Swędzenie skóry w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży – jakie są przyczyny takiego stanu?

Swędzenie skóry w ciąży to bardzo często występująca dolegliwość. Taki symptom może informować o obecności cholestazy bądź choroby skóry.

Swędzenie skóry w ciąży – cholestaza ciążowa

Przyczyny swędzenia skóry w ciąży są bardzo różnorodne. Istotnym czynnikiem prowadzącym do świądu skóry są choroby ogólnoustrojowe. Symptom ten bardzo często wywołany jest wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych.

Jest to schorzenie o nierozpoznanej przyczynie. Swędzenie skóry związane z przebiegiem cholestazy częściej rozpoznawane jest u pacjentek, które w poprzednich ciążach przeszły przez to schorzenie. Najbardziej znaczącym objawem określonej choroby jest uporczywy świąd skóry. Najczęściej pojawia się na dłoniach oraz stopach. Nieprzyjemne odczucie wzmaga się w porach nocnych. Choroba nie daje na skórze żadnych zmian, mogą pojawić się jedynie przeczosy, a więc uszkodzenia powstałe w wyniku pocierania skóry oraz drapania. Co więcej, kilka tygodni później może dojść do rozwinięcia się żółtaczki umiarkowanego stopnia.

W przypadku rozpoznania cholestazy ciążowej należy wykluczyć inne powody mogące prowadzić do świądu skóry, a także dokonać potwierdzenia laboratoryjnego w zakresie nieprawidłowości czynności wątroby. Objawy świądu u ciężarnych najczęściej są łagodne i symptomy ustępują po upływie kilku tygodni ord rozwiązania ciąży. Jednakże wskazane schorzenie może czasami przyczynić się do przedwczesnego porodu, w związku z tym kobieta, u której wykryto chorobę, powinna być pod stałą opieką specjalisty. Choroba może pojawić się w kolejnych ciążach.

Swędzenie skóry w ciąży – co oznacza swędzenie brzucha?

Swędzenie brzucha w ciąży nie musi oznaczać choroby. Za nieprzyjemne uczucie w określonej lokalizacji odpowiedzialność ponosi rozciąganie włókien kolagenowych skóry, co następuje wraz ze wzrostem płodu. Problem jednak może być wskazaniem na opryszczkę, a więc pemfigoid ciężarnych. Jest to jedno ze schorzeń, które występuje tylko w okresie ciąży.

Opryszczka należy do chorób o charakterze autoimmunologicznym, a więc takich, w których układ odpornościowy niszczy swoje komórki. Schorzenie występuje u kobiet, które uwarunkowane są genetycznie. Co więcej, niejednokrotnie powraca w następnych ciążach.

Występują tutaj dodatkowe objawy, wśród których wymienia się następujące:

  • złe samopoczucie,
  • zmiany skórne o charakterze wielopostaciowym – bąble, rumienie, grudki obrzękowe, pęcherze oraz pęcherzyki. W pierwszym etapie zmiany występują w obszarze okołopępkowym, a w dalszej kolejności rozchodzą się na kończyny oraz tułów,
  • uczucie gorąca oraz zimna, gorączka,
  • bóle głowy, a także nudności.

Pieczenie skóry może być informacją wskazującą na kształtowanie się opryszczki. Symptomy występują głównie w drugim oraz trzecim trymestrze ciąży. Znikają po porodzie bądź po zakończeniu okresu karmienia piersią. W przypadku kobiet, u których wystąpiła opryszczka, częściej pojawiają się poronienia, przedwczesne porody, a także ograniczenia wewnątrzmacicznego rozwoju płodu. Biorąc pod uwagę cechy charakterystyczne schorzenia (przeciwciała matki przenikające do płodu), u dziecka mogą wystąpić zmiany mające podobny charakter. Jednakże najczęściej nie trzeba podejmować leczenia, gdyż ustępują w sposób samoistny.

Swędzenie skóry w ciąży – przyczyny

Inną chorobą, która jest charakterystyczna dla okresu ciąży, są swędzące grudki, a także ogniska pokrzywkowe. Do ujawnienia się choroby dochodzi najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, szczególnie u kobiet będących pierwszy raz w ciąży i w przypadku ciąż mnogich. Odczuwa się wtedy swędzenie brzucha, występują także różnego typu wykwity skórne, takie jak pokrzywka, grudki, pęcherzyki, a ponadto nadżerki. Modyfikacje skórne w większości przypadków pojawiają się w miejscach, w których występują rozstępy. Schorzenie ustępuje po porodzie i nie jest niebezpieczne dla matki oraz dziecka. Nie ma także tendencji do tworzenia się w następnych ciążach.

Gdy odczuwa się swędzenie skóry w okresie ciąży, to może to być związane z zapaleniem mieszków włosowych. Zmiany występują w drugiej połowie ciąży. Ustępują po upływie dwóch lub trzech tygodni po porodzie. Swędzące grudki występują w miejscu mieszków włosowych. Obecne są także przeczosy powstałe w wyniku uszkodzenia skóry. Zmiany najczęściej obecne są na ramionach, kończynach dolnych, czy tułowiu. Przypominają one trądzik młodzieńczy.

W działaniach leczniczych stosuje się leczenie miejscowe właściwie dobrane przez lekarza dermatologa.

Swędzenie skóry w ciąży a atopowe zapalenie skóry

Warto wspomnieć o częstym schorzeniu przyczyniającym się do odczuwania swędzenia skóry w okresie ciąży, a mianowicie o atopowym zapaleniu skóry (AZS). Należy do najczęstszych schorzeń skórnych i powstaje na skutek zaburzenia bariery jej bariery ochronnej. Przy jej obecności wyróżnia się następujące objawy:

  • obecność suchej skóry,
  • męczący świąd skóry,
  • rogowacenie naskórka,
  • tworzenie się tak zwanej rybiej łuski.

Schorzenie najczęściej dotyka dzieci, a następnie ma tendencje do ustępowania. Jednakże ciąża może prowokować do nawrotu choroby. Najważniejsza zasada leczenia to niedoprowadzenie do symptomów choroby, a więc prewencja nawrotów, a także zapalenia skóry. Dla zapobiegania należy unikać elementów drażniących, czyli użytkowania szorstkich materiałów, tkanin nieprzepuszczających powietrze i innych. Trzeba dbać o właściwy stopień nawilżenia skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *