Płukanie zatok w domu

Płukanie zatok w domu – w jaki sposób wykonać je poprawnie?

Płukanie zatok w domu to bezpieczny sposób na poradzenie sobie z różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Irygacja, bo właśnie taką nazwę nosi wspomniany zabieg, pomaga rozprawić się z problemem przesuszonej śluzówki nosa, a także oczyścić zatoki z zalegających w nich zanieczyszczeń. Płucząc zatoki pozbędziemy się również uczucia zatkanego nosa wywołanego katarem.

Jest to też doskonałe rozwiązanie w przypadku zapalenia zatok. Irygacja to metoda, którą może wykonać każdy z nas. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne do tego akcesoria. Te ostatnie nabędziemy zaś w każdej aptece. Zabieg nie jest skomplikowany ani nie wywołuje bólu. Dzięki temu przyniesie ulgę nie tylko osobie dorosłej, ale również zmagającemu się z chorobą dziecku. Aby jednak był on skuteczny, należy wykonywać go prawidłowo. Z tego artykułu dowiesz się więc najważniejszych informacji na temat irygacji oraz tego, jak właściwie ją przeprowadzić.

Wskazania do irygacji zatok

Jak już zostało wyżej wspomniane, płukanie zatok to doskonały sposób na wiele dolegliwości. Dlatego też lista wskazań do wykonania owego zabiegu jest tak obszerna. Wśród przypadków, w których dobrze jest skorzystać z irygacji, wymienić należy zwłaszcza konieczność odbudowy śluzówki (która mogła ulec nadmiernemu wysuszeniu lub uszkodzeniu), zapalenie zatok, alergia, a także nieżyt nosa (katar).

Jednak płukanie zatok przyniesie ulgę również osobom, które odczuwają dyskomfort spowodowany długotrwałym przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu. Klimatyzacja zauważalnie wysusza śluzówkę nosa i może prowadzić do jej podrażnienia. Dlatego warto zadbać o to, aby była odpowiednio nawilżona. Podobne w skutkach jest także przebywanie w pomieszczeniach, które są zbyt silnie ogrzewane. Problem ten zauważalny jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to temperatury panujące na zewnątrz zmuszają nas do dogrzewania mieszkań czy miejsca, w którym pracujemy.

Wielu lekarzy zaleca płukanie zatok w domu również wtedy, kiedy pacjenta czeka określony zabieg medyczny. W niektórych przypadkach irygacja znajduje zastosowanie również już po przebyciu rzeczonego zabiegu, przynosząc choremu ulgę i oczyszczając dodatkowo zatoki.

Co więcej, nie ma również wątpliwości, że regularne oczyszczanie zatok służy utrzymaniu ich higieny na odpowiednim poziomie. Dlatego też z omawianej metody warto korzystać nie tylko w przypadku choroby, ale również wykonywać ją w celu zapobieżenia potencjalnym problemom z drogami oddechowymi. Płukanie zatok w domu to zabieg całkowicie bezpieczny, dlatego można wykonywać go w wyżej wspomnianych przypadkach również dzieciom.

Zapalenie zatok – czym się objawia?

Płukanie zatok w domu warto wykonywać zwłaszcza wtedy, kiedy zmagamy się z zapaleniem zatok. Zabieg ten pomoże nam złagodzić objawy wspomnianej choroby i przyniesie oczekiwaną ulgę. Warto wykonywać je już od samego początku, czyli wtedy, kiedy pojawią się pierwsze objawy. Irygacja nie jest metodą, która sprawi, że choroba ustąpi (do tego najczęściej niezbędna jest niestety antybiotykoterapia), jednak będzie doskonałym uzupełnieniem leczenia.

Jak rozpoznać u siebie zapalenie zatok? Istnieje kilka podstawowych objawów, które jako pierwsze wskazują na to, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą. Są wśród nich zwłaszcza duszący i uporczywy kaszel, drapanie w gardle oraz ból głowy, który wzrasta podczas pochylania się. Zapaleniu zatok towarzyszy również uczucie zatkanego nosa, a także zaburzenia zmysłu powonienia.

Irygacja zatok – w jaki sposób ją przeprowadzić?

Aby sprawnie i prawidłowo samodzielnie przepłukać zatoki, bez konieczności odwiedzania specjalisty, warto wcześniej udać się do apteki i zakupić niezbędne do tego akcesoria. Apteczny zestaw do irygacji zawierać powinien środek do płukania zatok, a także specjalnie przeznaczoną do tego celu butelkę. Jeżeli zabieg chcemy wykonać dziecku, warto, abyśmy poinformowali o tym farmaceutę. Poleci on nam specjalne zestawy dla małych pacjentów bądź odpowiedni preparat zalecany dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze czwartego roku życia.

Jeżeli chodzi zaś o znajdujące się w zestawach dla dorosłych preparaty, to w ich składzie znajdziemy zwłaszcza chlorek sodu. To właśnie on dominuje w dostępnych na rynku środkach przeznaczonych do irygacji. Wśród innych spotykanych składników znajdują się też między innymi wapń, chlorek potasu i wodorowęglan sodowy. Podobny preparat da się także wykonać w domu. Jednak trzeba podkreślić, że ten domowy nie będzie niestety tak sterylny, jak ten z apteki.

Woda, w której sporządzimy roztwór, powinna być przegotowana. Zanim jednak jej użyjemy, konieczne jest jej ostudzenie. Następnie sporządzony roztwór wprowadzamy do jednej z dziurek nosa. Płyn powinien po chwili wydostać się drugą dziurką. Kiedy się to stanie konieczne jest wyplucie substancji i przedmuchanie nosa. Następnie powtarzamy czynność zaczynając tym razem od drugiej dziurki. Podczas zabiegu głowa powinna być pochylona na bok, aby ułatwić przepływ preparatu.

Jeżeli mamy taką możliwość, wykonujmy irygację dwa razy na dobę. Wtedy przyniesie ona najlepsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *