Gorączka w ciąży

Gorączka w ciąży – Jak zbić gorączkę w ciąży? Jakie leki można brać?

Gorączka w ciąży może się przydarzyć każdej ciężarnej. Temperatura w ciąży może stanowić ryzyko dla przyszłej matki oraz rozwoju dziecka, więc długo utrzymująca się podniesiona temperatura ciała u ciężarnej potrzebuje konsultacji ze lekarzem.

Odpowiednia temperatura ludzkiego ciała miana pod pachą sięga mniej więcej 36,6ºC. Gdy przewyższa 38ºC, można mówić o gorączce. Temperatura to zwykły proces ochronny organizmu przed chorobami. To także specyficzny alarm, iż w organizmie zaczyna się dziać coś złego. Gdy masz w ciąży gorączkę, jaka trwa parę dni oraz nie spada, nie zwlekaj oraz zgłoś się błyskawicznie do specjalisty.

Jakie mogą być podstawy gorączki w ciąży?

Podniesiona temperatura może być symptomem przegrzania. Dochodzi do niego, kiedy zbyt ciepło się ubierzesz lub przesadzisz z wysiłkiem. Więc, nim rozpoczniesz podejrzewać większe kłopoty, zdejmij jedną powierzchnię ubrania (lecz nie na dworze, aby cię nie przewiało), odpocznij, weź zimniejszą kąpiel. Zazwyczaj to starczy, aby czuć się lepiej. Temperatura niejednokrotnie jest symptomem choroby. Stany zapalne, zarówno spowodowane poprzez zarazki, jak również bakterie, są zwłaszcza niebezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Leczenie chorób w bardziej zaawansowanej ciąży, zwykle nie jest ciężkie. Jest mnóstwo bezpiecznych środków, w tymże również antybiotyków, właściwych dla ciężarnych.

Leczenie gorączki w ciąży – jakie leki można brać?

Kobiety w ciąży nie mogą używać wszystkich dostępnych środków przeciwgorączkowych, gdyż substancje w nich zamknięte mogą negatywnie oddziaływać na zarodek, więc należałoby wiedzieć czym zbić gorączkę oraz co na gorączkę można brać w ciąży. Specjalista zazwyczaj zaleca paracetamol na gorączkę w ciąży. Jest to środek zbadany pod kątem bezpieczeństwa dla kształtującego się płodu. Został on zaliczony do grupy B. Należą do niej preparaty farmakologiczne relatywnie bezpieczne oraz nieprzyczyniające się do występowania chorób rozwojowych, jeśli są dobrze wykorzystywane. Winno przyjmować się go rzadko w niewielkich ilościach oraz jedynie w razie potrzeby.

Paracetamol na gorączkę

Głównymi środkami wykorzystywanymi do zbicia zwiększonej temperatury są niesteroidowe środki przeciwzapalne (NLPZ), paracetamol i metamizol. Paracetamol w ciąży jest uznany za najbezpieczniejszy z nich oraz wykorzystywany jako środek pierwszego rzutu, jednakże przyjmując go również należy zachować uwagę. Przy zbyt dużych ilościach może wywoływać uszkodzenie wątroby, prowadząc chociażby do jej ostrej niewydolności. Polecana optymalna dawka dzienna dla dorosłego sięga 4 gramy, tymczasem jeszcze częściej zwraca się uwagę, iż bezpieczniej jest stosować mniejsze dawki maksymalne, ok. 3,5 grama. Tradycyjne środki dostępne bez recepty w aptece (tzw. środki OTC) w jednej pigułce zawierają 500 mg paracetamolu. Nie wolno zapomnieć, iż pod rozmaitymi nazwami handlowymi kryje się ta sama substancja medyczna oraz w taki łatwy sposób, używając paru „rozmaitych” środków, można przedawkować środek.

Czy gorączka w ciąży może grozić życiu dziecka?

Podniesiona temperatura w ciąży nie zawsze jest działaniem niepokojącym. W związku z rozwojem zarodka, dochodzić może wtedy do niewielkiego wzrostu naturalnej ciepłoty ciała do poziomu 37 – 37,5 stopnia Celsjusza. Wynika to ze zmian hormonalnych występujących w pierwszych tygodniach ciąży. Kiedy temperatura ciała przewyższa 38 stopni Celsjusza, i przyszła matka zaczyna czuć dreszcze oraz naprzemienne wrażenie zimna oraz gorąca, winna jak najszybciej skontaktować się ze lekarzem prowadzącym ciążę bądź lekarzem rodzinnym. Temperatura może ponieważ wskazywać na początek choroby bakteryjnej bądź wirusowej lub innej dolegliwości mogącej mieć istotny wpływ na nastawienie ciężarnej i odpowiedni rozwój dziecka.

Czym nie należy zbijać gorączki w ciąży?

W ciąży nie należy stosować środków na podstawie ibuprofenu, więc niesteroidowych środków przeciwzapalnych, jakie mogą być zwłaszcza niebezpieczne w pierwszym trymestrze. Przyjmuje się, iż wykorzystywanie ibuprofenu w II trymestrze jest bezpieczne w ilości do 600 mg na dzień, natomiast w trzecim trymestrze nie należy stosować owej substancji, gdyż może ona obniżać ilość wód embrionalnych oraz przedłużać poród. Temperatura w ciąży nie winna być także obniżana za pomocą kwasu acetylosalicylowego. Niestety znane są wyniki badań, jakie wskazują, iż substancja ta podnosi zagrożenie powstawania rozszczepienia podniebienia, chorób serca, podnosi zagrożenie krwawień, dłuższego porodu.

Gorączka w ciąży – nie ignoruj żadnych symptomów!

Domowe środki na gorączkę w ciąży mogą być wykorzystywane w chwili, kiedy masz już postawioną diagnozę oraz wiesz jak powinnaś postępować z chorobą podstawową. Maskując symptomy bądź nie konsultując ich z lekarzem możesz narazić się na wydłużenie czasu rekonwalescencji i poważne konsekwencje. Miej na uwadze fakt, iż podstaw gorączki w ciąży może być multum. Zacząwszy od zwykłej choroby dróg oddechowych, zapalenia płuc bądź oskrzeli lub dróg moczowych, po zarażenia pasożytnicze (np. toksoplazmoza). Nie ryzykuj! Zarówno niezwykle wysoka temperatura bądź znaczne jej zmniejszenie może doprowadzać do poronienia bądź wystąpienia nadmiernych spazmów macicy, i w rezultacie przedwczesnego porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *