Krew w stolcu podczas ciąży

Krew w stolcu podczas ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Krew w stolcu podczas ciąży jest to dolegliwość, która często zdarza się w tym okresie. Ciąża to wspaniały czas, w którym zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety. Niektóre przyszłe mamy cieszą się, jak widzą, że ich ciało się zmienia, inne bacznie przyglądają, a jeszcze inne niepokoją. Jedną z takich sytuacji jest obecność krwi w stolcu.

Okres ciąży przyczynia się do wielu modyfikacji zarówno pod względem anatomicznym, jak i fizjologicznym, pojawiają się one również w obrębie układu pokarmowego. Dlatego też nie można się niepokoić, jednakże niektórych sytuacji nie można lekceważyć. To, co u jednych kobiet jest normalne, u innych może wymagać obserwacji.
Krew w stolcu podczas ciąży – przyczyny

Krew, którą dostrzega się podczas wypróżniania, bądź też na papierze toaletowym najczęściej nie jest objawem nepokojącym, choć nie należy problemu bagatelizować. Kobieta powinna powiedzieć o tym fakcie podczas wizyty lekarskiej.

Krew w stolcu podczas ciąży może pojawiać się z różnych przyczyn. Najczęściej odpowiedzialność za ten fakt ponosi krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego bądź z obszaru odbytu. Za taką sytuację odpowiedzialność ponoszą głównie zaparcia, hemoroidy, infekcje, pęknięcia.

Krew w stolcu podczas ciąży – zaparcia

Większość kobiet w ciąży ma zaparcia. Stan taki jest ubocznym skutkiem działania hormonów ciążowych, które wpływają na rozszerzanie jelit, w rezultacie doprowadzając do spowalniania ich pracy. Duże znaczenie ma także sposób odżywiania, ale także uciskająca na jelita macica.

Zaparcia mogą mieć charakter łagodny bądź sporadyczny, potrafią być także bardzo bolesne. W takiej sytuacji przemieszczanie się mas kałowych prowadzi do uczucia dyskomfortu oraz bólu. Natomiast podczas wypróżniania pojawia się krew.

W tej sytuacji należy dbać o właściwe nawadnianie organizmu, a więc pić dużo wody (od 8 do 10 szklanek każdego dnia). Ważną kwestią jest również błonnik w diecie. Należy spożywać duże ilości suszonych i świeżych owoców oraz warzyw, pieczywo pełnoziarniste i produkty zawierające błonnik. Koniecznie trzeba jeść często oraz w małych ilościach. Nie wskazane jest spożywanie tłustego jedzenia oraz białego pieczywa. Ważnym aspektem jest aktywność fizyczna, na przykład codzienne spacery, czy pływanie. Nie należy stosować preparatów przeczyszczających bądź rozluźniających bez konsultacji z lekarzem.

Krew w stolcu podczas ciąży – hemoroidy

Krwawienie z odbytu najczęściej pojawia się na skutek hemoroidów, czyli żylaków odbytu (guzki krwawnicze). W tej sytuacji, przede wszystkim podczas wypróżniania uwidacznia się żywoczerwona krew, która dostrzegalna jest w stolcu, bądź też na papierze toaletowym.

Hemoroidy to dolegliwość polegająca na przeroście splotów żylnych w obszarze odbytu, a także dolnego fragmentu odbytnicy. Innym powodem są zmiany o charakterze hormonalnym, a także rosnąca macica, która przyczynia się do uciskania żyły w jamie brzusznej oraz wpływa na utrudnianie odpływu krwi. Do powstania hemoroidów dochodzi, u osób prowadzących siedzący tryb życia oraz mających częste zaparcia.

Wskazane obrzęknięte naczynia krwionośne to często obecna dolegliwość u kobiet ciężarnych. Szczególnie w ostatnim etapie ciąży hemoroidy powodują swędzenie, dolegliwości bólowe podczas wypróżniania. Co więcej, mogą być obrzęknięte i prowadzić do bólu, a także dyskomfortu podczas normalnych codziennych czynności.

Hemoroidy mogą ulegać krwawieniu podczas wypróżniania, a także podcierania. W tym przypadku działania profilaktyczne są podobne do tych, które wykorzystywane są przy zaparciach. Ponadto, należy unikać długotrwałej pozycji siedzącej. Należy spać na boku. Nie powinno się także mocno napinać podczas wypróżniania. Ulgę w tym przypadku przynoszą ciepłe nasiadówki z kasztanowca, kory dębu, bądź rumianku. W przypadku, gdy hemoroidy są bardzo dokuczliwe, a więc bolą, swędzą, po konsultacji z lekarzem należy sięgnąć po preparaty przeciw hemoroidom (czopki oraz maści).

Krew w stolcu podczas ciąży – inne choroby odbytu

Powodem prowadzącym do krwawienia z odbytu mogą być dolegliwości takie jak, pęknięcia analne, polipy, szczelina odbytu, nowotwór jelita grubego, a także krwawienie z uchyłków. O swoich obserwacjach, a ponadto niepokojach należy powiedzieć lekarzowi.

Podkreślić należy fakt, że krwawienia pochodzące z przewodu pokarmowego należą do symptomów alarmujących. Wymagają one znalezienia przyczyny oraz wykluczenia bądź potwierdzenia poważniejszych stanów chorobowych.

Krew w stolcu podczas ciąży – infekcja bakteryjna

W przypadku biegunki, obecności krwi w wodnistych stolcach najprawdopodobniej pojawia się infekcja bakteryjna (gronkowce, pałeczki okrężnicy, salmonella). Wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza.

Krew w stolcu podczas ciąży – kiedy należy udać się do lekarza?

Krew, która pojawia się w stolcu podczas ciąży, należy do bardzo częstych problemów. Jednakże nie może on być bagatelizowany. Niezbędnym elementem jest obserwacja krwi, a więc czy jest świeża, czy ciemna, czy obecna jest tylko na powierzchni stolca bądź na papierze toaletowym, czy stolec ma krew w swojej masie.

Świeża krew może wskazywać na hemoroidy pęknięcia, zaparcia, natomiast ciemna krew może informować o krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego. W sytuacji, w której stolec jest smolisty, może to sugerować, że pojawiło się krwawienie z górnego fragmentu układu pokarmowego, a więc przełyku, żołądka oraz początkowej części dwunastnicy. W związku z tym warto monitorować swoje ciało i podzielić się swoimi obserwacjami z lekarzem, który wykluczy obecność ewentualnych schorzeń.

Koniecznie należy pójść do lekarza, kiedy w stolcu krew obecna jest w sposób permanentny bądź w dużych ilościach, bądź gdy nie ma pewności, jakie jest źródło pochodzenia krwi w stolcu.

W przypadku, gdy nie ma hemoroidów, dyskomfortu, dolegliwości bólowych, a mimo to krew w stolcu jest obecna. Co więcej, jeżeli występują także inne dolegliwości, takie jak bóle brzucha, pleców, mdłości bądź wymioty. Niepokojące są także takie objawy jak: gorączka, ucisk w żołądku, ból, utrata wagi bez powodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *