Aspiryna w ciąży

Aspiryna w ciąży – Czy aspiryna w ciąży to zagrożenie?

Aspiryna w ciąży jest szkodliwa? Wiele kobiet ciężarnych, każdego dnia zadaje sobie to pytanie. Aspiryna, to tak zwany kwas acetylosalicylowy. Kwas acetylosalicylowy to wtórna kwasu salicylowego, jaka ma działanie znieczulające, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwagregacyjne. Już Hipokrates zauważył, iż kwas acetylosalicylowy ma działanie znieczulające oraz przeciwzapalne. Teraz wiadomo, iż kwas acetylosalicylowy (ASA) ma także pozytywny wpływ na układ krwionośny.

Kwas acetylosalicylowy jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ może wywoływać komplikacje w czasie okołoporodowym, zarówno u mamy jak również u malucha. Nie należy stosować artykułów zawierających kwas acetylosalicylowy u pań w pierwszym oraz drugim trymestrze ciąży, chyba iż jest to absolutnie potrzebne. W razie potrzeby używania kwasu acetylosalicylowego poprzez panie usiłujące zajść w ciążę bądź w pierwszym oraz drugim trymestrze ciąży, należy stosować jak najmniejszą dawkę środka poprzez jak najkrótszy okres.

Wartości aspiryny

Aspiryna to jeden spośród najpopularniejszych leków medycznych, jaki znajduje się w domach większości z nas. Używamy jej od lat oraz darzymy zaufaniem, gdyż można ją zastosować do zmniejszania wielu dolegliwości. Przeważnie sięgamy po aspirynę w okresie zaziębienia. Kwas acetylosalicylowy blokuje tworzenie się stanów zapalnych w organizmie. Dzięki temu aspiryna obniża gorączkę oraz dolegliwości bólowe. Gdy odczuwamy pierwsze symptomy chorób, to możemy sięgnąć właśnie po aspirynę, jaką Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, za jeden z najbezpieczniejszych środków na przeziębienie.

Przeciwzakrzepowe działanie aspiryny stosuje się w prewencji niebezpiecznych dolegliwości układu krążenia, takich jak zawał serca lub udar mózgu. Kwas acetylosalicylowy powoduje, iż czerwone krwinki nie zlepiają się ze sobą, poprzez co w naczyniach krwionośnych nie tworzą się niebezpieczne zakrzepy. Osoby znajdujące się w grupie zagrożenia wystąpienia np. arteriosklerozy, niezwykle niejednokrotnie przyjmują aspirynę regularnie, aby uniknąć formowaniu się zakrzepów.

Ciąża a stosowanie kwasu acetylosalicylowego

Kwas acetylosalicylowy w wysokich dawkach nie winien być wykorzystywany poprzez panie w ciąży. Niezliczone badania naukowe dowiodły relację pomiędzy jego stosowaniem poprzez mamy i występowaniem rozszczepu podniebienia, chorób serca oraz mniejszej wagi urodzeniowej u maluchów. Salicylany stosowane w ciąży podnoszą także zagrożenie powikłań okołoporodowych, ponieważ zaburzają syntezę pochodnych kwasu arachidonowego.

W uzasadnionych wypadkach u pań ciężarnych wykorzystuje się jednakże niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego. Obniża to ponieważ zagrożenie rozwoju w okresie ciąży stanu przedrzucawkowego ze wszystkimi jego powikłaniami. Gdy ten stan nie jest leczony, przynosi duże zagrożenie dla mamy oraz dziecka. Podanie środka zawierającego kwas acetylosalicylowy skutkuje przywróceniem równowagi w organizmie kobiety, i tymże samym uratowaniem jej oraz dziecka.

Aspiryny nie powinny stosować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ może ona uszkodzić zarodek. Najpowszechniejszym powikłaniem wywołanym stosowaniem kwasu acetylosalicylowego jest choroba serca malucha. Są jednakże przesłanki do stosowania aspiryny w pierwszym stadium ciąży. Dotyczy to sytuacji, w jakich środek tenże może uratować życie mamy oraz dziecka. Mowa tutaj przede wszystkim o zatruciu ciążowym (stanie przedrzucawkowym). W poszczególnych wypadkach poleca się także stosowanie kwasu acetylosalicylowego, aby zminimalizować zagrożenie poronienia. Aspiryna rozcieńcza krew, co pozwoli zapobiec tworzeniu się zatorów w pępowinie, jakie mogą doprowadzić chociażby do śmierci dziecka. Nie ma tymczasem przeciwwskazań, co do owego, żeby kobiety w drugim oraz trzecim trymestrze ciąży przyjmowały aspirynę, jednakże nie w przesadnych ilościach (nie więcej aniżeli 2 pigułki w przeciągu doby).

Jak działa aspiryna?

Kwas acetylosalicylowy jest jednym spośród przeważnie wykorzystywanych środków na świecie. Jego działanie polega na hamowaniu cyklooksygenazy, odpowiadającej za produkcję prostaglandyn, determinujących tworzenie stanów bólowych oraz zapalnych w organizmie. To, co wyróżnia aspirynę od na przykład Nurofenu to fakt, iż stosowana poprzez dłuższy okres w większej ilości działa także przeciwzakrzepowo. Oddziaływanie kwasu acetylosalicylowego zaczyna się po blisko 15 minutach od jego przyjęcia, tymczasem maksymalną efektywność substancja osiąga mniej więcej po 4–6 godzinach. W większości, aspiryna jest wchłaniana w jelicie cienkim, trochę w żołądku, wydalana wraz z moczem.

Aspiryna a starania o dziecko

Dotąd aspirynę wykorzystywano jedynie u pań znajdujących się w co najmniej w 12. tygodniu ciąży oraz mających zwiększone zagrożenie wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Jednak część naukowców twierdzi, iż aspirynę winna stosować każda kobieta chcąca zajść w ciążę, o ile nie jest uczulona na tenże środek oraz nie cierpi na kłopoty żołądkowe. Jednakże zdania na tenże problem są podzielone, ponieważ wielu specjalistów obawia się z kolei, iż kwas acetylosalicylowy może służyć krwawieniom wewnętrznym, jakie stanowią duże ryzyko dla płodu. Nim zaczniesz stosować aspirynę, skonsultuj się ze swoim lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *