Ból zęba w ciąży

Ból zęba w ciąży – jaka może być przyczyna? Sposoby leczenia

Ból zęba w ciąży może być wywołany poprzez zapalenie dziąseł bądź ubytki. Potrzebuje leczenia dentystycznego, gdyż nie wszelkie środki dostępne bez recepty mogą być wykorzystywane poprzez ciężarną, natomiast stan zapalny może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.

Ból zęba w ciąży – przyczyny

Ból zęba w ciąży nie różni się niczym od bólu zęba, jaki może pojawić się w następnym czasie życia. Jednakże w tymże przypadku ze względu na kształtujący się zarodek kobieta ciężarna nie winna ani chwili czekać z konsultacją u stomatologa dla dobra swego oraz własnego dziecka. W czasie ciąży leczenie jest trochę inne oraz niezwykle bezpieczne w wypadku bólu zęba w drugim trymestrze ciąży. U pań ciężarnych największy nacisk należy kłaść na ochronę próchnicy, jak również infekcji dziąseł. W organizmie kobiety ciężarnej występuje szereg zmian mogących podnosić zagrożenie wystąpienia dolegliwości w obszarze jamy ustnej powodującej ból zęba w ciąży. Zwiększone poziomy hormonów (estrogenów lub progesteronu) podnoszą wrażliwość na stany zapalne dziąseł lub przyzębia wywołane obecnością płytki nazębnej.

Zęby w ciąży – jak przeciwdziałać chorobom?

Wbrew ogólnej opinii, w trakcie ciąży nie dochodzi do demineralizacji zębów ani odwapniania kości w organizmie kobiety. Pogorszenie stanu zębów w ciąży wynika przede wszystkim z oddziaływania hormonów ciążowych, jakie przyczyniają się do rozpulchnienia dziąseł. Utrzymanie czystości jest wtedy utrudnione, gdyż dziąsła są przekrwione oraz podatne na urazy, natomiast ilość płytki nazębnej podlega podwyższeniu. W rezultacie kobieta podświadomie zaczyna myć zęby zdecydowanie delikatniej oraz mniej dokładnie, poprzez co pozostałości żywnościowe składają się w kieszonkach przyzębnych.

Służy to klonowaniu bakterii oraz postępowi próchnicy. W ciąży nietrudno o ból zębów, więc należałoby pamiętać o prewencji. Przede wszystkim należy myć zęby tak samo dokładnie, jak do owej chwili. Ogromnym udogodnieniem jest szczotka elektryczna z końcówką z delikatnego włosia, jaka szybko trafia do wszelkich zakątków oraz równocześnie nie podrażnia dziąseł. Myć należy nie jedynie zęby, lecz również język, żeby jeszcze dokładniej wyeliminować bakterie z jamy ustnej. Po wyszczotkowaniu zębów oraz języka należy oczyścić nitką dentystyczną, powierzchnie pomiędzy zębami.

Ból zęba w ciąży – leczenie

Większość pań w ciąży unika konsultacji u dentysty, uważając, iż nie uzyska dobrej pomocy. Nic bardziej błędnego! Niewątpliwie jest pewna grupa zabiegów, jakich kobieta w ciąży robić nie może, jednakże kiedy męczy się tylko z bólem zęba to jak najbardziej otrzyma pomoc stomatologiczną. Jedyne o czym należy powiadomić stomatologa od razu na wejściu – to ciąża, natomiast lekarz wybierze właściwe preparaty przeciwbólowe i technikę leczenia. Złożona będzie pomoc w wypadku leczenia kanałowego, do jakiego niezwykle niejednokrotnie potrzebne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, natomiast jak wiadomo dla pań w ciąży promieniowanie to skrajność.

Jakie zabiegi dentystyczne można robić u pań w ciąży?

Wbrew pozorom, u pań ciężarnych można robić najpowszechniejsze leczenie ubytków zębowych, z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego (bez środków obkurczających naczynia krwionośne) i środków wykorzystywanych do wypełnień. Bardziej trudne jest potencjalne leczenie kanałowe, jakie potrzebuje zrobienia zdjęcia rentgenowskiego. RTG u ciężarnych robi się tylko w szczególnych sytuacjach, kiedy zalety z niego pochodzące są większe, aniżeli ewentualne zagrożenie naruszenia płodu. Wtedy brzuch ciężarnej okrywa się specjalistycznym, ochronnym fartuchem.

Unikaj prześwietlenia promieniami Roentgena

Światło jonizujące jest elementem wpływającym na zarodek teratogennie (wywołuje choroby rozwojowe), więc powiadom specjalistę bądź zespół robiący zdjęcie rentgenowskie o własnym stanie. Jednakże kiedy ból zęba jest niezwykle mocny oraz specjalista jest „postawiony pod ścianą”, żeby postawić właściwe zidentyfikowanie oraz ustalić leczenie, można zrobić zdjęcie rtg stomatologiczne (tzw. małoobrazkowe). Takie pojedyncze zdjęcie dostarcza płodowi dawkę 4 razy mniejszą aniżeli promieniowane kosmiczne w przeciągu doby. Są to dawki dalekie od uznanych za niebezpieczne. Niewątpliwie w trakcie robienia zdjęcia muszą zostać zachowane wszystkie środki uwagi, takie jak: wykorzystanie ołowianego fartucha oraz kołnierza. Za normę przyjmuje się robienie wszystkich planowych zdjęć dopiero po rozwiązaniu.

Środki wykorzystywane podczas leczenia zębów w ciąży

Teraz pojawiają się odmienne informacje dotyczące szkodliwych efektów środków stosowanych podczas leczenia zębów na zdrowie nienarodzonego dziecka. Lidokaina jest jednym spośród najpopularniejszych środków wykorzystywanych poprzez stomatologów. Środek tenże (grupa B środków) jest w stanie wejść poprzez łożysko. Jeśli nie da się uniknąć zabiegu stomatologicznego, ilość preparatu przeciwbólowego winna zostać zmniejszona do minimum, jednakże nadal przynosić komfort pacjentki podczas leczenia zębów. Kiedy kobieta czuje dyskomfort, winna poprosić o kolejną dawkę znieczulenia. Jeśli podczas zabiegu przyszła matka jest odprężona, obniża się siła stresu odczuwanego oraz poprzez nią, oraz poprzez dziecko. Poza tymże, im bardziej pacjentka jest spokojna, tym lepsze wykaże się znieczulenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *