agrest

Agrest – właściwości odżywcze i zdrowotne, zastosowanie, witaminy

Agrest – czy wiesz jakie ma właściwości lecznicze agrest występujący w ogródku? To jeden z zapomnianych owoców, który zawiera mnóstwo witamin i jest skarbnica luteiny wspomagającej między innymi narząd wzroku. Owoc ten ma również zastosowanie w kosmetyce naturalnej.

Agrest – kolczasty krzew o jadalnych owocach

Agrest przynależy do tej samej rodziny krzewów co porzeczka. Występuje w Europie, na Kaukazie oraz w północnej Afryce i Ameryce Północnej. Mówi się o nim winorośl północy. Obfituje przede wszystkim w witaminę A, ale również błonnik i liczne kwasy organiczne. Jest polecany dla osób chcących zadbać o wzrok, bowiem zawiera duże pokłady luteiny obok nektaryny, awokado i kiwi oraz malin, porzeczki i jeżyn.

Luteina jest silnym przeciwutleniaczem i znajdziemy ja przede wszystkim w czerwonym agreście. Najmniej jest jej w odmianie białej. Dzięki luteinie zapobiec możemy chorobom przewlekłym, głównie chorobom układu krążenia, nowotworom i chorobom oczu. Zażywanie luteiny poleca się osobom pracującym na komputerze i nadwyrężającym oczy.

Agrest na trawienie i nerwy

Jedzenie agrestu wspomaga trawienie. Wynika to z zawartości kwasy jabłkowego i cytrynowego w owocach agrestu. Z tego względu poleca się go na zaparcia i wzdęcia. Działą również moczopędnie oczyszczając organizm z toksyn i filtrując nerki. Spożywać go można również suszony, ma on wtedy właściwości przeczyszczające.

Ponadto agrest koi nerwy dzięki witaminie B i magnezowi w jakie obfituje. Poprawia koncentracje i pamięć oraz łagodzi stres. W układzie pokarmowym agrest wpływa pozytywnie na budowę równowagi kwasowo-zasadowej. Posiada substancje alkalizujące i jest jednym z głównych produktów diety zasadowej.

Agrest i odchudzanie

Cudowny owoc przyspiesza przemianę materii przez co jest doskonałym produktem spożywczym, elementem diety odchudzającej. Ponadto jest niskokaloryczny z niskim indeksem glikemicznym. Mogą go spożywać diabetycy. Wykorzystywany jest w kuchni na wiele sposobów od soków, kompotów przez dodatek do ciast, deserów, dżemy i rozmaite przetwory. Można go jeść na surowo, gotowany jak też w postaci galaretki.

Agrest – zastosowanie w kosmetyce

Ten owoc to również składnik i baza dla wielu kosmetyków. Ceniony jako źródło przeciwutleniaczy w walce z wolnymi rodnikami świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków odmładzających i regenerujących. Witamina A zawarta w owocach agrestu zwiększa sieć naczynek krwionośnych, przez co zwiększa się dotlenienie skory i poprawia jej wygląd.

Odżywcza maseczka z agrestem

Do przygotowania maseczki użyj pół szklanki zmiksowanych owoców agrestu. Zmieszaj je z 2-3 łyżkami jogurtu i 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej. Maseczką nałóż na twarz i spłucz wodą po kwadransie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *