Kolka nerkowa w ciąży

Kolka nerkowa w ciąży – czy może być niebezpieczna?

Kolka nerkowa w ciąży może przydarzyć się każdej ciężarnej. Kolka nerkowa, to typ bólu wywoływanego poprzez kamienie nerkowe. Są to kryształki, jakie występują ze związków chemicznych znajdujących się w moczu. Kamienie nerkowe pojawiają się zazwyczaj wówczas, kiedy konkretnego związku jest za dużo w moczu. Kamień może zatrzymać przepływ moczu oraz wywoływać dyskomfort, gdy kieruje się drogami moczowymi. Kolka nerkowa pojawia się jedynie u części ciężarnych, lecz niejedna matka akcentuje, iż tenże typ bólu może być trudniejszy do pokonania aniżeli sam poród.

Kolka nerkowa

Kolka nerkowa to jeden spośród najbardziej charakterystycznych symptomów kamicy dróg moczowych. Silny ból w strefie lędźwiowej towarzyszący przypadłości jest na tyle silny, iż nie są w stanie stłumić go typowe preparaty przeciwbólowe. Ból pojawia się na skutek szybkiego skoku ciśnienia w górnych drogach moczowych, wywołanego zwykle zastojem moczu w nerce, w efekcie zablokowania odpływu poprzez kamień. Kamica dróg moczowych to jedna spośród najpowszechniejszych dolegliwości układu moczowego. Określa się, iż jest nią dotkniętych blisko 3 procent całej społeczności, w tymże zdecydowanie więcej panów. Jest to dolegliwość niezwykle niebezpieczna, niejednokrotnie poprzez lata nie dająca żadnych symptomów, i następnie niespodziewanie okazująca się z ogromnymi przypadłościami, szczególnie bólowymi. Mówi się wtedy o napadzie kolki nerkowej.

Kolka nerkowa w ciąży – podstawy

Podstawą kolki nerkowej w ciąży jest kamica nerkowa – dolegliwość wywołana poprzez kamienie obecne w przewodach moczowych. Ich droga po układzie moczowym kończy się zatrzymaniem przewodów moczowych oraz zastojem moczu, czego rezultatem jest zastój moczu w nerce oraz ból o niezwykle ogromnym nasileniu. Przypadłości bólowe uniemożliwiają zrobienie głównych normalnych prac. Napady bólu mogą pojawiać się niejednokrotnie, gdy przyszła matka przyjmuje za mało płynów, bądź miała kłopoty z nerkami przed ciążą.

Także dieta uboga w tłuszcze oraz szczawiany, natomiast obfita w wapń może spowodować, iż pojawi się kolka nerkowa w ciąży. Jak długo trwa atak? Czasem trwa parę godzin, lecz może to być chociażby parę dni. Wszystkie niebezpieczne przypadłości ciężarna winna zgłaszać do własnego specjalisty prowadzącego. Czy kolka nerkowa zagraża ciąży? Kolka nerkowa w ciąży nie jest zagrożeniem dla dziecka. Zagrożenie mogą powodować powikłania, gdy kobieta nie pozbędzie się kamieni.

Jak reagować na wypad kolki nerkowej?

Kolka nerkowa może być groźna, zwłaszcza gdy jej napady są niezwykle ostre – z gorączką oraz nudnościami, i również kiedy niejednokrotnie się powtarzają. Mogą spowodować do silnych stanów zapalnych oraz zakażeń dróg moczowych szkodliwych dla ciężarnej oraz jej dziecka. Powikłanie w formie odmiedniczkowego zapalenia nerek może się natomiast przyczynić do porodu przedwczesnego.

W wypadku krótkiej bolesności, jakiej nie towarzyszą pozostałe symptomy, najlepiej jest przyjąć środki rozkurczowe oraz przeciwbólowe, ogrzać nieprzyjemne miejsce np. termoforem oraz dużo chodzić, aby ułatwić odblokowanie moczowodu. Kolka niezwykle nieprzyjemna, niejednokrotnie się powtarzająca bądź taka, jakiej towarzyszy temperatura oraz nudności potrzebuje konsultacji ciężarnej na szpitalnej izbie przyjęć. Gdy czynnikiem kolki nerkowej są faktycznie kamienie występujące w drogach moczowych, przeważnie poleca się pacjentkom przyjmowanie ogromnej ilości płynów, aby uprościć kamieniom wydalenie ich naturalną drogą. Jedynie w wypadku niezwykle ogromnych kamieni wykorzystuje się zabieg operacyjny.

Leczenie kolki nerkowej w ciąży – środki rozkurczowe, gorące kompresy, spacery

Ataki kolki nerkowej mogą być groźne zarówno dla ciężarnej jak również dla zarodka, zwłaszcza, kiedy mają ostry przebieg oraz niejednokrotnie wracają. Kolka nerkowa niezależnie od stopnia pogłębienia symptomów winna być skonsultowana ze specjalistą, gdyż służy postępowi powikłań, np. zahamowaniu pracy nerek oraz odmiedniczkowemu zapaleniu nerek, co może wywołać przyspieszony poród. Zamiarem leczenia kolki nerkowej jest zmniejszenie bólu oraz utrzymanie funkcji nerek. W wypadku pań, u jakich symptomy kolki mają delikatny charakter oraz są sporadyczne, niezbędne jest stosowanie środków rozkurczowych oraz przeciwbólowych. Ulgę zapewnia również rozgrzanie bolesnego miejsca ciepłym termoforem i częste spacery, jakie zapewniają odblokowanie moczowodu. W wypadku ostrych napadów kolki nerkowej, należy udać się do szpitala, gdzie po konsultacji ze specjalistą ciężarna uzyska dożylnie bądź domięśniowo środki rozkurczowe oraz przeciwzapalne. Przydatne może wykazać się również założenie cewnika moczowodowego, jaki zapewni odpływ moczu z nerki.

Kamica nerkowa – co robić

Kamicę nerkową w ciąży należy leczyć, ponieważ sprzyja zarażeniu dróg rodnych. Choroby intymne w ciąży mogą w rezultacie doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, natomiast to może być podstawą porodu przed czasem. Poniektóre matki obawiają się, iż z powodu kolki nerkowej ich poród może skończyć się cesarką. Jednakże cesarskie cięcie robi się z innych wskazań. Jeśli już czujesz kłujący ból, lecz nie jest on długotrwały, zażyj środki rozkurczowe oraz połóż się na łóżku z termoforem aby rozgrzać bolące miejsce – to odblokuje moczowód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *