Leżenie w ciąży

Leżenie w ciąży – trzeba odpoczywać? Kiedy leżeć na brzuchu w ciąży?

Leżenie w ciąży jest ważne, ponieważ kobieta ciężarna potrzebuje naprawdę bardzo dużo odpoczynku. Od lat w społeczeństwie jest ogólna opinia, iż jeśli ciąża jest w pewien sposób zagrożona, to pacjentka winna dużo leżeć oraz wypoczywać. Poród wczesny jest to rozpoczęcie się porodu przed 37 tygodniem ciąży. Jeśli prowadzi mu uszkodzenie błon embrionalnych, więc tzw. odejście wód, wiąże się z podwyższonym zagrożeniem choroby wewnątrzmacicznej. Leżenie oraz wypoczywanie nie ma udowodnionej efektywności w badaniach naukowych. Amerykańskie Towarzystwo Ginekologiczno-Położnicze poleca wprost podniesienie aktywności ruchowej u pacjentek w ciąży z wywiadem porodu wczesnego. Specjaliści zastrzegają jednakże, iż muszą być one pod ciągłą opieką lekarską.

Polecenie, aby dużo wypoczywać bądź wprost leżeć w ciąży możesz uzyskać z względu krwawienia oraz ciemnego plamienia w ciąży. W pierwszym trymestrze przeważnie są one wywołane zbyt niskim poziomem progesteronu (m.in. przygotowuje błonę macicy na przyjęcie płodu). Lub musisz leżeć, ponieważ łożysko umiejscowił się w dolnej partii macicy oraz zakrywa ujście wewnętrzne szyjki, lub szyjka macicy za wcześnie się zmniejsza oraz otwiera.

Leżenie w ciąży

Okres, jaki powinnaś spędzać w łóżku, zależy przede wszystkim od twojego stanu zdrowia oraz typu komplikacji ciążowych, jakie ci zagrażają, i od wskazań specjalisty. Szczególnie wymagający jest przymus leżenia poprzez 24 godziny na dzień, podczas jakich będziesz mogła wstawać tylko po to, aby zobaczyć się ze specjalistą oraz żeby skorzystać z łazienki. To drugie także nie zawsze jest dozwolone – bywa, iż ciężarna musi zadowolić się specjalistycznym zbiornikiem do załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Przy tak surowych zaleceniach niemałe znaczenie ma także pozycja, w której jesteś: powinnaś jak najczęściej kłaść się na lewym boku, żeby poprawić przepływ krwi z dolnych części ciała w kierunku serca. Nogi ugnij w kolanach – odciążysz kręgosłup. Mniej uciążliwy jest nakaz leżenia w pozycji leżącej tylko poprzez parę godzin w przeciągu dnia oraz po prostu oszczędzanie energii. Nie będziesz wówczas przywiązana do łóżka – bez obaw o zdrowie zrobisz sobie śniadanie lub weźmiesz prysznic.

Kiedy można leżeć na brzuchu w ciąży?

We wczesnym etapie czasu czekania na dziecko leżenie na brzuchu w ciąży nie stanowi żadnego ryzyka dla zarodka, jaki jest tak mały, iż bezpiecznie skrywa się w macicy zabezpieczany ciałem matki: jamą brzuszną oraz kością łonową. Odmiennie jest w drugi oraz trzecim trymestrze, kiedy brzuch zaczyna „wystawać” oraz robi się ogromny. Wtedy, leżenie w owej pozycji jest po prostu niewygodne – to tak, jakbyś spała z poduszką bądź piłką pod brzuchem.

O czym pamiętać, leżąc w ciąży?

Po pierwsze – zadbaj o wygodę. Przyda się wygodna poduszka oraz przyjemny koc. Staraj się niejednokrotnie zmieniać pozycje, unikaj leżenia na prawym boku (zagrożenie schorzeń krążenia). Leżąc chowaj nogi, opieraj się. Możesz zakupić profesjonalny wałek bądź zastosować do owego poduszkę. Należałoby byś w zasięgu dłoni miała wszystko, co potrzebne – od wody, poprzez telefon oraz komputer, po zakąski. Po drugie – ćwiczenia. Brak ruchu zagraża powstaniem zatorów oraz odleżyn, i również – przy dłuższym leżeniu – kłopotami z chodzeniem. Więc ruszaj kończynami, palcami, napinaj oraz relaksuj mięśnie.

Poproś partnera o masaż, lecz nie pocieraj brzucha (dotyk stymuluje skurcze). Ćwiczenia, obszar jakich obowiązkowo uzgodnij oraz porozmawiaj z położną czy ginekologiem, pomogą utrzymać się w doskonałej formie, dobrze wpłyną nie jedynie na mięśnie oraz stawy, lecz także nastawienie. Po trzecie – pamiętaj, iż masz prawo czuć niepokój lub przygnębienie. W żadnym przypadku nie obwiniaj się – zagrożenia ciąży nie sposób przewidzieć. Najistotniejsze teraz jest dziecko – nie bój się prosić o pomoc, nie wahaj się jej przyjmować.

Czy można trochę ćwiczyć, wspierać mięśnie

Ruszać się należy, lecz jedynie tyle, na ile to możliwe. Gdy nie musisz stale leżeć, przejdź się, natomiast kiedy jest piękna pogoda, możesz wyjść na dwór. Lecz chociażby w łóżku być może wolno ci robić ćwiczenia rozciągające, relaksacyjne, Kegla. Wszystko zależy od twojego stanu zdrowia oraz wyników badań. Leżąc dłużej aniżeli 2–3 miesiące, możesz mieć następnie kłopot z chodzeniem. Trenuj systematycznie, o ile ci wolno. Wybieraj bezpieczne dyscypliny sportu w ciąży. W ostateczności ruszaj stopami, palcami dłoni oraz nóg, napinaj oraz relaksuj mięśnie łydek, ramion. Taka gimnastyka usprawnia krążenie. Idealnie zrobi ci masaż: pleców, barków oraz unieruchomionych nóg.

Czy należałoby zakupić poduszkę do leżenia w ciąży?

Gdy jesteś zwolenniczką spania na brzuchu oraz w okresie snu zdarza ci się nieświadomie podkręcić, zainwestuj w poduszkę ciążową – tzw. kojec. To miękki wałek, jaki możesz podłożyć sobie pod plecy bądź brzuch, tak żeby uniemożliwić sobie wiercenie się w łóżku. Nie denerwuj się także na zapas – gdy przypadkowo odwrócisz się np. plecy oraz obniży się stopień dotlenienia organizmu, on sam da ci o tymże znać zawrotami głowy bądź po prostu obudzeniem. Identycznie jest z dzieckiem – kiedy zaczyna mu brakować tlenu, szybko się rusza, co zazwyczaj martwi matkę oraz zmusza ją do zmiany pozycji ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *