Wyciek z ucha

Wyciek z ucha – przyczyny, objawy, leczenie wycieków z ucha

Wyciek z ucha jest symptomem, który może świadczyć o obecności różnych schorzeń. Występuje on w formie płynnej, która wycieka z zewnętrznego przewodu słuchowego. W sytuacji uszkodzenia błony bębenkowej wydobywa się ona z ucha środkowego.

Nie jest łatwa sprawą określenie powodu wycieku płynu z ucha. Jest to związane z koniecznością przeprowadzenia dokładnego badania błony bębenkowej, ponadto przewodu słuchowego. W związku z tym konieczne staje się odbycie wizyty u lekarza otolaryngologa. Podczas wizyty lekarz dokonuje badania otoskopowego, a więc przeprowadza ocenę wziernikową ucha. Bardzo ważną kwestią jest także wygląd wydzieliny pochodzącej z ucha. Dzięki temu łatwiej jest dostosować skuteczną kurację.

Biorąc pod uwagę przyczynę wydzielina z ucha przybierać może następujące formy:

  • krew – występuje w rezultacie małych urazów, które powstają w obszarze przewodu słuchowego, co jest efektem na przykład wykorzystywania patyczków do uszu oraz wkładania do ucha różnych ciał obcych, dodatkowo przyczyną mogą być także urazy głowy albo nowotwory, które rozwijają się w uchu środkowym oraz przewodzie słuchowym,
  • ropa – jest związana z obecnością stanu zapalnego. Stany zapalnego, który wywołany został na skutek infekcji grzybiczej czy też bakteryjnej. Może tutaj pojawić się postać ostra oraz przewlekła gruźliczego zapalenia ucha środkowego oraz zapalenia ucha zewnętrznego,
  • wyciek surowiczy – barwa wydzieliny jest żółto -biała, albo ma formę przezroczystą, występuje w przypadku chorób o charakterze alergicznym, a także występujących w obszarze ucha procesów dermatologicznych, wymienia się tutaj takie nieprawidłowości jak liszajec zakaźny, półpasiec uszny, a także zapalenie małżowiny usznej mające postać wytryskową,
  • śluz – wydzielina ma postać śluzu, a więc ma formę gęstą, mętną konsystencję, a także białą barwę, świadczy ona uszkodzeniu błony bębenkowej, pojawia się w rezultacie nieleczonych stanów zapalnych oraz urazów pojawiających się na skutek nagłej zmiany ciśnienia, odpowiedzialność za niego ponoszą przetoki pourazowe albo wrodzone,
  • wyciek wodnisty – może być wynikiem znacznego uszkodzenia opony twardej, występująca w tym przypadku wydzielina jest płynem mózgowo-rdzeniowym, dodatkowo pojawia się w tym przypadku niebezpieczeństwo powstania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

W przypadku niewłaściwej pielęgnacji uszu oraz nadmiernego wytwarzania woskowiny może dojść do sytuacji, w której woskowina będzie wydostawała się z uszu.

Z wyciekiem z ucha łączone jest przede wszystkim z zapaleniem objawiającym się występowaniem płynu mającego postać nieropnej wydzieliny w jamie bębenkowej, bez niebezpieczeństwa symptomów, które współwystępują przy symptomach zapalenia o charakterze ogólnym. Co więcej, podkreślić należy że wydzielany płyn może mieć formę surowiczą, surowiczo-śluzową, a ponadto śluzową.

Wyciek z ucha mający postać krwawą może wystąpić po przeprowadzeniu drenażu uszu. Działanie to należy do chirurgicznej postaci. przeprowadzana w sytuacji braku spodziewanych rezultatów przy leczeniu zachowawczym.

Wyciek z ucha – objawy

Bardzo rzadko wyciek z ucha jest symptomem, który ma charakter izolowany. Najczęściej pojawiające się w tym aspekcie problemy to:

  • ból ucha – klujący, promieniujący oraz pulsujący.

Bardzo często przebiega on w kierunku szyi oraz szczęki, zawroty głowy, stany podgorączkowe, odczucie wyższego ciśnienia w uchu. Pojawiają się również szumy uszne, zaburzenie percepcji odgłosów dochodzących ze środowiska zewnętrznego. Ponadto obrzęk tkanek, które znajdują się w otoczeniu małżowiny usznej.

Wyciek z ucha – leczenie

W celu prawidłowości postawienia diagnozy lekarz dokonuje oceny wydzieliny pochodzącej z ucha pod mikroskopem. Bardzo często przeprowadza się również testy bakteriologiczne wydzieliny. Dzięki temu działaniu można określić jakie drobnoustroje odpowiedzialne sa za kształtowanie się infekcji. W ten sposób możemy w sposób właściwy dobrać skuteczne antybiotyki.

Co więcej, wykorzystuje się również preparaty działające w sposób przeciwzapalny, przeciwbólowy oraz mukolityczny. Niejednokrotnie dokonuje się również zabiegu paracentezy. Określone działanie polega na przeprowadzeniu nacięcia błony bębenkowej. Umożliwi to usunięcie nagromadzonego płynu. Podkreślić należy także fakt, że w tym zabiegu do błony bębenkowej bardzo często wkład się dreny. Dreny, których zadanie polega na wyrównaniu ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej.

Łagodzenie wycieku z ucha można uzyskać za pośrednictwem technik realizowanych w zaciszu własnego domu. Osoby chorujące nie powinny wykorzystywać słuchawek dokanałowych, zatyczek do ucha, termometrów dousznych. Co więcej, w przypadku czyszczenia uszu, nie wolno używać patyczków do uszu. Stosowanie tego narzędzia powoduję głębsze upychanie woskowiny oraz powstawanie różnych urazów.

Pielęgnacja uszu powinna być przeprowadzana z wykorzystaniem dostępnych w aptekach specjalnych kropli. Można wykorzystać spray przeznaczony do higieny uszu i przewodu słuchowego. Nie wolno ponadto, zbyt długo moczyć ucha podczas kąpieli. Gdy woda dostanie się do ucha, należy niezwłocznie osuszyć uszy oraz nie narażać przewodu na wychłodzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *