Szczepienia w ciąży

Szczepienia w ciąży – czy są potrzebne? Na co można się szczepić?

Szczepienia w ciąży – czy są potrzebne? Większość kobiet ciężarnych stale zadaje sobie to pytanie. W ciąży można pewnie stosować szczepionki inaktywowane. Poleca się szczepienie przeciwko grypie i przeciwko krztuścowi szczepionką przeciwko błonicy, tężcowi oraz krztuścowi. Pozostałe szczepionki zabite mogą być stosowane w wyjątkowo uzasadnionych sytuacjach narażenia na zarażenie. Paniom w ciąży nie poleca się stosowania szczepionek żywych, tj. szczepionki przeciwko odrze, śwince oraz różyczce (MMR) lub szczepionki przeciwko ospie wietrznej.

Szczepienia w ciąży to problem budzący pośród przyszłych matek silne dyskusje. Jednak ciąża nie jest stałym przeciwskazaniem do szczepień. Po podaniu szczepionek u pań w ciąży podnosi się natężenie przeciwciał, jakie mogą być dostarczone dziecku w II oraz III trymestrze ciąży oraz gwarantują mu ochronę w pierwszych miesiącach życia. Niestety, poniektóre szczepienia mogą być niebezpieczne dla rozwijających się dzieci, więc poszczególnych w ciąży nie wolno robić.

Co to jest szczepienie?

Jeśliby porównać nasz układ immunologiczny do wojska, to wirusy są wrogiem. Aby efektywnie z nimi konkurować, musimy rozpoznać strategię wroga, i zatem go zauważyć, rozpoznać oddziaływanie oraz im zapobiec. Szczepienie to przedstawienie przeciwnika: drobnoustroju bądź bakterii, aby nasz system odpornościowy mógł “potrenować” przygotować się na napad. Wówczas dolegliwość lub nie nastąpi zupełnie, lub pojawi się w łagodniejszej postaci.

Typy szczepionek

Szczepienia przeprowadza się dwoma sposobami szczepionek inaktywowanymi (drobnoustroje nie infekują, nie powodują dolegliwości) oraz żywymi. Szczepionki inaktywowane są bezpieczne dla matki oraz malca znaczy to, iż nie powodują negatywnych pokłosi u zarodka bądź powikłań w czasie ciąży. Tymczasem w czasie dziewięciu miesięcy nie podaje się szczepionek zawierających wirusy żywe. Gdyż hipotetycznie jest zagrożenie przekazania ich na zarodek.

Szczepienia w ciąży

Szczepienie pań w ciąży może zagwarantować ochronę przed poważnymi dolegliwościami infekcyjnymi zarówno samej zaszczepionej, jak również jej dziecku. Przeciwdziałanie zarażeniu przez szczepienie pań w okresie ciąży obniża zagrożenie kontaktu dziecka z określoną dolegliwością, oddziałuje na podniesienie natężenia swoistych matczynych przeciwciał transportowanych przezłożyskowo oraz zabezpiecza niemowlę w czasie jego podatności na zachorowanie. Zalety połączone ze szczepieniem kobiety w ciąży są większe aniżeli potencjalne zagrożenie z tymże połączone, jeśli jest szansa ekspozycji na infekcję zaraźliwą, jaka grozi zdrowiu mamy bądź malucha. Toksoidy i inaktywowane szczepionki przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe są bezpieczne oraz nie wywołują powikłań ani u mamy, ani u zarodka. „Żywe” szczepionki przeciwwirusowe bądź przeciwbakteryjne są przeciwwskazane w okresie ciąży, jest ponieważ potencjalne zagrożenie spowodowania zarażenia u zarodka.

Co można?

Są szczepionki, jakie nie są niebezpieczne dla dziecka oraz nie ma obaw przed ich stosowaniem. Wówczas nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taki środek przyjąć. Pojawiają się również wypadki, w jakich przyjęcie środka jest potrzebne ze względu na stan zdrowia kobiety, gdy dolegliwość może wprost zagrozić dziecku oraz mamie, natomiast podanie serum jest niebezpiecznym, lecz jedynym właściwym środkiem, jaki może sobie z kłopotem poradzić. Jakie szczepienia, niemal na pewno, nie zaszkodzą dziecku oraz mamie? Bezpieczne winno być to przeciw grypie. Poleca się je jednakże tylko po 14 tygodniu ciąży, w drugim trymestrze. Nie zaszkodzi szczepienie przeciw tężcowi, wściekliźnie (gdy pojawi się nieodzowność wykorzystania), meningokokom i serum przeciw WZW B, więc zarażeniu wątroby. To istotne oraz niejednokrotnie polecane szczepienia, jakie pozwoliły uratować mnóstwo osób.

W czasie ciąży polecane są szczepienia przeciwko grypie i przeciwko krztuścowi.

Grypa u pań w ciąży jest częściej aniżeli u pozostałych osób oraz może występować z nasileniem symptomów i powikłaniami, co połączone jest z potrzebą terapii. Szczepienie przeciwko grypie jest wymieniane jako priorytetowe oraz polecane poprzez wszelkie światowe organizacje zajmujące się szczepieniami (wskazania owe znajdują się także w polskim Programie Sczepień Ochronnych). Szczepienie polecane jest wszystkim paniom planującym, i również będącym w ciąży, niezależnie od wieku ciąży (lecz zwłaszcza w 2 oraz 3 trymestrze, gdy przeważnie dochodzi do terapii ciężarnej w wypadku zarażenia wirusem grypy).

Krztusiec jest niezwykle groźny zwłaszcza dla noworodków oraz dzieci, jakie ze względu na wiek bądź przeciwwskazania nie mogą zostać zaszczepione. Szczepienia przeciwko krztuścowi są polecane w każdej ciąży pomiędzy 27 i 36 tyg. ciąży, dzięki czemu przeciwciała osłonowe przechodząc poprzez łożysko zabezpieczają dziecko w pierwszych miesiącach jego życia, nim nie będzie ono mogło być zaszczepione.

Szczepionka przeciw grypie (inaktywowana)

Polecane jest szczepienie od drugiego trymestru ciąży; w czasie epidemii szczepienia powinny być wykorzystywane niezależnie od trymestru; nie obserwowano negatywnego wpływu szczepionki na zarodek; także karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *