Kawa w ciąży

Kawa w ciąży – czy wolno ją pić? Co zamiast kawy w ciąży?

Kawa w ciąży – czy można ją pić? Takie pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Czy w ciąży wolno wypijać kawę? Mała ilość kofeiny jest dopuszczalna. Będąc w ciąży należy zwrócić uwagę nie jedynie na ilość, lecz również na jakość wypijanej kawy. Słabej jakości artykuł może zwiększać przykre ciążowe przypadłości, jak zgaga oraz zaparcia. Sprawdź, ile kawy może wypić ciężarna.

Kawa w ciąży – wartości kawy

Początek picia kawy datuje się na XV wiek. Największymi wytwórcami kawy na świecie są: Brazylia, Kolumbia i Etiopia. Słowo „kawa” wychodzi od arabskiego „gehwa” oraz znaczy „redukujący przemęczenie”. Ziarna kawy, z jakich przygotowuje się wywar, są cennym zarzewiem kofeiny. Ilość kofeiny w filiżance kawy może wynosić we współzależności od typu kawy od 2 do 115 mg. Kofeina jest alkaloidem, jaki należy do przeważnie wykorzystywanych substancji psychoaktywnych. Centrum kofeiny, prócz kawy, stanowią także: herbatka, czekolada, kakao i napoje energetyzujące. W kawie obok kofeiny znajdują się również pozostałe substancje czynne. Do owej chwili odkryto przeszło 700 takich związków. Należą do nich polifenole, jakie nie jedynie nadają smak oraz zapach kawie, lecz również przedstawiają oddziaływanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.

Czy kawa w ciąży szkodzi?

Wraz z informacją o ciąży kobiety muszą zmienić mnóstwo zwyczajów żywieniowych. Zdrowie oraz rozwój dziecka stają się wtedy o wiele istotniejsze, aniżeli dotychczasowe radości. Należy zadbać o to, aby jeść jedynie owe artykuły, jakie nie są niebezpieczne. W owego rodzaju sprawach do końca ciąży należy być niezwykle wymagającym. Często wiadomo, iż musimy zrezygnować z picia alkoholu oraz palenia papierosów. Jest jednakże szereg artykułów, co do których mamy dużo obiekcji. Jednym spośród nich jest kawa. Wiadomo, iż kawa uzależnia. Niejednokrotnie ciężko nam wyobrazić sobie codzienne działanie bez kofeinowego wsparcia – to trunek, jaki zwiększa ciśnienie oraz poprawia humor. Często uważa się, iż kawa może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Jednakże sprawa ta potrzebuje doprecyzowania.

Jak wypicie kawy oddziałuje na przyszłą matkę?

Poza najbardziej znanym pokłosiem picia kawy, i zatem wzrostem ciśnienia, są także pozostałe. Kawa może doprowadzać do bezsenności w ciąży, i również zwiększać zgagę, ponieważ podnosi wytwarzanie kwasów żołądkowych. Szkodliwym dla ciężarnej efektem jest również spłukiwanie poprzez kawę istotnych elementów z organizmu oraz zmniejszanie przyswajania żelaza. Należy pamiętać, iż w ciąży przedłuża się okres, w którym organizm kobiety pozbywa się kofeiny. W drugim trymestrze trwa to niemal dwa razy dłużej aniżeli wówczas, kiedy kobieta nie jest w ciąży. W trzecim trymestrze to już trzykrotnie dłużej.

Codzienna dawka kofeiny dla kobiety w ciąży

Jeśli kawa jest Ci niezbędna, aby otworzyć rano oczy, natomiast żaden inny sposób nie skutkuje, nie odmawiaj jej sobie. Przyjęto, iż codzienna dawka 200 mg (i chociażby, wg poszczególnych, 300mg) kofeiny nie stanowi ryzyka dla rozwoju dziecka. To znaczyłoby, iż dziennie dopuszcza się wypicie 2-3 filiżanek niezbyt mocnego wywaru. Najlepiej zrezygnować z parzonej po turecku bądź instant. Kawa z ekspresu przelewowego bądź ciśnieniowego, świeżo mielona oraz palona jest znacznie zdrowsza. Jeśli lubisz, dodaj do niej mleka, więc dostarcz kolejną porcję wapnia. Przetestuj także moc zielonej herbatki. Może postawi cię na nogi jednakowo efektywnie, jak mała czarna? Dobrze by było, ponieważ jej oddziaływanie jest podobno niewątpliwie mniej niebezpieczne. Przy okazji należy pamiętać, iż kofeina zamknięta jest także w czarnej herbacie, czekoladzie, coli oraz drinkach energetyzujących.

Czy kawa w ciąży zagraża poronieniem?

No właśnie, wykonano różnorodne badania dotyczące wypijania kawy w ciąży jednakże ich rezultaty nie są niezaprzeczalne. Zespół Davida Savit’a zbadał 2407 ciężarnych, z czego 258 spośród nich poroniło przed 20 tygodniem ciąży. Owe badania nie dowiodły związku między spożyciem kofeiny i poronienieniem, niezależnie od spożywanej ilości. Dla odmiany zespół Wenga przebadał 1063 kobiety, z jakich 172 doświadczyły poronienia. Oraz tutaj naukowce wykryli podwyższone zagrożenie poronienia przy spożywaniu (uwaga) znacznie więcej aniżeli 200 mg na dzień. W związku z tymże wygląda, iż rozsądne wypicie kawy w ciąży (mniej aniżeli 200 mg kofeiny na dzień) nie może być podstawową podstawą poronienia bądź wczesnego porodu.

Co zamiast kawy w ciąży?

Odpowiednimi substytutami kawy naturalnej w ciąży są kawa zbożowa oraz bezkofeinowa – w filiżance owego ostatniego napoju są tylko 4 mg kofeiny. Gdy jednakże pragniesz zmienić kawę herbatką, uważaj. Ilość kofeiny w „mocnym” naparze herbatki jest porównywalna z zawartością kofeiny w „lekkim” naparze kawy mielonej. Jeśli jednakże nadal masz chęć na prawdziwą, pachnącą kawę, dodaj do niej mleka, jakie obniży kwasotwórcze oddziaływanie kofeiny. Pamiętaj również o właściwym sposobie parzenia kawy – unikaj parzenia po turecku bądź instant, ponieważ przygotowana w tenże sposób zawiera najwięcej kofeiny oraz niebezpiecznych substancji. Małą czarną najlepiej zaparzyć w ekspresie. Należałoby wiedzieć, iż ilość kofeiny w wywarach kawy mielonej przy wykorzystaniu młynka domowego jest mniejsza, w porównaniu do kawy mielonej w formie handlowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *