Połóg po porodzie naturalnym

Połóg po porodzie naturalnym – co trzeba wiedzieć?

Połóg po porodzie naturalnym przebiega tak samo, jak w przypadku cesarskiego cięcia? Takie pytanie można często słyszeć z ust kobiet, które przygotowują się do porodu. Krwawienie po porodzie jest symptomem normalnym oraz znaczy, iż organizm stymuluje się po ciąży, jednakże jedynie pod warunkiem, iż trwa wskazany okres oraz nie towarzyszą mu niebezpieczne sygnały

Połóg co to jest?

Połóg to czas trwający 6 do 8 tygodni po porodzie, w jakim organizmu wraca do stanu sprzed ciąży. W tymże okresie cofają się niemal wszelkie zmiany, jakie zaszły w organizmie kobiety w okresie ciąży oraz porodu – zmiany w obszarze układu rozrodczego oraz ogólnoustrojowe. Połóg dzieli się na dwa czasy: wczesny, trwający 14 dni od porodu i późny, trwający od 2 do 6-8 tygodnia po porodzie. Wprost po porodzie będziesz słaba oraz wykończona – jest to skutek akcji porodowej. Niezwykle niejednokrotnie w pierwszych godzinach po porodzie zdarzają się zawroty głowy bądź osłabienia, wywołane wyczerpaniem, znużeniem, głodem bądź stratą krwi. Więc istotne żebyś wypoczęła parę godzin po porodzie, zanim wstaniesz z łóżka. Kiedy nabierzesz energii – wstań oraz stopniowo przejdź się po sali, lecz jedynie w gronie osoby towarzyszącej bądź pielęgniarki.

Połóg to złożony mechanizm

Po porodzie w ciele kobiety występują intensywne zmiany. Na powrót do względnej normalności ciało ma ok. 6 tygodni. Chociaż u każdej kobiety połóg przebiega odmiennie oraz trwa dłużej bądź krócej, to jest to z pewnością czas niezwykle trudny. W tymże okresie świeżo upieczona matka winna znajdować się pod opieką bliskich. Ojciec dziecka, mama, teściowa bądź siostra winni pomóc w normalnych obowiązkach bądź wesprzeć kobietę w opiece nad dzieckiem. To nie wygodnictwo, to zwykła życzliwość oraz wsparcie.

Połóg po porodzie naturalnym

Co się wówczas dzieje w ciele kobiety? Występuje kurczenie się macicy i gojenie poporodowych ran, jajniki natomiast powracają do własnych dotychczasowych czynności, jakich na tenże wyjątkowy czas „zaniechały”. Do nadmienionych zmian należałoby się wcześniej przygotować, żeby nas nie zaskoczyły – to albowiem zwykły etap porodu (chociaż większości wydaje się, iż poród kończy się narodzeniem dziecka). Wtedy także zaczyna się tworzenia mleka (laktogeneza) i ma miejsce powrót płodności, połączony z powtórnym podjęciem czynności poprzez jajniki. Zmniejszanie się macicy doprowadza do występowania tzw. odchodów połogowych. Mogą trwać tylko dwa tygodnie, lecz mogą także utrzymywać się do końca połogu (chociażby do 8 tygodni).

Czym jest krwotok poporodowy?

Krwotok poporodowy to okres ryzyka życia, jaki może mieć miejsce w pierwszych dniach po porodzie. Występuje w efekcie zbytniego napięcia macicy. Do grupy zwiększonego zagrożenia pojawienia się krwotoku poporodowego kwalifikuje się kobiety, jakie były w ciąży wielopłodowej, uległy zbytniemu wyczerpaniu w efekcie nadmiernego wydłużenia się porodu.

Trudności w oddawaniu moczu

Ta przypadłość wywołana jest przybywaniem mięśni, poprzez jakie przechodziła głowa dziecka i otarciem okolic cewki moczowej. Kiedy przeszkody w oddawaniu moczu trwają dłużej aniżeli 8 miesięcy, młoda matka winna pójść z ową przypadłością do specjalisty. Pierwszym próbom oddania moczu towarzyszy ból, palenie oraz lęk przed pęknięciem szwów, co wywołuje lęk oraz obawy przed oddaniem moczu. W takiej sytuacji może pomóc puszczanie wody z kranu bądź próba oddania moczu pod prysznicem. Czasami dochodzi do nietrzymania moczu.

Kłopoty natury umysłowej

Prócz dolegliwości somatycznych, kobieta może mieć również problemy z odnalezieniem się w obecnej sytuacji, zwłaszcza wówczas, kiedy nie ma pomocy najbliższych. Depresja poporodowa przytrafia się ok. 10-15 proc. pań, zwłaszcza tymże, jakie mocno przeżywają zespół napięcia przedmiesiączkowego. Na ogół okazuje się poczuciem pustki, żalu, zmęczeniem, mniejszą zdolnością uwagi oraz myślenia. W depresji okołoporodowej są również zaburzenia snu, więc kobieta śpi za dużo bądź nie może spać, natomiast również zaburzenia nawyków pokarmowych, więc może jeść za dużo bądź za mało. Nadmierna huśtawka nastrojów może spowodować chociażby do myśli autodestrukcyjnych.

Czystość w okresie połogu

Przede wszystkim nie wolno dopuścić do powstawania jakichś chorób w okresie, w jakim potencjalne rany po nacięciu krocza nie będą zagojone. Natomiast to znaczy nieodzowność wyjątkowej dbałości o czystość intymną. Częste zmiany podpasek oraz systematyczne kąpanie się jest zupełnie niezbędne. Być może trzeba będzie również w tymże okresie zmniejszyć bądź wprost wyeliminować współżycie płciowe, natomiast dla obniżenia zagrożenia zakażenia się chociażby niewinną bakterią od partnera, za każdym razem stosować prezerwatywę.

Dieta w połogu

Niezwykle istotna jest suplementacja witamin oraz soli mineralnych (można kontynuować stosowanie środków w trakcie ciąży). Z racji owego, że nie ma diety mamy karmiącej oraz hipotetycznie można spożywać wszystko. Należy pamiętać, iż zdrowe odżywianie wg. piramidy racjonalnego odżywiania to podstawa zachowania zdrowia oraz dobrego nastawienia. Dla kobiety karmiącej podnosi się także zapotrzebowanie kaloryczne do 2600–2800 kcal/dobę. Ze względu na kłopoty z wypróżnianiem oraz zaparcia należałoby uzupełnić własną dietę o artykuły zawierające ogromną zawartość błonnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *