Płukanie zatok

Płukanie zatok – kiedy i w jaki sposób je wykonywać?

Płukanie zatok (noszące również nazwę irygacja) to bezpieczny i łatwy sposób na oczyszczenie zatok przynosowych z zalegającej w nich wydzieliny. Prawidłowo wykonany przynosi ulgę w przypadku nieżytu nosa (kataru) będącego zarówno objawem alergicznym, jak i wynikiem infekcji czy przeziębienia, przesuszonej śluzówki, a nawet zapalenia zatok.

Irygacja przynosi również ulgę wtedy, kiedy zbyt długo przebywamy w klimatyzowanym bądź dogrzewanym pomieszczeniu, co negatywnie wpływa na śluzówkę dróg oddechowych. Zabieg ten nie jest skomplikowany, dlatego wiele osób często wykonuje go samodzielnie we własnym domu. Mogą być mu poddawane nawet dzieci. Zestawy do płukania zatok dostępne są w większości aptek, a ich ceny są naprawdę przystępne.

Dlatego jeżeli Ty również borykasz się z uczuciem zatkanych zatok lub z inną wymienioną wyżej dolegliwością, to koniecznie przeczytaj pozostałą część niniejszego artykułu. Dowiesz się z niego między innymi, w jaki sposób przeprowadza się płukanie zatok i kiedy należy je wykonywać. Zapraszamy!

Płukanie zatok – przeciwwskazania

Pomimo tego, że irygacja to metoda wysoce bezpieczna i nieskomplikowana, to jednak jak każdy inny zabieg, nie jest ona przeznaczona dla każdego. Istnieje, bowiem, kilka przeciwwskazań do jej wykonania. I tak na przykład z płukania zatok powinni zrezygnować Ci z nas, którzy wykazują uczulenie na płukankę używaną do irygacji. Wśród substancji, po które w przypadku płukania zatok sięga się najczęściej, należy wymienić zwłaszcza chlorek sodu.

To właśnie on w doskonałej większości przypadków znajduje się w zestawach do irygacji dostępnych w aptece. Jeżeli więc jesteśmy na niego uczuleni, to bezwzględnie odpuśćmy sobie płukanie zatok. Do kolejnej grupy osób, które nie powinny poddawać się omawianemu zabiegowi, należą posiadacze całkowicie zablokowanej przegrody nosowej. Jest to, bowiem, przeszkoda, która uniemożliwia prawidłowe wykonanie irygacji. Podobny problem stanowić może krzywa przegroda nosowa. Jeśli Ty również borykasz się z podobnym defektem, to w celu udrożnienia zatok zdecyduj się raczej na leczenie farmakologiczne. Przeciwwskazaniem do płukania zatok jest również infekcja ucha.

W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o pacjentach, którzy mają za sobą operację nosa. Jeśli odstęp czasu pomiędzy zabiegiem a irygacją ma być niewielki, to konieczna jest konsultacja z lekarzem. Może on wskazać inną metodę oczyszczenia zatok i odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące płukania.

Płukanie zatok – wskazania

Jak już zostało wspomniane na wstępie niniejszego artykułu, płukanie zatok pomaga udrożnić zatkane zatoki i nawilżyć wysuszoną śluzówkę nosa. Doskonale sprawdza się także w przypadku zapalenia zatok. Dlatego też wskazaniem do jego wykonania są przede wszystkim zaburzenia zmysłu węchu i uczucie zatkanego nosa. Irygacja pomocna jest również w przypadku duszącego i uporczywego kaszlu od zatok, który potrafi sprawić, że w nocy nawet nie zmrużymy oka.

Płukanie zatok zalecane jest też wtedy, kiedy wydzielina z zatkanych zatok spływa do gardła wywołując w nim nieprzyjemne drapanie, a także wtedy, kiedy męczy nas przewlekły katar zatokowy czy boli głowa. We wszystkich wymienionych przypadkach irygacja może okazać się skuteczną pomocą nawet wtedy, kiedy objawy nie są jeszcze zbyt silne, ale wpływają na nasze samopoczucie i obniżają komfort w codziennym funkcjonowaniu.

Płukanie zatok – jak je wykonać

Płukanie zatok jest bardzo łatwe do przeprowadzenia. Jeżeli zdecydowaliśmy się wykonać je samodzielnie w domu, to warto, abyśmy wcześniej udali się do apteki i zaopatrzyli w specjalnie przeznaczony do tego zestaw. Możemy również użyć przeznaczonej do nosa gruszki. Aby przepłukać zatoki, konieczne jest wykonanie roztworu. W tym celu należy zmieszać zakupiony chlorek sodu z wodą. Ważne, aby ta ostatnia miała właściwą temperaturę. Najpierw więc należy ją ostudzić do temperatury ludzkiego ciała. Uwaga! Nigdy nie próbujmy płukać zatok wrzątkiem ani gorącą wodą. Grozi to poparzeniem!

Płukanie zatok, aby przyniosło oczekiwane rezultaty, najlepiej wykonywać jeden lub dwa razy na dobę. Tak i przed zabiegiem, jak i tuż po nim, konieczne jest każdorazowo dodatkowe oczyszczenie zatok poprzez wydmuchanie nosa w chusteczkę.

Jeżeli korzystamy z irygacji wieczorem, to nie róbmy tego zbyt późno. Najlepiej, aby płukanie przeprowadzone zostało najpóźniej godzinę przed pójściem spać. Jeżeli zaś wykonujemy zabieg wcześniej, to pamiętajmy, aby przynajmniej przez następną godzinę pozostać w domu.

Na koniec warto też wspomnieć, że do dnia dzisiejszego nie została odnotowana żadna informacja wskazująca na to, że zabieg płukania zatok wywołał u pacjenta jakiekolwiek istotne działania niepożądane. W związku z tym można uznać go za metodę całkowicie bezpieczną dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *