Niedoczynność tarczycy w ciąży

Niedoczynność tarczycy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Niedoczynność tarczycy w ciąży jest bardzo częstą przypadłością. Normalna ciąża powoduje szereg ważnych zmian fizjologicznych i hormonalnych, które zmieniają czynność tarczycy. Zmiany te oznaczają, że badania laboratoryjne czynności tarczycy należy interpretować ostrożnie podczas ciąży. Testy czynności tarczycy zmieniają się podczas ciąży z powodu wpływu dwóch głównych hormonów: ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), hormonu mierzonego w teście ciążowym i estrogenu, głównego hormonu żeńskiego. HCG może słabo włączyć tarczycę, a wysoki poziom krążącego hCG w pierwszym trymestrze może skutkować nieznacznie niskim TSH (zwanym subkliniczną nadczynnością tarczycy).

Gdy to nastąpi, TSH będzie nieznacznie obniżony w pierwszym trymestrze, a następnie powróci do normy w czasie trwania ciąży. Estrogen zwiększa ilość białek wiążących hormony tarczycy w surowicy, co zwiększa całkowity poziom hormonów tarczycy we krwi, ponieważ więcej niż 99% hormonów tarczycy we krwi wiąże się z tymi białkami. Jednak pomiary „wolnego” hormonu (który nie wiąże się z białkiem, reprezentującym aktywną formę hormonu) zwykle pozostają normalne. Tarczyca działa normalnie, jeśli TSH, wolna T4 i wolna T3 są normalne podczas ciąży.

Interakcja pomiędzy pracą tarczycy matki a dzieckiem

Przez pierwsze 10-12 tygodni ciąży dziecko jest całkowicie zależne od matki w zakresie wytwarzania hormonu tarczycy. Pod koniec pierwszego trymestru tarczyca dziecka zaczyna samodzielnie produkować hormon tarczycy. Dziecko pozostaje jednak zależne od matki w przypadku spożycia odpowiedniej ilości jodu, która jest niezbędna do wytworzenia hormonów tarczycy. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożycie jodu w wysokości 200 mikrogramów / dobę w czasie ciąży w celu utrzymania odpowiedniej produkcji hormonów tarczycy.

Niedoczynność tarczycy w ciąży – przyczyny występowania

Ogólnie najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba autoimmunologiczna znana jako zapalenie tarczycy Hashimoto. Niedoczynność tarczycy może wystąpić w czasie ciąży ze względu na początkowe wystąpienie zapalenia tarczycy Hashimoto, niewystarczające leczenie kobiety, u której już wiadomo, że ma niedoczynność tarczycy z różnych przyczyn lub nadmierne leczenie kobiety z nadczynnością tarczycy za pomocą leków przeciwtarczycowych. Około 2,5% kobiet będzie miało nieznacznie podwyższone TSH większe niż 6, a 0,4% będzie miało TSH większe niż 10 podczas ciąży.

Nieleczona lub nieodpowiednio leczona niedoczynność tarczycy jest związana z niedokrwistością u matki (niska liczba czerwonych krwinek), miopatią (ból mięśni, osłabienie), zastoinową niewydolnością serca, stanem przedrzucawkowym, zaburzeniami łożyska, niemowlętami o niskiej masie urodzeniowej i krwotokiem poporodowym (krwawienie ). Powikłania te częściej występują u kobiet z ciężką niedoczynnością tarczycy. Większość kobiet z łagodną niedoczynnością tarczycy może nie mieć objawów.

Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży

Hormon tarczycy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka. Dzieci urodzone z wrodzoną niedoczynnością tarczycy (brak funkcji tarczycy po urodzeniu) mogą mieć poważne zaburzenia poznawcze, neurologiczne i rozwojowe, jeśli stan nie zostanie rozpoznany i szybko leczony. Tych nieprawidłowości rozwojowych można w dużej mierze zapobiec, jeśli choroba zostanie rozpoznana i leczona natychmiast po urodzeniu.

W związku z tym wszystkie noworodki w są poddawane badaniom przesiewowym pod kątem wrodzonej niedoczynności tarczycy, aby mogły być jak najszybciej poddane terapii zastępczej hormonem tarczycy. Wpływ niedoczynności tarczycy u matki na rozwój mózgu dziecka nie jest jeszcze dokładnie znany. Nieleczona ciężka niedoczynność tarczycy u matki może prowadzić do upośledzenia rozwoju mózgu u dziecka. Jest to widoczne głównie wtedy, gdy niedoczynność tarczycy u matki jest spowodowana niedoborem jodu, który również wpływa na dziecko.

Ostatnie badania sugerują jednak, że u dzieci urodzonych przez kobiety z łagodną nieleczoną niedoczynnością tarczycy podczas ciąży mogą występować łagodne zaburzenia rozwoju mózgu. W tej chwili nie ma ogólnej zgody co do badania przesiewowego wszystkich kobiet z powodu niedoczynności tarczycy podczas ciąży. Jednak niektóre grupy lekarzy zalecają sprawdzenie wartości TSH u kobiety przed uzyskaniem prenantu lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży. Jest to szczególnie prawdziwe u kobiet z wysokim ryzykiem choroby tarczycy, takich jak osoby z wcześniejszym leczeniem nadczynności tarczycy, dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku chorób tarczycy i osób z wolą.

Najwyraźniej kobieta z ustaloną niedoczynnością tarczycy powinna przejść test TSH po potwierdzeniu ciąży. Zapotrzebowanie na hormony tarczycy wzrasta w czasie ciąży, co często prowadzi do konieczności zwiększenia dawki lewotyroksyny. Jeśli TSH jest normalne, zwykle nie jest wymagane dalsze monitorowanie. Ten problem należy omówić z lekarzem. Po wykryciu niedoczynności tarczycy kobieta powinna być leczona lewotyroksyną w celu normalizacji jej wartości TSH oraz wolnej T4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *