jak leczyć popękaną skórę dłoni

Jak leczyć popękaną skórę dłoni – praktyczny poradnik

Jak leczyć popękaną skórę dłoni – popękana skóra dłoni powstaje z różnych czynników, a mianowicie może powstawać przez atmosferę na dworze lub prace którą wykonujemy czy również mycie rąk ciężkimi płynami lub częstą dezynfekcję.Towarzyszy nam również w przewlekłych stanach chorobowych takich jak tarczyca, cukrzyca, lecz najczęściej problem z popękaną skórą dłoni pojawia się w trakcie trwania zimniejszych pór roku czyli jesień oraz zima.

Niskie temperatury i wiatr utrudniają nam zadanie w utrzymaniu dobrej kondycji tak delikatnej skóry dłoni. Częstą przyczyną popękanej skóry dłoni jest również zapalenie atopowe skóry, grzybica czy łuszczyca.  Odczuwamy wtedy nieprzyjemny świąd skóry, pieczenie, zaczerwienienie, łuszczenie także miedzy palcami. Konieczna jest wtedy natychmiastowa wizyta u lekarza dermatologa. Lekarz powie Nam co zastosować w takim przypadku, aby wyleczyć pęknięcia na dłoniach, zazwyczaj leczenie opiera się na stosowaniu odpowiednich kremów, maści jak i leczeniu ogólnej odporności.

Jak leczyć popękaną skórę dłoni?

Używając kosmetyków, w których skład wchodzi głownie alkohol również przyczynia się do wysuszenia naskórka. Zalecane jest wykonywanie różnych prac nawet domowych w rękawiczkach ze względu na detergenty, których używamy. W takowych detergentach w skład wchodzą bardzo szkodliwe substancje, które nie tylko przesuszają naszą skórę, a mogą też wywołać rekcje alergiczne.Po sprzątaniu należy pamiętać o nawilżeniu skóry dłoni kremem. Reakcja alergiczna może pojawić się również, gdy uczyli nas nasza własna odzież czy płyn do płukania tkanin, dlatego zalecane jest stosowanie kremów, maści o delikatnym nie podrażniającym składzie.

Charakterystycznymi objawami popękanej skóry dłoni są : w łagodnym stopniu dłonie są szorstkie oraz odczuwamy lekki dyskomfort ze względu na możliwe lekkie zaczerwienienie, w bardziej zaawansowanym stopniu skóra dłoni zaczyna się łuszczyć, pękać. Gojenie ran po pęknięciach staje się bolesnym nieprzyjemnym problemem.

Jak leczyć popękaną skórę dłoni – nawilżanie skóry

Chcąc odzyskać odpowiednie nawilżenie skóry dłoni konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Trzeba dbać o właściwą ochronę i pielęgnacje skóry. Zalecane jest stosowanie witaminy A w kremie lub tabletkach. W zimowe dni nie zapominaj o odpowiednim natłuszczeniu rąk przed wyjściem i założeniem rękawiczek, które ochronią Twoje dłonie przed wiatrem i nadmiernym wysuszeniem. Popękana skóra dłoni wymaga kilku składników, które szybciej pomogą odbudować wyschnięty naskórek. Składniki te to między innymi pantenol, mocznik, parafina.

Wybieranie kremów do rąk nie zawsze jest łatwe dlatego najlepiej skupić się na składzie danego produktu. Ważne aby krem był regeneracyjny i zawierał wcześniej wymieniony pantenol , mocznik czy alantoina. Na noc zdecydowanie zaleca się stosowanie kremów o właściwościach nawilżających w których skład wchodzi parafina, wazelina, lanolina. Pamiętajmy również by w kremie, który mamy zamiar zakupić znajdowało się jak najmniej alkoholu, ponieważ wtedy zamiast zregenerować, wysuszymy popękaną skórę dłoni jeszcze bardziej. Warto również wybrać kosmetyki bogate w witaminy A, F, C, E bardzo dobrze regenerują skórę , gospodarkę wodną oraz tworzą znakomitą warstwę ochronną.

Jak leczyć popękaną skórę dłoni – domowe sposoby

Są również bardzo dobre sposoby domowe na leczenie popękanej skóry dłoni. Jednym dość znanym jest kompres. Wystarczy posmarować grubą warstwą tłustego kremu dłonie i założyć bawełniane rękawice. Dzięki rękawicom krem szybciej się wchłonie i przyniesie szybką ulgę. Najlepiej zastosować kompres w nocy, wtedy komórki najszybciej się regenerują. Proponuję też aby zamienić mocne detergenty do sprzątania na bardziej naturalne oraz ekologiczne.

Ważnym czynnikiem w leczeniu suchej skóry dłoni jest odpowiednia dieta. Pękająca skóra dłoni może być bowiem spowodowana złym odżywianiem i niedoborem różnych składników odżywczych. Jeżeli pękająca skóra nawraca nie może w diecie zabraknąć produktów bogatych w witaminy magnez oraz selen i oczywiście wyżej wymienione A,  F , E , C .Składniki te można znaleźć w produktach takich jak ryby, owoce, warzywa , orzechy oraz oleje roślinne.

Jak leczyć popękaną skórę dłoni – peeling

Częste stosowanie peelingów dłoni także wspomaga regeneracje naskórka. Peelingów nie można stosować w momencie, gdy obrażenia na pękniętej skórze dłoni są zbyt duże. Sok z aloesu pomaga również odczuć ulgę oraz zregenerować pęknięty naskórek. Z domowych sposobów można wymienić jeszcze kilka propozycji:

-moczenie popękanej skóry dłoni w oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. Można zastosować roztwór oliwy, mieszając ją z wodą. Należy pamiętać, aby temperatura kąpieli nie była zbyt wysoka, dłonie zanurzamy w oliwie na czas około 15 minut. Zaleca się także, aby po kąpieli nie myć dłoni, lecz delikatnie osuszyć je ręcznikiem, pozostawiając cienki film oliwy.

-maseczka na dłonie z ugotowanych ziemniaków.

Oczywiście, gdy wszystkie sposoby domowe Nam nie pomagają, możemy udać się do gabinetu kosmetologicznego. W którym specjaliści z odpowiednim sprzętem zajmą się naszymi suchymi dłońmi. Będzie to również forma relaksu dla suchych i spierzchniętych dłoni.  Można też udać się do apteki po kremy zalecane przez farmaceutów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *