Opuchnięte nogi w ciąży

Opuchnięte nogi w ciąży – Przyczyny opuchniętych nóg w ciąży

Opuchnięte nogi w ciąży powodują odczuwanie dyskomfortu przez przyszłą mamę. Często lekarze zalecają ograniczenie przyjmowania płynów, soli i leków moczopędnych. Po przeprowadzeniu serii poważnych badań klinicznych okazało się, że obrzęk nóg zaobserwowano u 80% kobiet w ciąży, a zdecydowana większość z nich urodziła zdrowe potomstwo bez żadnych komplikacji. Obawa przed opuchniętymi nogami była związana z faktem, że uważano ją za pierwszą oznakę zatrucia ciążowego a raczej nadciśnienia u kobiet w ciąży, co może prowadzić do pojawienia się tak niebezpiecznego stanu jak rzucawka.

Przyczyny opuchniętych nóg w ciąży

Jakie są mechanizmy opuchlizny nóg w ciąży?

Po pierwsze, rosnąca macica ściska naczynia żylne i limfatyczne miednicy co pogarsza przepływ krwi i limfy z kończyn dolnych. Następnie, wraz ze wzrostem masy ciała zwiększa się również obciążenie nóg, zwłaszcza podczas stania. Po trzecie, pod wpływem hormonów ciążowych, tkanki ciała gromadzą więcej płynu. Jednak wycofanie tego płynu nie jest łatwe, ponieważ poziom hormonów pozostaje wysoki. I nie trzeba go wycofywać, ponieważ wiele procesów metabolicznych jest zaburzonych.

Oprócz opuchlizny mogą wystąpić dolegliwości bólowe, uczucie ciężkości, nocne skurcze mięśni i drętwienie, mrowienie w nogach. Często kobiety budzą się z powodu skurczów w nogach, zwłaszcza w mięśniach łydek. Takie objawy obserwuje się u połowy kobiet w ciąży, często w późniejszych stadiach. Przyczyna skurczów mięśni jest nadal nieznana, chociaż wskazywanych jest wiele hipotez, zgodnie, z którymi przepisywano różne metody leczenia.

Wskazania medyczne odnośnie opuchlizny nóg w ciąży

Niektórzy lekarze twierdzą, że brak wapnia powoduje drgawki u kobiet w ciąży, ale badania wykazały, że suplementy wapnia nie poprawiają sytuacji. Mimo to wielu lekarzy nadal przepisuje suplementy wapnia dla kobiet w ciąży. Inni lekarze twierdzą, że ze względu na ściskanie zakończeń nerwowych, obrzęk tkanek nóg zakłóca ich przewodność, więc dodatkowa dawka witamin z grupy B może zmniejszyć częstotliwość skurczów mięśni. Ta hipoteza również nie została potwierdzona, jednak wielu kobietom są przepisywane te witaminy.

Przepisywana jest również witamina D, leki przeciwhistaminowe, środki przeciwbólowe, leki przeciwmalaryczne, sole sodu, magnezu i wiele innych leków. Przy zaburzeniu odpływu krwi z kończyn dolnych często pojawiają się żylaki rozszerzonych żył nóg, krocza i pochwy. Nie stanowią zagrożenia dla kobiet w ciąży. Ale jeśli kobieta jest zagrożona zakrzepami krwi, konieczne jest kontrolowanie krzepnięcia krwi i podjęcie szeregu działań, aby zapobiec tworzeniu się skrzepów krwi.

Przy problemie z żylakami ciężarna kobieta może przyjmować rutynę. Z innych środków rozcieńczania krwi stosuje się preparaty heparyny, ponieważ nie są one niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Konieczne jest jednak ścisłe kontrolowanie krzepnięcia krwi. Pozostałe leki nie są zalecane dla kobiet w ciąży.

Co zrobić z opuchniętymi nogami w ciąży?

  • Pierwszym krokiem jest pobudzenie przepływu krwi i limfy z nóg. Jeśli ciężarna kobieta spędza dużo czasu na nogach, wskazane jest zapewnienie im odpowiedniego odpoczynku. Jeśli siedzi przez dłuższy czas, powinna chodzić częściej, najlepiej na świeżym powietrzu: wystarczą 15–20 minutowe spacery, co 45–90 minut. Kiedy kobieta zajmuje pozycję siedzącą, nogi powinny być uniesione i wyprostowane. I lepiej jest się odprężyć.
  • Ograniczanie płynów w upale nie jest zalecane.
  • Jedzenie powinno być zróżnicowane. Ograniczenie soli kuchennej jest również niepożądane, jeśli jej ilość nie przekracza zalecanych dawek.
  • W celu zapobiegania obrzękom i żylakom kończyn dolnych wielu lekarzy zaleca stosowanie elastycznych bandaży lub pończoch. Problem polega na tym, że podczas upałów elastyczne bandaże powodują silny dyskomfort.
  • Niektórzy lekarze zalecają relaksującą ciepłą, (ale niegorącą) kąpiel. Pomaga również bardzo dobrze w usuwaniu obrzęków i usuwaniu płynu z organizmu.

Opuchnięte nogi w ciąży – nieodpowiednie leki

Niebezpieczne leki to diuretyki przepisywane przez lekarzy kobietom w ciąży. Leki te bardzo szybko i znacząco naruszają metabolizm wody i soli w organizmie, który jest większym zagrożeniem niż obrzęk. Ponadto mają szereg działań niepożądanych, dla kobiet w ciąży. Leki moczopędne są stosowane w położnictwie bardzo ostrożnie, zgodnie ze ścisłymi wskazaniami.

Jeśli chodzi o środki ludowe, nie zaleca się również stosowania ziół moczopędnych. Są bardzo trudne do dozowania i działają powoli, więc efekt nie pojawia się natychmiast, ale po pewnym czasie. Niebezpieczeństwo polega na tym, że wpływ większości ziół leczniczych na płód nie był badany, więc nie warto ryzykować podczas ciąży.

Opuchnięte nogi w ciąży – jak sobie pomóc?

Skurcze mięśni, które często występują u kobiet w ciąży, nie są niebezpieczne, ale czasami powodują silny dyskomfort. To, co można zrobić, aby zmniejszyć skurcze nóg i opuchliznę nóg. Należy unikać ciasnych butów, ponieważ może to powodować skurcze i obrzęk mięśni nóg. Czasami ciepłe kąpiele stóp, w tym sól lub aromatyczne olejki, pomagają pozbyć się uczucia ciężkości i bólu nóg, poprawiają krążenie krwi i zapobiegają skurczom nocnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *