Wody termalne a ciąża

Wody termalne a ciąża – jak podjąć właściwą decyzję?

Wody termalne a ciąża. Kobiety w ciąży pragnące się zrelaksować zadają sobie pytanie, czy takie kąpiele są w ich stanie odpowiednie. Pobyt w ośrodkach SPA, kąpiel w basenach i delikatne zabiegi w gabinetach masażu przyczyniają się do relaksu. Ma to ogromne znaczenie dla kobiet, które wkrótce staną się matkami. Ale czy kobiety w ciąży mogą czerpać korzyści z basenów termalnych? Nie ma jednej odpowiedzi. Ogólnie rzecz biorąc, zdaniem ginekologów kobieta, która spodziewa się dziecka, może pływać w basenie z wodą termalną. Ale istnieje kilka ważnych zastrzeżeń.

Wody termalne a ciąża – jak podjąć właściwą decyzję?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wiele osób błędnie określa termin gorące źródła i termalne źródła. Tymczasem nie zawsze oznaczają one wysokie temperatury. Wody termalne mają różny skład jest to uzależnione od źródła ich produkcji, co jest istotne dla ciężarnej kobiety. Istnieje wiele rodzajów wód termalnych, które mogą być wykorzystywane zarówno w ośrodkach krajowych, jak i za granicą.

Dla kobiet, które oczekują dziecka, ważne jest, jaką kompozycję mają wybrane kąpiele. Różnią się w szczególności  zawartością minerałów. W niektórych instytucjach wymieniona jest lista przeciwwskazań do pływania w źródle dla ciężarnych kobiet. Z drugiej strony europejscy lekarze docenili już właściwości wód termalnych kilkaset lat temu. Teraz w wielu krajach źródła lecznicze przeżywają prawdziwy renesans. Wiele ośrodków stwarza odpowiednie warunki do relaksu i zabiegów przez kobiety w ciąży. Same kobiety w ciąży częściej odwiedzają baseny z wodą termalną lub stosują zabiegi kosmetyczne oparte na leczniczych właściwościach tych unikalnych naturalnych płynów.

Czy kobiety mogą kąpać się w źródłach termalnych na wczesnym etapie ciąży?

Źródła termalne są oddzielnymi działkami z dostępem do powierzchni ogrzewanych wód mineralnych dzięki magmowym masom w wnętrzu ziemi. Temperatura wody może zmieniać się od 20 do 100 ° C i wyższa niż podział źródeł termalnych na ciepłe, gorące i bardzo gorące. W ciepłych źródłach termalnych temperatura wody wynosi od 20 do 37 ° C, co jest najbardziej optymalne dla człowieka.

Pływanie w początkowym okresie ciąży w gorących naturalnych kąpielach nie jest bezpieczne ze względu na fakt, że jajo płodu nie przylega mocno do powierzchni endometrium, a wahania temperatury mogą powodować skurcze macicy wraz z rozwojem poronienia. Z tego samego powodu nie zaleca się, aby przyszłe matki brały gorące kąpiele, ponieważ zawsze istnieje ryzyko krwawienia z macicy z powodu przegrzania ciała. Odwiedzanie ciepłych źródeł termalnych jest dopuszczalne przez 10-20 minut w temperaturze wody 27-30 ° C i tylko po konsultacji z lekarzem.

Wody termalne a ciąża – konsultacja z ginekologiem przyniesie rozwiązanie dylematu

Nawet, jeśli skład i inne parametry wód pozwalają ciężarnym kobietom pływać w nich pływać, kluczową kwestią jest decyzja ginekologa prowadzącego ciążę. Według lekarzy kobieta, która spodziewa się dziecka, może pływać w basenie z wodą termalną tylko pod warunkiem prawidłowego przebiegu ciąży. Niektóre przyszłe mamy nie mogą nawet wziąć zwykłej kąpieli, zrobić masażu, więc tym bardziej nie będą mogły skorzystać z wód termalnych.

Należy wziąć pod uwagę swoje odczucia, obecną formę. Nawet, jeśli ginekolog dał zielone światło, kobiety w ciąży powinny zasięgnąć informacji w danym SPA z wodami termalnymi, pamiętając o poczuciu proporcji, przestrzegając ogólnych zasad postępowania. W przypadku wystąpienia nietypowych doznań podczas kąpiel ciężarna powinna natychmiast ich zaprzestać.

Wody termalne a ciąża: zalety korzystania

Kąpiele podjęte w wodach termalnych:

  • Będą miały pozytywny wpływ na stan psychofizyczny kobiety, poprawią jej ogólny stan zdrowia, pomogą obniżyć poziom stresu, staną się doskonałym relaksem, doskonałym narzędziem terapeutycznym i rehabilitacyjnym oraz przyspieszą regenerację organizmu po operacji i poprzednich chorobach
  • Pomogą usunąć bezsenność
  • Przywrócą równowagę hormonalną
  • Znacząco poprawią metabolizm
  • Poprawią stan skóry
  • Złagodzą bóle mięśni, stawów, bóle głowy.

Na kondycję kobiety ciężarnej korzystnie wpływają w szczególności wody termalne siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodowe. Charakteryzują się wysoką zawartością magnezu, siarki, potasu, wapnia, sodu, chromu. Ze względu na specyficzny skład, w którym znajduje się wiele unikalnych pierwiastków śladowych i innych substancji, z takiej kąpieli skorzysta nie tylko kobieta, ale także dziecko.

A co z chlorem?

Wiele kobiet, chcących cieszyć się kąpielą w basenie z wodą termalną, odczuwa strach przed potencjalnym niekorzystnym wpływem chloru na ich zdrowie i zdrowie dziecka. Obecnie lekarze próbują obalić ten mit. Wbrew powszechnemu przekonaniu chlor zawarty w basenach termalnych nie jest szkodliwy dla przyszłych matek. Lekarze zauważają, że przeprowadzone badania nie wykazały związku między chlorowaniem wody a zaburzeniami w czasie ciąży. Ponadto wody w takich kąpielach zawierają tylko niewielką ilość pierwiastka, który jest minimalnie niezbędny do utrzymania idealnej czystości w basenie.

Kobieta w ciąży może również korzystać z wielu zalet kąpieli w wodach termalnych. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, bez zaburzeń, ten rodzaj odpoczynku przyniesie wymierne korzyści. Ale przed wizytą w basenie warto zapytać ginekologa, czy w danym przypadku są jakieś przeciwwskazania. Wtedy kobiety w ciąży mogą bezpiecznie i pewnie korzystać ze wszystkich pozytywnych właściwości basenów termalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *