroźniejszymi rodzajami wirusa. Tymczasem jednakże nic nie da nam 100% gwarancji, iż kłopot tenże nie będzie nas dotyczył. Przed przewidywanym macierzyństwem należałoby więc sprawdzić czy jesteśmy zdrowe, żeby zaoszczędzić sobie cierpienia i kłopotów w okresie ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *