bóle brzucha w ciąży

Bóle brzucha w ciąży – jak je rozpoznać i czy trzeba się obawiać?

Bóle brzucha w ciąży – każda kobieta będąca w ciąży obawia się o zdrowie swojego malucha i doszukuje się różnych sygnałów w swoim ciele. Najczęściej pierworódki skupiają się w znaczący sposób na swoim samopoczuciu i analizują wszystko, co dzieje się z ich ciałem. Najtrudniejszym tematem są oczywiście bóle brzucha w ciąży. Pojawiają się one bowiem u każdej ciężarnej, ale ich rodzaje są różne. Niektóre z nich są całkowicie normalne, a inne zaś powinny niepokoić i powodować natychmiastową wizytę u lekarza lub na izbie przyjęć.

Bóle brzucha w ciąży – jak rozpoznać rodzaj bólu w ciąży?

Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, że delikatne bóle w okolicach miednicy, bioder i podbrzusza, w szczególności w pierwszym trymestrze nie powinny prowadzić do niepokoju. Oznaczają one, że ciąża prawidłowo się rozwija, a macica powiększa stopniowo swój rozmiar. Kiedy jednak pojawiają się inne symptomy, warto wziąć je pod uwagę. Szczególnie niepokojące powinny być zawsze:

  • Plamienia lub krwawienia. Krew nie powinna nigdy pojawiać się na bieliźnie, ponieważ może ona zwiastować kłopoty. Najlepiej od razu udać się do lekarza, aby sprawdził on, czy ciąża rozwija się prawidłowo i nic jej nie grozi. Kiedy delikatne plamienia pojawią się pod koniec trzeciego trymestru, należy udać się do szpitala, ponieważ mogą one zwiastować już nadchodzący poród.
  • Tępy ból po prawej stronie brzucha. Zawsze może on oznaczać problem z wyrostkiem robaczkowym, którego pęknięcie jest niezwykle niebezpieczne. Jeżeli ból nie ustępuje i nasila się, warto udać się na izbę przyjęć i sprawdzić, czy wyrostek nie ma stanu zapalnego.
  • Silne skurcze, które są bardzo bolesne. Pojawienie się skurczów jest całkowicie normalne. Już od połowy trwania ciąży macica przygotowuje się w taki sposób do porodu i ćwiczy swoje funkcje. Jeżeli jednak skurcze są bolesne, mogą zwiastować coś groźnego. Lekarze najczęściej zalecają przyjmowanie magnezu i odpoczynek. Jeżeli kobieta czuje ruchy swojego dziecka, a skurcze mijają, nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jednak ruchy stają się rzadsze lub mniej wyczuwalne, warto skonsultować się z lekarzem.

Ból w ciąży nie może być lekceważony

Lekarze ginekolodzy są już przyzwyczajeni do tego, że przyszłe mamy bardzo martwią się o stan zdrowia swoich nienarodzonych jeszcze dzieci. Dlatego nie należy obawiać się ich reakcji. Warto z każdym nietypowym objawem lub bólem zgłosić się do lekarza po poradę. Można bowiem w ten sposób wyprzedzić przebieg zdarzeń i uratować malucha, jeżeli cokolwiek dzieje się nie tak.

Leki przeciwbólowe w ciąży

Jak powszechnie wiadomo, w trakcie ciąży kobieta nie powinna przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. W szczególności dotyczy to silnych leków przeciwbólowych. Przyjęcie każdego leku należy skonsultować z lekarzem. Najczęściej w przypadku bolesnych skurczów brzucha, ginekolodzy zalecają niewielką dawkę leków rozkurczowych, jak no-spa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *