Kremy do opalania w ciąży

Kremy do opalania w ciąży – Które używać kremy do opalania w ciąży?

Kremy do opalania w ciąży są szczególnie ważne, ponieważ służą do odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Pomoże to uniknąć pojawienia się plam starczych i zapobiegnie powstawaniu zmarszczek. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci kwestia „opalania się lub nie opalania się” jest niezwykle istotna, szczególnie dla wrażliwego ciała kobiety w ciąży. Rzeczywiście, przerzedzenie warstwy ozonowej, słaba ekologia itp. sprawiają, że opalanie a po prostu bycie na otwartym słońcu jest problematyczne.

Jak znaleźć rozwiązanie kompromisowe?

Oparzenie słoneczne jest ochronną reakcją organizmu ludzkiego na niebezpieczne skutki promieniowania ultrafioletowego, co przejawia się w tym, że komórki melaniny znajdujące się w skórze wytwarzają pigment melaninowy. Wiadomo, że podczas ciąży w organizmie przyszłej mamy zachodzą różne zmiany hormonalne, na przykład aktywowany jest specjalny hormon, który wpływa na pigmentację, czyli tworzenie melaniny. Z powodu działania tego hormonu pojawiają się tak zwane plamy ciążowe lub przebarwienia. Pod działaniem światła słonecznego na niechronioną skórę te plamy powiększają się.

Ponadto, ciało matki przygotowuje się do porodu, tkanka łączna (więzadła, naczynia) jest coraz bardziej rozluźniona. Pod wpływem promieni ultrafioletowych staje się to nadmierne, co pociąga za sobą różne negatywne skutki, takie powstawanie żylaków. Nawet bez spędzania czasu na plaży, przez pewien czas wciąż kobieta jest pod stałym wpływem słońca. Nawet, gdy niebo jest pokryte chmurami, około 80% światła UV dociera do skóry.

Oczywiście przyszła matka nie jest zobowiązana do całkowitego porzucenia kąpieli słonecznych, ponieważ potrzebuje witamin, niezbędnego materiału do budowy narządów i tkanek dziecka, w tym witaminy D, wytwarzanej w organizmie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Dla przyszłych matek kompromisem, jest użycie przed opalaniem kremu do opalania w ciąży z filtrem przeciwsłonecznym.

Które używać kremy do opalania w ciąży?

Wybór ochrony przeciwsłonecznej podczas ciąży powinien być bardzo ostrożny. Kremy do opalania w ciąży muszą spełniać kilka podstawowych wymagań.

Aby wybrać krem, trzeba najpierw znać poziom ochrony. Każda tubka kremu lub inne środki wskazują wartość SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej). Mówi to o stopniu ochrony przed promieniowaniem UV, które powodują zaczerwienienie i oparzenie skóry, która zaczyna się czerwienić po pojawieniu się na słońcu, zwykle w ciągu 6-10 minut.

Na przykład oznaczenie SPF 15 mówi, że ten krem chroni skórę przed pojawieniem się zaczerwienienia i oparzenia przez 90-150 minut, (czyli średni czas spędzony na słońcu przed pomnożeniem zaczerwienienia przez współczynnik ochrony przeciwsłonecznej: 6×15 = 90 i 10×15 = 150). Nie istnieje jeden system oceny czynnika ochronnego przed promieniowaniem UVA wśród lekarzy, dlatego obecność tej ochrony jest po prostu napisana na filtrach przeciwsłonecznych.

Wiadomo, że istnieje klasyfikacja fototypów ludzi

  • Pierwszy fototyp to ludzie o jasnych oczach i bardzo lekkiej, wrażliwej skórze, która szybko zaczerwienia się pod wpływem słońca (należy używać kremu przeciwsłonecznego o SPF, co najmniej 12).
  • U osób drugiego fototypu wrażliwość na słońce jest nieco niższa (SPF, co najmniej 12).
  • Trzeci fototyp to ludzie o śniadej karnacji skóry opalają się prawie zawsze bez oparzeń (krem przeciwsłoneczny o SPF, co najmniej 10).
  • Wreszcie, osoby z czwartym fototypem o ciemnej skórze, oczach i włosach czują się najbardziej komfortowo na słońcu (krem przeciwsłoneczny z SPF, co najmniej 6-8).
  • Dla przyszłych matek krem do opalania w ciąży powinien mieć stopień ochrony, co najmniej 20 SPF, niezależnie od rodzaju skóry, najbardziej odpowiedni – 30 SPF.

Rodzaje kremów do opalania

W zależności od składu, filtry przeciwsłoneczne są dwojakiego rodzaju: blokowanie promieni słonecznych i ich osłanianie.

  • Kremy blokujące są oparte na dwutlenku tytanu lub tlenku cynku. Składające się z tych drobno zmielonych pigmentów mineralnych kremy pozostają na powierzchni skóry i fizycznie odbijają (blokują) ultrafiolet A i B. Reszta filtrów przeciwsłonecznych, podobne jak inne emulsje, składa się z tłuszczu, wody i substancji, które zmiękczają i nawilżają skórę.
  • Kremy ochronne tworzą film na skórze, który pochłania promienie ultrafioletowe. Ale większość tych kremów nie brakuje tylko UVB i brakuje bardziej szkodliwego UVA. Skład takich kremów może obejmować avobenzen, parsol itp. Ogromną wadą kremów ochronnych jest to, że penetrują skórę i (choć w małych ilościach) przez krew dostają się do organizmu. Dlatego ich stosowanie dla kobiet w ciąży jest niedopuszczalne.

Niektóre rodzaje kremów mogą powodować reakcję alergiczną. Przed nałożeniem kremu na całe ciało, niewielka ilość produktu (wielkość grochu) rozmazuje się na wewnętrznej stronie ramienia, a po chwili ocenia wyniki. Najlepiej jest, jeśli krem jest bezwonny, ponieważ ostry zapach jest niewskazany podczas ciąży niektóre zapachy mogą wywoływać mdłości.

Jeśli w skład kremu przeciwsłonecznego wchodzą olejki eteryczne, należy wziąć pod uwagę działanie fotouczulające niektórych z nich: oleje z gorzkiej pomarańczy, cytryny, bergamotki, grejpfruta, imbiru, kory cynamonu. Efekt ten opiera się na fakcie, że niektóre substancje tworzące olejki eteryczne gromadzą się w skórze i zwiększają jej wrażliwość na światło słoneczne. Zatem alergiczne zapalenie skóry i procesy zapalne występują na tych częściach ciała, które są narażone na promieniowanie słoneczne.

Kremy do opalania w ciąży – jak je stosować?

Z opalania można korzystać tylko w tych godzinach, w których promienie słoneczne nie są zbyt aktywne – rano przed godziną 10 i wieczorem po godzinie 17. Czas od 12 do 17 godzin lepiej spędzić w cieniu: w tych godzinach palące promieniowanie podczerwone jest szczególnie silne.

Konieczne jest nałożenie kremu 20 minut przed wyjściem na słońce, z powtarzanym użyciem, co dwie godziny lub po każdej kąpieli. Aby uzyskać bardziej poprawną aplikację kremu, warto podziel ciało na jedenaście części: ramiona, przednią powierzchnię nóg, tylną powierzchnię nóg, klatkę piersiową, brzuch, plecy, głowę i szyję. Zasadniczo wszelkie kosmetyki przeciwsłoneczne, czy to kremowe, czy w jakikolwiek inny sposób, powinny być stosowane 30 minut przed opalaniem, aby mogły zostać wchłonięte przez skórę. Delikatna skóra ust chroniona jest specjalnym balsamem lub pomadką z filtrami UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *