Odklejenie łożyska

Odklejenie łożyska – niebezpieczeństwa, powikłania, leczenie

Odklejenie łożyska powoduje takie sygnały, jak poważny ból oraz krwawienie. Jest to czas grożący życiu matki i zarodka. Jego przyczynami są: wypalanie papierosów, rany transportowe, nadciśnienie tętnicze, oraz także czynniki, na które nie ma się żadnego, nawet najmniejszego wpływu – dolegliwości struktury macicy czy za mała pępowina. Przedwczesne wydzielanie się łożyska to jeden spośród okresów alarmowych w położnictwie, który trzeba łączyć z wielkim krwotokiem i niebezpiecznym prognozowaniem dla zdrowia i życia matki oraz płodu.

Niebezpieczeństwa wczesnego odklejenia się łożyska

W czasie, gdy łożysko odlepia się od ścian macicy i powoduje przedporodowe cieknięcie, mówi się o wczesnym oderwaniu się łożyska. Przedwczesne odklejenie łożyska jest częstym pokłosiem różnych dolegliwości oraz ciąży, które polega bądź na pełnym, bądź na zewnętrznym odłączeniu się prawidłowo rozstawionego łożyska od ścian macicy. Do przedwczesnego odseparowania łożyska dochodzi przeważnie po 20 tygodniu ciąży i przed przewidywanym terminem połogu.

Przedwczesne uwolnienie się łożyska jest najpopularniejszą przyczyną krwawień pochwowych w 2 i 3 trymestrze ciąży, tworząc tym samym 31% przyczyn wylewów. Czynnościowo łożysko wydziela się od macicy w trzecim czasie połogu. Wytwarza się wówczas krwiak pozałożyskowy, izolujący obkurczającą się macicę i niekurczliwe łożysko. Gdy dokładnie umieszczone łożysko zacznie się zrywać również przed urodzeniem dziecka, uznaje się się wtedy przedwczesne rozłączenie łożyska.

Odklejenie łożyska

Odklejenie łożyska – dlaczego do niego dochodzi? Łożysko jest węzłem między ciężarną, oraz zarodkiem: z jednej jego części wędruje pępowina, oraz inna część dochodzi do granicy macicy. To narząd, bez jakiego embrion nie może żyć: za jego pośrednictwem pobiera tlen i czynniki wspierające. Co istotne, odklejenie łożyska jest groźne również dla ciężarnej, i nie tylko kształtującego się dziecka w łonie matki. Równocześnie: nowoczesna medycyna akuszerska i ginekologiczna spowodowała, że odklejenie łożyska kończy się dość dobrze od lat dla wszystkich ciężarnych i 90 proc. zarodków (oboje wychodzą z tej kryzysowej sytuacji w dość niezłym stanie).

Nie oznacza to natomiast, że rzecz wolno lekceważyć. Niejednokrotnie uważa się, że odklejenie łożyska to efekt dużego urazu w brzuch. To rzeczywiście może być przyczyną, ale jest ich oczywiście więcej. Przede wszystkim uraz nie musi być duży. Momentami jest po prostu nieszczęsny, tymczasem w ocenie ciężarnej był na tyle lekki, że chociażby nie skonsultowała się ze specjalistą. Zatem, standardowo, kobieta w ciąży po jakimś upadku bądź uderzeniu w brzuch, dostrzegając problem z łożyskiem, winna niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, a najlepiej od razu zadzwonić po pogotowie.

Sygnały odklejenia się łożyska

Łożysko to aparat niezbędny do odpowiedniego rozwoju nienarodzonego dziecka. Wraz z pępowiną jest arterią spajającą matkę ze swym nienarodzonym dzieckiem. Gdy jest wczesne odklejenie się łożyska od ściany macicy, dziecko dostaje mniej tlenu i czynników wspierających, co utrudnia jego rozwój i pełny układ ciąży. Najczęstszym objawem przedwczesnego odłączenia się łożyska jest cieknięcie z pochwy podczas późniejszych miesięcy ciąży. Nierzadko prowadzi temu cierp w podbrzuszu czy pojawienie się równomiernych spazmów. W razie zauważenia jakiegokolwiek krwawienia z pochwy trzeba skontaktować się ze swoim lekarzem. Do najczęstszych przejawów przedwczesnego odklejenia łożyska należą: krwawienie; twardy, naprężony brzuch, nieprzyjemny przy ścisku; nieustanne, długotrwałe bóle porodowe.

Zachowanie przy wczesnym odklejaniu się łożyska

Podstawowe poznanie jest stanowione tylko po operacji. Jednak przedtem mogą pojawiać się niedogodności przedstawiające ten stan rzeczy. Są to sygnały zagrożenia życia mamy i dziecka, znaczne krwawienie z dróg rodnych co jest wskazaniem do szybkiego cięcia cesarskiego. Postępowanie wyczekujące przeznaczone jest jedynie w sytuacjach ciąż niedonoszonych, aby zmniejszyć powikłania skrajnego wcześniactwa. W takich formach funkcjonuje reżim łóżkowy, mocny nadzór nad zarodkiem, i dokładniej ocena jego dobrostanu. Trzeba dopilnować o rozwój płuc poprzez podaż specyfików wzmacniających rośnięcie układu oddechowego – kurs steroidoterapii prenatalnej.

Powikłania przedwczesnego odklejenia się łożyska

Krwotok może doprowadzić do śmierci dziecka i mamy. U mamy prowadzić może do nekrozy niedokrwiennej narządów wewnętrznych, zaburzeń w krzepnięciu krwi oraz do niewydolności nerek. Może także w konsekwencji prowadzić do zespołu Sheehana – poporodowej niedoczynności przysadki mózgowej. W procesie tego systemu dociera do niedokrwienia przysadki mózgowej, zachodzenia korków i zakrzepów, jakie to prowadzą do zmian martwiczych w gruczole. Najniebezpieczniejszym powikłaniem jest zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), który doprowadza do zgonu. Powikłania u dziecka to niedotlenienie wewnątrzmaciczne oraz niedokrwistość. Przedwczesne odklejenie łożyska w wielu przypadkach może stanowić przyczynę wcześniactwa oraz całych jego wytrwałości. W wielu przypadkach może prowadzić do zgonu wewnątrzmacicznego, gdy zostanie zbyt późno dostarczona pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *