Zaparcia w ciąży

Zaparcia w ciąży – jak sobie pomóc? Błonnik, nawodnienie …

Zaparcia w ciąży to po prostu niemożność oddania stolca, jaka utrzymuje się blisko trzech dni bądź dłużej. Zaparcia w ciąży niejednokrotnie okazują się również poczuciem niekompletnego wypróżnienia i typowym bólem. Istotne jest, aby nie ignorować owej przypadłości, gdyż może ona doprowadzać do powstawania żylaków odbytu.

Podstawy zaparć

Zaparcia są efektem zwiększonego poziomu progesteronu, jaki rozluźnia przewód jelitowy oraz powoduje, iż treść żołądkowa wolniej przechodzi poprzez układ trawienny. Kolejnym obciążeniem jest nieustannie zwiększająca się macica w ciąży, jaka naciska na jelita. Gdy ponadto cierpisz na niedokrwistość oraz musisz korzystać z suplementacji żelazem, kłopoty z zaparciami mogą się zdecydowanie pogłębić. Więc, żeby nie dopuścić do konsekwencji zaparć, jakim są żylaki odbytu (hemoroidy), należałoby starać się je pokonać natychmiast, gdy jedynie się pojawią.

Niestety, nie bez związku jest także dieta kobiety ciężarnej, szczególnie, gdy dochodzi do wzmożonego spożywania leków zapierających, takich jak czekolada, biały ryż lub jasne pieczywo. Ponadto, na zaparcia w ciąży oraz ich tworzenie ma wpływ mało aktywny tryb życia przyszłej matki. Mechanizm spowolnienia mechanizmu trawienia ma także i dobrą stronę. To, co jesz, dłużej jest w jelitach, zatem wchłania się więcej elementów wzmacniających. Tymczasem jednakże, im wcześniej pomyślisz o zapobieganiu zaparciom, tymże lepiej dla Ciebie oraz twojego nastawienia.

Zaparcia w ciąży – dieta

Nie da się uniknąć zaparć bez dobrze ułożonej oraz właściwie zbilansowanej diety. Racjonalne odżywianie się już od początku ciąży spowoduje, iż ominie nas ta nieprzyjemna przypadłość, jaką są zaparcia w ciąży, bądź jej przebieg będzie łagodniejszy. Pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego oddziałuje dieta można w surowe owoce oraz warzywa i otręby zawierające ogromną ilość naturalnego błonnika. Efektywną bronią przeciw zaparciom w ciąży są suszone śliwki. Mnóstwo przyszłych matek nie może jednakże ich spożywać w ogromnych ilościach, ponieważ uskarżają się z kolei na wzdęcia. Gdy tak jest, możemy wypijać napój ze śliwek bądź spożyć inne suszone owoce: figi, daktyle (gdy nie są dla nas za słodkie) lub morele. Pozostałym efektywnym środkiem na zaparcia w ciąży jest wypijanie wywaru z siemienia lnianego. Poprawia ono pracę jelit oraz przeciwdziała powstaniu zaparć.

Błonnik to podstawa

Powinnaś uzupełnić regularną dietę o artykuły możne w błonnik, gdyż tenże efektywnie eliminuje pozostałości pokarmu z jelit oraz umożliwia wypróżnianie. Gdy masz kłopoty z zaparciami, zrezygnuj z tłustych oraz opiekanych dań, artykułów wzdymających, i również białego ryżu oraz czekolady. Poleca się, aby w przeciągu dnia dostarczyć organizmowi ok.40 gramów błonnika. Zaleca się zwłaszcza otręby zbożowe. Możesz je jeść 2-3 razy dziennie z dodatkiem np. jogurtu. Mnóstwo błonnika mają także jabłka, jakie najlepiej spożywać surowe, ze skórką. Ulubione kartofle zastąp na czas ciąży kaszą bądź razowym makaronem, natomiast biały ryż zamień na dziki bądź brązowy. Cennym zarzewiem błonnika są warzywa oraz owoce.

Właściwe nawodnienie organizmu

W konfrontacji z zaparciami pomoże Ci również wypijanie właściwej ilości płynów. Regularnie wypijaj co najmniej 8 szklanek płynów. Najlepiej dobierz wodę, zieloną herbatkę, herbaty ziołowe lub owocowe. Doskonale sprawdzi się także ogrzana woda z odrobiną wyciągu z cytryny oraz miodu. Taki wywar najlepiej pij zaraz po obudzeniu, jeszcze przed śniadaniem. Ciepłe płyny będą lepsze aniżeli chłodne, gdyż stymulują pracę jelit. Unikaj mocnej kawy oraz czarnej herbatki, gdyż działają one moczopędnie oraz mogą być podstawą odwodnienia organizmu. Możesz wypijać naturalne, wyciskane napoje lub napoje przecierowe, lecz nie przesadzaj z ich ilością. Napoje zawierają duże ilości węglowodanów oraz chociażby gdy są one naturalne, w natłoku mogą doprowadzać do rozmaitych dolegliwości, takich jak cukrzyca ciążowa.

Jakie leki na zaparcia?

Co jest dobre na zaparcia? Gdy domowe kuracje wykażą się bezskuteczne, można sięgnąć po środki z apteki bezpieczne dla pań w ciąży. Należy do nich laktuloza, jaka przechodzi w niezmienionej postaci do jelita grubego, podlega tam rozkładowi do kwasu mlekowego oraz octowego, jakie rozmiękczają stolec oraz zwiększają ruchy perystaltyczne jelit. Jakie środki na zaparcia w ciąży? Doraźnie można stosować czopki glicerynowe. Przydatna może się wykazać terapia odpowiednimi probiotykami, jaka zapewnia rozrost dobrych bakterii jelitowych. Przed wykorzystaniem środków farmakologicznych najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Zaparcia w ciąży – kiedy niezbędna konsultacja u specjalisty?

Długie nieleczone bądź zaniedbane zaparcia mogą doprowadzać do wielu dolegliwości, nie jedynie w ciąży. Nasz organizm jest tak skonstruowany, iż trawienie bezresztkowe nie jest możliwe. Brak stałych wypróżnień może doprowadzić do ogromnych zaburzeń, takich jak niedrożność jelit, stany zapalne, nadżerki lub żylaki odbytu więc hemoroidy. Gdy czujesz dyskomfort oraz nacisk w podbrzuszu, podczas prób oddania stolca pojawia się krew bądź duże ilości śluzu, i w łazience byłaś jakiś tydzień temu pilnie zgłoś się do specjalisty! Nie zwlekaj! Twoje zdrowie oraz dobre nastawienie jest gwarancją zdrowia dziecka!

Komentarze

  1. Na szczęście zaparcia nie trwają przez caly okres ciąży ale niestety często pojawiają się po porodzie. Zdecydowanie jestem za czopkami dla kobiet w ciąży. Bardzo skutecznie i szybko przynoszą ulgę.

    1. Biorąc pod uwagę, że kobiety w ciąży często gęsto mają problemy z młdłościami, wymiotami, nietolerancją smaków, zapachów itp, to wydaje mi się, że czopki to najbardziej bezpieczny i nieinwazyjny sposób na walke z zaparciami, a co za tym idzie za uniknieciem hemoroidów, takie musujące u mnie się najlepiej sprawdzają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *