Żylaki po ciąży

Żylaki po ciąży – niebezpieczna zakrzepica żylna, leczenie

Żylaki po ciąży można usunąć. Niestety ciąża służy powstaniu żylaków, więc także mnóstwo pań boryka się z tymże kłopotem. U wielu pań żylaki występują jako skutek uboczny ciąży. Żylaki to jednakże nic odmiennego jak opuchnięte bądź będące w stanie zapalnym żyły, jakie niejednokrotnie na skórze zauważalne są jako wybrzuszenia. Mogą pojawić się jako zakrzywione fioletowe, niebieskawe bądź ciemne żyły na nogach. Występują one przeważnie na tylnej stronie łydek bądź wewnętrznej, wszędzie od pachwiny do kostki.

Co to są żylaki?

Żylaki nóg to zauważalne, obrzmiałe żyły pojawiające się na kończynach dolnych (chociaż w okresie ciąży mogą również być w strefie sromu oraz odbytu). Gdyż żyły mają delikatną powierzchnię mięśni, rozciągają się, czasem sinieją oraz przyjmują faliste kształty – dlatego obrzmiałe, wypukłe żyły na nogach przypominają rozwidlającą się rzekę.

Skąd biorą się żylaki w ciąży?

W ciąży krążenie krwi jest utrudnione, szczególnie w dolnych częściach ciała. Zwiększająca się macica uciska naczynia krwionośne w obszarze miednicy, do owego dochodzi wzrost ilości krwi w krwioobiegu (ok. 1 litra), natomiast owe dwa elementy plus grawitacja wywołują duże utrudnienia w powrocie krwi do serca. W następstwie owego ogromne ilości krwi zdecydowanie zwalniają oraz wywołują poszerzenie żył. W tenże sposób występują żylaki. Przeważnie pojawiają się one na nogach, lecz zdarzają się także żylaki sromu i odbytu (hemoroidy). Na szczęście są sposoby na przeciwdziałanie powstaniu żylakom.

Żylaki po ciąży

„Dobrą stroną” żylaków jest to, iż w większości wypadków zanikają same! Po porodzie poziom hormonów powraca do normy. Mechanizm tenże trwa blisko trzech miesięcy. W tymże okresie owe zmiany stopniowo zanikają. Należy jednakże pamiętać, iż żylaki w ciąży nie pojawiają się tylko na nogach. Nacisk wytwarzany poprzez rozwijające się w brzuchu dziecko może wywoływać także rozszerzanie się żył na poziomie sromu oraz odbytu, co wywołuje żylaki sromu oraz hemoroidy. Należałoby zwrócić się do swojego specjalisty, jaki w razie konieczności zaleci żele bądź kremy kojące. Gdy utrzymują się jeszcze sześć miesięcy po porodzie, można je leczyć bez ryzyka.

Żylaki w ciąży: niebezpieczna zakrzepica żylna

Poszerzone żyły mogą wywoływać nie jedynie ból, lecz również niebezpieczne powikłanie, jakim jest zakrzepica. Na skutek zastoju krwi w naczyniach może dojść do powstawania zakrzepu krwi, jaki jak korek zamyka naczynie, utrudniając normalny przepływ krwi. Zakrzepicy służy ponadto wzrost lepkości krwi w okresie ciąży. Zakrzepica żylna okazuje się ogromnym bólem, obrzękiem nogi, zaczerwienieniem blisko przebiegu żyły, i czasem również wyczuwalnym powrózkowatym zgrubieniem w miejscu zakrzepu. Gdy zobaczysz u siebie takie przypadłości, nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty. Potrzebne będą zastrzyki zmniejszające krzepliwość krwi.

Żylaki po ciąży – kiedy udać się na zabieg?

Pocieszający jest fakt, iż żylaki, jakie pojawiły się podczas ciąży, po porodzie przeważnie stają się mniej zauważalne bądź zanikają. Trwa to mniej więcej trzy miesiące. Gdy tak się nie stanie, po terminie sześciu miesięcy można je leczyć. W owej sytuacji najlepiej udać się do gabinetu chirurga naczyniowego. Jakie są techniki leczenia żylaków? Istnieją możliwości usunięcia zarówno pajączków naczyniowych, jakie powstały w ciąży, jak również żylaków. Pajączki można wyeliminować wykorzystując skleroterapię (wstrzykuje się do nich specjalistyczną substancję, jaka je zamyka) bądź laserem. Większe żylaki można wyeliminować operacyjnie, bądź zamknąć którąś z innowacyjnych, małoinwazyjnych form. Można zatem zrobić skleroterapię, laserową ablację, wykorzystać mikrofale, parę hydrologiczną bądź klej tkankowy.

Rajstopy przeciwżylakowe

Niezwykle dobrym sposobem przeciwdziałania żylakom bądź zmniejszania dyskomfortu, kiedy już powstały, jest noszenie specjalistycznych przeciwżylakowych rajstop bądź pończoch, jakie masują zalegającą krew. Rajtuzy takie należy włożyć rano, jeszcze przed powstaniem z łóżka (nim krew spłynie do stóp). Aby jednakże ich noszenie było faktycznie efektywne, nie starczy kupić takie rajstopy na własną rękę w sklepie pończoszniczym. Należy się w owej kwestii skonsultować z lekarzem ginekologiem bądź flebologiem (lekarz od leczenia żylaków). Dobre rajstopy muszą mieć właściwy nacisk – nie za duży oraz nie za mały. Powinny być wykonane na miarę, poprzez fachową spółkę, na bazie recepty od specjalisty. Produkty popularnych firm kosztują od 150 zł wzwyż, lecz za dobrą jakość należałoby zapłacić.

Czemu należy leczyć żylaki?

Nie możesz lekceważyć żylaków, gdyż ich poważnym powikłaniem jest zakrzepica, jaka tworzy się w skutek zastoju krwi. Powstały zakrzep zalepia naczynie, utrudniając odpowiedni przepływ krwi. Kolejnymi symptomami zakrzepicy jest obrzęk nogi oraz ogromny ból. Żyły blisko przebiegu są zaczerwienione, natomiast w miejscu zakrzepu możesz czuć zgrubienie. Gdy zobaczysz na własnych nogach niebezpieczne zmiany obowiązkowo skonsultuj się z chirurgiem naczyniowym bądź flebologiem. Być może niezbędny wykaże się Doppler żył i zastosowanie leczenia farmakologicznego. Zabiegi operacyjne i laserowe usuwanie żylaków można wykonać dopiero po ciąży. Staraj się nie lekceważyć kłopotu, gdyż przy kolejnej ciąży problem zazwyczaj zwiększa się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *