5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży (5 TC) – czego spodziewać się w 5 tygodniu ciąży?

5 tydzień ciąży jest interesujący, ponieważ kobieta może zaobserwować zmiany, jakie zaczynają zachodzić w jej organizmie. Potrafi odpisać nieprzyjemne objawy, takie jak zmęczenie lub warunki pogodowe.

Co dzieje się w piątym tygodniu ciąży?

Czy ciężarna kobieta może teraz wykonać badanie USG?

 • Badanie ultrasonograficzne ustali obecność komórki jajowej w macicy.
 • Tak, więc USG wyraźnie potwierdzi fakt ciąży.

Płód jest na etapie dalszego kształtowania się pierwotnych systemów wewnętrznych. W okresie embrionalnym ciąży buduje się układ oddechowy i rozwija się układ nerwowy płodu. W tym czasie składa się z pojedynczej cewy nerwowej, która kończy się w zarodku mózgu. Komórki płodu aktywnie się dzielą. W tym czasie powstaje system naczyń krwionośnych i serca. W przyszłości zaczną swoją pracę. Kobieta tego nie czuje, ale serce zaczyna bić w dziecku. Długość płodu wynosi 2 mm., Mimo że od poczęcia minęło bardzo mało czasu, u dziecka już się formuje:

 • Układ oddechowy
 • Nerwowy układ
 • Układ sercowo-naczyniowy.

W piątym tygodniu jest zwiększone niebezpieczeństwo zwiększonego ryzyka poronienia. Dlatego kobieta powinna racjonalnie podchodzić do aktywnego wypoczynku i poważnego wysiłku fizycznego. Wiele kobiet martwi się o swoją ciążę, są szczególnie przerażone początkowym okresem. W takim przypadku kobiety powinny być informowane o wszystkich zmianach zachodzących w ich organizmie. Trzeba wziąć pod uwagę specyfikę rozwoju dziecka, w zależności od czasu trwania ciąży. Przyczynia się to do właściwej organizacji stylu życia kobiety w celu zapewnienia bezpiecznego porodu. 5 tydzień ciąży to tylko 3 tygodnie od momentu zapłodnienia. Bardziej poprawne jest rozważenie pewnych cech okresu i okresu, który nastąpił od momentu poczęcia.

Płód jest tak duży jak:

 • Nasiona sezamu
 • 1,5 mm wysokości
 • 1 g wagi.

Objawy i odczucia w 5 tygodniu ciąży

W tym okresie kobieta uświadamia sobie, że jest w ciąży. W końcu istnieją wszystkie charakterystyczne objawy, które eliminują błąd. Głównym znakiem charakteryzującym początek ciąży jest zawsze brak cyklu miesiączkowego. Pomimo wczesnego okresu piersi zaczynają przygotowywać się do karmienia dziecka, więc staje się szczególnie wrażliwe i bolesne. Kobieta powinna być gotowa, ponieważ w 5 tygodniu ciąży mogą rozpocząć się pierwsze oznaki wczesnej toksykozy. Nudności mogą wystąpić nie tylko rano, ale przez cały dzień. Jeśli przyszła mama ma wymioty, to taki stan można nazwać toksykozą pierwszego trymestru ciąży.

Ponadto kobieta czasami martwi się następującymi odczuciami w 5 tygodniu ciąży:

 • Stałe zmęczenie i senność. Powodem jest to, że kobiece ciało poświęca dużo energii na rozwój płodu.
 • Częste oddawanie moczu. Kobiety spożywają więcej płynów. Nic w tym niebezpiecznego, wpływ hormonów prowadzi do rozszerzenia naczyń i bardziej aktywnej funkcji nerek.
 • Skurcze brzucha.Takie odczucia mogą wynikać z wszczepienia zarodka w ściany macicy, jak również z powodu jej rozciągania. Jeśli skurcze nie są silne, kobieta nie powinna się martwić.
 • Niewielkie krwawienie z pochwy. Jeśli kobieta zauważy małe ślady krwi na swojej bieliźnie, może to wskazywać na implantację zarodka.
 • Wzdęcia i zaparcia. Jest to spowodowane wolniejszym ruchem żywności przez jelita. Organizm wydobywa z produktów maksymalną ilość cennych substancji potrzebnych płodowi. Zmiana nastawienia kobiet do różnych potraw. Jeśli dotąd kobieta spożywała pewne pokarmy z przyjemnością, teraz mogą wydać się niesmaczne.

5 tydzień ciąży charakteryzuje się ciągłymi wahaniami nastroju, które występują bez żadnego powodu. Są one spowodowane burzą emocji z powodu uświadomienia sobie, że w niej rozwija się mały człowiek. Hormony szczególnie wpływają na ten stan. Mogą również powodować bóle głowy i omdlenia, które są spowodowane rozszerzaniem naczyń krwionośnych.

Co dzieje się z płodem w 5 tygodniu ciąży?

W okresie 5 tygodni ciąży komórka jajowa przyczepiła się do ściany macicy, a płód aktywnie się rozwija. Jego waga jest mniejsza niż gram, a jego długość wynosi 1-3 mm. Pomimo mikroskopijnych rozmiarów, zarodek rośnie i przybiera kształt litery C. Płód jest jak cylinder, którego górna część to głowa, a dolna część to nogi. Wzdłuż pnia znajduje się rowek, który jest zamknięty w cewie nerwowej. Stąd rdzeń kręgowy i cały układ nerwowy. Na końcu cewy pojawia się pogrubienie, z którego powstaje mózg. Wzdłuż niego zlokalizowane będą przyszłe mięśnie.

Aktywnie powstaje reszta narządów. Zarodek tworzy układ sercowo-naczyniowy. Początkowo powstają naczynia, a następnie serce. Główny korpus jest najpierw przedstawiony w postaci tuby, a z czasem stanie się czterokomorowy. W tym czasie ma miejsce specjalne wydarzenie – w 21-22 dniu od momentu poczęcia serce płodu zaczyna bić. W przyszłości jego bicie nie zatrzyma się na minutę.

Sparowane organy (płuca, nerki) rozwijają się z różnych stron rdzenia kręgowego.Tworzy się wątroba, trzustka i tarczyca. Nawet z niewielkim rozmiarem płodu pojawiły się podstawy rąk, podobne do płetw. W obszarze głowy tworzą się miejsca, w których pojawią się oczy i uszy. Zarodek izoluje się od kosmówki, worka żółtkowego i pęcherzyka owodniowego.

Piąty tydzień ciąży od poczęcia charakteryzuje się aktywnym tworzeniem narządów wewnętrznych i układów, dlatego płód jest najbardziej podatny na negatywne wpływy środowiskowe. Jeśli przyszła mama przyjmuje leki, które są przeciwwskazane w czasie ciąży lub jest narażona na działanie substancji chemicznych, stresu, infekcji, może to niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.

Zmiany w ciele kobiety w 5 tygodniu ciąży

Pierwszą rzeczą, jaką czuje przyszła kobieta, jest spadek odporności. Dzieje się tak ze względu na fakt, że embrion ma inny materiał genetyczny od matki. Dlatego ilość hCG w organizmie wzrasta, nie pozwalając na odrzucenie płodu. Temperatura w tygodniu 5 wzrasta do 37,5 stopni, co powoduje zwiększone zmęczenie. Nie ma żadnych specjalnych zmian w ciele kobiety w ciąży i do tej pory nie można rozpoznać jej po jej wyglądzie. Ale wewnątrz ciała występują gwałtowne zmiany, które są związane z aktywnym wzrostem poziomu niektórych hormonów.

Jedna z ważnych ról należy do estrogenu. Pod jego wpływem następuje wzrost gruczołów mlecznych kobiet, w których rozwijają się mleczne przewody, przygotowujące się do laktacji. Estrogen wpływa również na ogólny stan przyszłej matki, odczuwa ona bóle głowy i zawroty głowy. Uważa się, że ten szczególny hormon nadaje  mu szczególną kobiecość. Estrogen pomaga zwiększyć wielkość macicy i przygotowuje ciało do nadchodzącego porodu.

Progesteron jest hormonem, który zachowuje ciążę. Jego głównym źródłem jest ciałko żółte. Działa uspokajająco na mięśnie gładkie macicy i zapobiega jej przeciążeniu, co może prowadzić do poronienia. Narządy żołądkowo-jelitowe doświadczają relaksującego działania progesteronu, a perystaltyka jelit jest również spowolniona. Wszystko to może prowadzić do zgagi i zaparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *