3 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży (3 TC) – czego spodziewać się w 3 tygodniu ciąży?

3 tydzień ciąży nie daje większych objawów i dlatego wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest w ciąży. Jednakże jeżeli kobieta i mężczyzna starają się o dziecko i wypatrują znaczących symptomów, to już w tym okresie, że coś zmienia się w organizmie kobiety. Jakie zmiany można w tym okresie dostrzec?

Wiek ciąży podawany jest w taki sposób, że za jej początek przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. W związku z tym trzeci tydzień ciąży jest pierwszym tygodniem rozwoju zarodka.

W tak wczesnym okresie wiele kobiet nie widzi żadnych modyfikacji zachodzących w organizmie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zmiany mają przede wszystkim charakter hormonalny. Niejednokrotnie zdarza się tak, że we wczesnej ciąży dochodzi do poronienia i następna miesiączka pojawia się w normalnym terminie, a kobieta nigdy nie będzie miała świadomości, że w jej organizmie rozwijał się zarodek. Podkreślić należy fakt, że proces ten jest naturalny i nie ma związku ze stylem życia kobiety. Wynika z wad rozwijającego się zarodka.

Wiele kobiet przekonuje, że od samego początku czuły się inaczej. Faktycznie tak może być, gdyż modyfikacje o charakterze hormonalnym sprawiają, że kobieta może odczuwać, że w jej organizmie rozwija się zarodek.

3 tydzień ciąży – rozwój płodu

Jest to okres, w którym właśnie doszło do zapłodnienia jednej komórki jajowej bądź większej ilości. Większa ilość poprawnie rozwijających się zarodków sprawi, że kobieta urodzi bliźnięta, bądź trojaczki, które nie będą identyczne. Do poczęcia bliźniąt jednojajowych, a więc takich samych dojdzie wtedy, gdy zarodek ulegnie podziałowi na dwa identyczne zarodki.

Kolejne tygodnie doprowadzą do tego, że zarodek podzieli się na dwie komórki, które w dalszej kolejności podzielą się doprowadzając do powstania czterech komórek, itd. Dochodzi do coraz szybszego wzrostu zarodka. Przez pierwsze dni jest do zbiór komórek określany jako morula. Jest ona podobna do owocu jeżyny. Morula stopniowo przechodzi za pośrednictwem jajowodu do macicy.

Gdy się tam znajdzie pod koniec 3 tygodnia przybiera postać blastocysty. Pojawia się tutaj różnica od poprzedniego etapu tym, że w jej środku powstała pusta przestrzeń. Dochodzi do kolejnych podziałów komórkowych i następne 3-4 dni sprawią, że będzie dojrzewać. Następnie dojdzie do zagnieżdżenia się w macicy.

3 tydzień ciąży – modyfikacje zachodzące w ciele kobiety

Po zagnieżdżeniu zarodka w błonie macicy dochodzi do wytwarzania hormonu określany jako gonadotropina kosmówkowa. W sytuacji nieregularności cyklów oraz gdy miała miejsce nieco wcześniej, to ciało już ulega modyfikacjom, które można dostrzec.

Czasami podczas implantacji zarodka w endometrium pojawia się bardzo łagodne krwawienie. Nie można tego mylić z krwawieniem menstruacyjnym. Pochodzi ona z uszkodzonych naczyń obecnych w błonie macicy. W tym przypadki krwawienie jest niewielkie, a czasami jest to tylko śluz mający ciemniejszy kolor niż zwykle.

Inny symptom pojawiający się w opisywanym okresie to duża tkliwość piersi, a czasami także obecność ciemniejszych brodawek. Zdarza się, że kobiety w tym czasie odczuwają znaczne zmęczenie, może również nieznacznie podwyższyć się temperatura ciała.

Wczesny okres ciąży to czas, w którym jest ona wrażliwa wszelkie modyfikacje o charakterze chemicznym zachodzącym w organizmie. Pierwszy trymestr jest bardzo ryzykowny, ale im młodsza ciąża tym ewentualne zatrucie może przynieść poważniejsze skutki. Dlatego też w tym okresie trzeba unikać wszelkich niebezpiecznych substancji, a więc spożywać alkoholu, palić papierosów i podejmować innych niebezpiecznych działań. Dużą uwagę i ostrożność należy zachować przy zażywaniu preparatów leczniczych. Na ulotce leku znajdują się stosowne informacje.

Ważną kwestią jest także sposób odżywiania. Jeszcze dokładniej trzeba myć warzywa i owoce, na których mogą być pestycydy oraz pasożyty. Kontakt z nimi może przyczynić się do zaburzeń rozwojowych dziecka, a nawet obumarcia zarodka. Warto zatem spożywać żywność ekologiczną, pochodzącą z upraw, które nie wykorzystują dużej ilości niebezpiecznych dla zdrowia nawozów.

Istotne jest także codzienne unikanie kontaktu ze środkami chemicznymi. Ważna jest także rezygnacja z basenu z chlorowaną wodą.

3 tydzień ciąży – badania

Testy ciążowe pozwalają na wyrycie gonadotropiny kosmówkowej. Określony hormon produkowany jest przez zarodek po implantacji w błonie macicy. W sytuacji, gdy nie doszło jeszcze do implantacji zarodka, test ciążowy nie wskaże kobiecie, że doszło do poczęcia. Pierwszą chwilą do wykonania testu jest zatem czwarty tydzień ciąży, chociaż w tym okresie rezultat także może być zafałszowany.

3 tydzień ciąży – istotna informacja

W przypadku, gdy dojdzie do podziału zarodka w ciągu pierwszych kilku lub kilkunastu dni ciąży, a więc także w 3 tygodniu, istnieje prawdopodobieństwo, że zarodki rozwiną się w sposób poprawny i urodzą się bliźniaki jednojajowe. Maluchy będą miały taki sam materiał genetyczny, a więc będą identyczne pod względem wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *