objawy świńskiej grypy

Objawy świńskiej grypy – Czym się kończy lekceważenie objawów?

Objawy świńskiej grypy – popularna świńska grypa czyli choroba A/H1N1 powoduje wiele niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań, które mogą kończyć się zgonem. Dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznawanie jej objawów. Niestety, są one niespecyficzne. Jakie są objawy świńskiej grypy?

Typowe objawy grypowe

Świńska grypa to jeden z powodów, dla których nawet błahego z pozoru przeziębienia nie wolno lekceważyć. Grypę tę można bardzo łatwo pomylić ze zwykłą. Wynika to stąd, że grypę diagnozuje się po jej objawach. Nie przeprowadza się praktycznie żadnych wnikliwych badań. Dopiero gdy zapanuje epidemia świńskiej grypy w okolicy, pojawia się popłoch. Wtedy każdy pacjent zgłaszający się z objawami przeziębienia jest diagnozowany w kierunku A/H1N1.

Objawy świńskiej grypy

Bardzo łatwo jest przegapić początkowe fazy rozwoju świńskiej grypy. Pojawiają się bóle kostno-stawowe oraz bóle mięśni. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych objawów przy grypie. Mówimy wtedy, że „czujemy w kościach, że coś nas bierze”. Oczywiście dołącza do nich wysoka gorączka. Wciąż jednak nie są to objawy specyficzne akurat dla grypy świńskiej. Dochodzą do tego bóle gardła, dreszcze, brak apetytu, silne osłabienie organizmu.

Nadal jednak trudno te objawy zaklasyfikować jako świńską grypę. Dopiero pojawienie się bólu w okolicy ucha jest objawem nieco bardziej ukierunkowującym diagnozę. To właśnie dlatego warto dokładnie określić podczas wizyty lekarskiej, co nas boli, w jakich sytuacjach.

Czym się kończy lekceważenie objawów

Objawy grypy zwykle staramy się leczyć sami w domu. Jedynie w przypadku dzieci błyskawicznie decydujemy się na wizytę u lekarza. Wynika to stąd, że jako dorośli łatwiej jesteśmy w stanie przejść grypę i szybciej z niej wychodzimy niż dziecko o słabszej odporności. Okazuje się jednak, że nie wolno bagatelizować choroby. Nawet gdyby miała się okazać tylko zwykłą grypą.

Gdyby jednak okazała się świńską grypą, niemal na pewno zmieni się w coś poważniejszego. Najgroźniejsze powikłania zbagatelizowanej świńskiej grypy to: zapalenie płuc, oskrzeli, zatok, ucha środkowego, mięśnia sercowego, opon mózgowych. Jak widać, rozbieżność powikłań może być spora.

Epidemia świńskiej grypy

Kiedy gdzieś na świecie wykryje się epidemię świńskiej grypy, media mają obowiązek poinformować o tym społeczeństwo. Wszystko w celu profilaktyki społecznej i wczesnego alarmowania. Pacjenci, którym przytrafiają się objawy grypowe, mogą wtedy zareagować. Mając świadomość epidemii świńskiej grypy nie zlekceważą swojej gorączki, ale pójdą z nią do lekarza. Jest to bardzo ważne w zapobieganiu rozprzestrzeniania się jakiejkolwiek epidemii.

Samodzielne rozpoznanie pierwszych objawów jest jednym z etapów bezpiecznego wyjścia z choroby i przerwanie łańcucha jej rozprzestrzeniania się. Powszechne są również wszelkiego rodzaju szczepienia, w tym na świńską grypę. Nie ma jednak póki co powodu szczepienia się na wszystkie możliwe choroby świata, dopóki nie dotyczą one bezpośrednio naszych najbliższych okolic. Wynika to z błyskawicznego mutowania się wirusów grypy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *