Angina w ciąży

Angina w ciąży – czy może być niebezpieczna? Leczenie anginy

Angina w ciąży może przydarzyć się każdej ciężarnej. Ciąża jest okresem, w jakim kobieta zwłaszcza winna unikać przeróżnego typu chorób oraz stosowania środków. Wynika to z faktu, iż mnóstwo lekarstw przechodzi poprzez łożysko oraz może być niebezpieczne dla dziecka. Oraz zupełnie nie muszą być to antybiotyki. Przykładem może być polopiryna, której kobiety ciężarne nie powinny stosować. Angina, więc zapalenie migdałków podniebiennych.

To jedno spośród przeważnie występujących zaburzeń górnych dróg oddechowych. Z reguły angina jest rezultatem zarażenia bakteryjnego, lecz rzadko może mieć także źródło wirusowe. Typowym symptomem anginy są powiększone migdałki z białymi nalotami, jakie informują o ropnym charakterze choroby. Osoba zakażona czuje ogromny ból gardła, ma trudności z przełykaniem, niejednokrotnie pojawia się wysoka temperatura oraz suchy, uporczywy kaszel.

Angina w ciąży

Angina w ciąży wywołana wirusem jest łatwiejsza do pokonania aniżeli jej forma bakteryjna. Można w jej wypadku wykorzystać domowe sposoby na anginę, natomiast dietę uzupełnić o czosnek oraz cebulę. Ból gardła oraz migdałków można także zmniejszać, wykorzystując wywary z szałwii oraz tymianku. Na zapalenie gardła pomogą środki do ssania, natomiast na temperaturę preparaty przeciwbólowe. Kobiety w ciąży powinny zawsze skonsultować ich stosowanie z lekarzem. Angina ropna jest cięższa do wyleczenia. Chociaż organizm może sam pokonać paciorkowce, trwa to dłużej, natomiast groźną konsekwencją są powikłania – ropień okołomigdałkowy lub zapalenie mięśnia sercowego. W wypadku formy ropnej w pewnych wypadkach specjalista zaleci leczenie anginy antybiotykiem.

Podstawy anginy w ciąży

W większości wypadków angina jest rezultatem choroby wirusowej, jednakże zdarza się także zarażenie bakterią. Wirusy wytwarzające chorobę niejednokrotnie związane są ze schorzeniami układu oddechowego człowieka oraz są to przede wszystkim: wirus grypy, wirus paragrypy (jaki wywołuje zapalenie krtani), jak i adenowirusy, enterowirusy oraz rinowirusy. W poszczególnych wypadkach angina może poszerzyć się wskutek zarażenia wirusem Epsteina-Barr, jaki wywołuje gorączkę gruczołową. Wówczas zazwyczaj symptomy dolegliwości są niezwykle ostre oraz może pojawić się obrzęk węzłów chłonnych w całym ciele i powiększenie śledziony. Angina może być także efektem choroby bakteryjnej, i przeważnie spowodowana jest zainfekowaniem paciorkowcem. W przeszłości poważne choroby bakteryjne, takie jak szkarlatyna czy błonica, mogły doprowadzać do rozwoju anginy, jednakże w obecnych czasach, dzięki udoskonaleniu systemu szczepień ochronnych oraz odpowiedniej opiece lekarskiej, jest to niezmiernie rzadki wypadek.

Angina brzuszna

Odmienną anginą, jaka może pojawić się zarówno u pań ciężarnych oraz nie jedynie, jest angina brzuszna. Owo zaburzenie nie ma nic wspólnego z wirusami, natomiast z funkcjonowaniem jelit, natomiast dokładnie naczyń krwionośnych doprowadzających oraz odprowadzających krew z oraz do jelit Zaburzenie określane anginą brzuszną okazuje się bólami brzucha, jakie zwykle pojawiają się po określonym okresie od spożycia posiłku. Chociaż w wypadku pań w ciąży taka formę dolegliwości może zostać zignorowana, potrzebne jest zrobienie właściwych badań i wykorzystanie odpowiedniego leczenia szczególnie wówczas, kiedy symptomy nie znikną po porodzie.

Co pomoże na anginę w ciąży?

Leczenie anginy w ciąży jest trudne, ponieważ u źródła dolegliwości znajduje się często choroba bakteryjna, leczona w głównej mierze antybiotykami. Należy pamiętać, iż poniektóre środki mogą przechodzić poprzez łożysko do zarodka. Dzięki postępowi nauk leczniczych możliwe stało się wykorzystywanie poprzez ciężarne części antybiotyków, takich jak poniektóre penicyliny stosowane właśnie podczas anginy. Środkiem z wyboru na paciorkowcowe zapalenie gardła jest fenoksymetylopenicylina, jakiej nadano grupę bezpieczeństwa B w ciąży, więc jest relatywnie nieszkodliwa. Ponadto przy temperaturze należy włączyć paracetamol 4 razy dziennie, gdyż wysoka temperatura jest bardziej groźna dla mamy oraz zarodka aniżeli paracetamol, jaki także należy do grupy B. Funkcję wspomagającą do leczenia specjalistycznego anginy w ciąży stanowią domowe sposoby. Wytrzymałość organizmu podnoszą środki z witaminą C, jakie pomagają w konfrontacji z chorobą. .

Domowe sposoby na anginę?

Na bazie rzeczonych informacji możemy orientacyjnie rozpoznać, jaki patogen napadł nasze gardło. Jeśli jesteśmy prawie pewni, iż to choroba wirusowa możemy wykorzystać domowe sposoby na anginę. Czym płukać gardło przy anginie? Zaleca się wykorzystywanie płynu soli (3/4 szkl. letniej wody z łyżką soli, oczyszczać często aż do zużycia kompozycji, powtarzać parę razy dziennie), wywaru z szałwii oraz tymianku (np. saszetki z ziołami dostępne w aptece). Ponadto dietę winno się uzupełnić o czosnek oraz cebulę. Do przyjemnych oraz pomocnych pomysłów kwalifikują się maliny, mleko z miodem, herbatka z imbirem oraz miodem i odpoczynek w ciepłym pomieszczeniu o miernej wilgoci (suche powietrze może nasilać symptomy bolącego gardła). W wypadku podejrzenia bakteryjnej choroby gardła także można posługiwać się domowymi sposobami jej zmniejszania, lecz nie winno to opóźniać konsultacji u specjalisty, jaki poleci antybiotyk na anginę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *