Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie, rodzaje

Zapalenie spojówek nie należy do najprzyjemniejszych dolegliwości. Leczenie przebiega jednak krótko oraz skutecznie, pod warunkiem, że prawidłowo zostaną rozpoznane przyczyny. W obszarze spojówek znajduje się bogactwo naczyń krwionośnych, które poszerzają się i wypełniają krwią. Charakterystyczny symptom świadczący o obecności tego schorzenia to czerwone oczy. Do powstania zapalenia spojówek mogą prowadzić różne przyczyny, w zależności od których wyróżniamy zapalenie: bakteryjne, alergiczne, wirusowe, wywołane przez zespół suchego oka oraz grzybicze.

Zapalenie spojówek – objawy

Stan zapalny przyczynia się do tego, że przestają one spełniać w sposób prawidłowy swojej funkcji ochronnej. Prowadzi to do tego, że gałka oczna narażona jest na działanie różnych niepożądanych czynników. Nie należy w tym przypadku bagatelizować problemu. W chwili, gdy pojawią się pierwsze symptomy można ratować sytuację, przez stosowanie kropli do oczu, które dostępne są bez recepty.

W sytuacji gdy, po upływie 2-3 dni dolegliwości nie ustąpią, należy skierować swoją drogę ku wizycie u okulisty. Zalecone do stosowania preparaty uzależnione są od stopnia nasilenia objawów, a ponadto przyczyny stanu zapalnego. Dla ustalenia rodzaju zapalenia, lekarzowi najczęściej wystarczy wywiad z pacjentem oraz oględziny oka z wykorzystaniem lampy szczelinowej. W niektórych sytuacjach potrzebne może być pobranie próbki wydzieliny na posiew albo testy na wydzielanie łez (test stabilności łez albo test Schirmera).

Zapalenie spojówek – rodzaje (objawy i leczenie)

Bakteryjne zapalenie spojówek należy do najczęstszych odmian choroby. Dotyka jednego oraz drugiego oka. Symptomy, które tutaj się pojawiają to: przekrwienie oraz obrzęk spojówek, wydzielina ropna albo surowico-ropna w worku spojówkowym oraz łzowym. W sytuacji zaawansowania choroby, na spojówkach mogą wystąpić krwiste wybroczyny, a także żółte plamy. Leczenie tego przypadku polega na podaniu sulfonamidy albo też roztworu antybiotyków mającego postać kropli oraz maści.

W sytuacji gdy stan chorego nie ulega poprawie, okulista może zalecić rezygnacje z leków na okres 3-4 dni, a w dalszej kolejności wykonanie posiewu z worków spojówkowych łącznie z określeniem antybiogramu. Po określeniu tego, jakie bakterie prowadzą do powstania zakażenia, zaleca się odpowiednią kurację.

Alergiczne zapalenie spojówek występuje najczęściej łącznie z katarem siennym u osób, które uczulone są na pyłki kwiatowe. Inne przyczyny choroby to stosowane kosmetyki, środki chemiczne oraz lekarstwa. Objaw świadczący o alergiczny zapaleniu spojówek to silne swędzenie, łzawienie, przekrwienie oraz obrzęk powiek. W leczeniu podaje się preparaty przeciwhistaminowe miejscowo, a w trudniejszych przypadkach także doustnie. Bywa także, ze potrzebne jest odczulanie.

Wirusowe zapalenie spojówek występuje w okresach nasilonych infekcji dotyczących górnych dróg oddechowych, które wywołane są przez adenowirusy. Najczęściej pojawia się ona w jednym oku, po czym po upływie kilku dni przenosi się na drugie oko. Symptomy tutaj występujące to: swędzenie oraz odczucie obecności ciała obcego w oku, obrzęk spojówek. obecność wydzieliny surowiczej. W takiej sytuacji, na spojówkach pojawiają się grupy obrzękniętych naczyń krwionośnych. W sytuacji gdy zapalenie zaczyna obejmować rogówkę, występują na niej małe zmętnienia.

Pojawia się tutaj silny ból, światłowstręt, łzawienie. Może dojść do powiększenia się węzłów chłonnych w okolicy żuchwy. W leczeniu stosuje się preparaty przeciwwirusowe oraz zmniejszające obrzęk, odkażające oraz przeciwzapalne. Aby uniknąć zakażenia bakteryjnego, konieczne staje się podanie antybiotyku. Łatwo zarazić się chorobą przez dotyk. Nie należy zatem używać kosmetyków, które wykorzystywane były podczas obecności choroby.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek powstałe na skutek zespołu suchego oka łączy się z niewystarczającym wydzielaniem lub niewłaściwym składem łez. W takiej sytuacji często pojawia się zapalenie rogówki. Objawy tutaj występujące to uczucie „piasku” pod powiekami, podrażnienie oczu, swędzenie światłowstręt. Symptomy nasilają się w porze nocnej, podczas pełnienia zadań przy komputerze albo gdy przebywamy w miejscu, w którym jest suche powietrze. Dobre rezultaty przynosi tutaj mruganie oraz zamykanie powiek, a także robienie przerw w czytaniu oraz zakraplanie sztucznych łez. Dodatkowo trzeba nawilżać powietrze oraz nawadniać organizm przez picie od 2 do 3 litrów płynów każdego dnia.

Grzybicze zapalenie spojówek pojawia się bardzo rzadko. Najczęściej w charakterze powikłania długotrwałej kuracji przy wykorzystaniu antybiotyków albo na skutek przeniesienia zakażenia z innych części ciała, na przykład z narządów płciowych. W tej sytuacji pojawia się swędzenie zaczerwienienie spojówek oraz łzawienie. W kanałach łzowych bardzo często pojawiają się jasne złogi. W leczeniu podaje się leki przeciwgrzybicze w formie kropli lub maści.

Przyczyną powstania zakażenia prostego może być światło, opary, pył, dym. Dodatkowo może to być brak snu, nerwica oraz nieskorygowane wady wzroku, w szczególności nadwzroczność oraz niezborność, niewłaściwie dobrane szkła korekcyjne lub ich zły rozstaw. Objawy tutaj występujące to: swędzenie oczu, pieczenie, łzawienie, lekki światłowstręt. W dolegliwości mogą pojawiać się okresowo zakażenia bakteryjne. Bardzo często występuje łącznie z zespołem suchego oka. W leczeniu należy usunąć czynnik, który powoduje chorobę. Wykorzystuje się tutaj preparaty mające działanie przeciwzapalne oraz sztuczne łzy w przypadku zespołu suchego oka.

Zapalenie spojówek – zalecania

W przypadku obecności zapalenia spojówek zaleca się podjecie następujących działań:

  • unikanie pocierania oczu dłońmi, gdyż to wpłynie na zaostrzenie symptomów choroby,
  • usuwanie powstałej wydzieliny jednorazową chusteczka albo patyczkiem z wacikiem,
  • stosowanie specjalnego płynu do przemywania oczu, który dostępny jest w aptece,
  • rezygnacja z basenu (na czas choroby),
  • stosowanie okularów przeciwsłonecznych,
  • częste mycie soczewek kontaktowych,
  • unikanie stosowania kosmetyków do oczu lub w przypadku braku takiej możliwości skuteczne zmywanie makijażu,
  • nie należy przerywać zalecanej kuracji, nawet wówczas gdy symptomy szybko ustąpią,
  • używanie preparatów w postaci maści, podczas gdy długo przebywa się poza domem.

Komentarze

  1. mnie czasem dopada uczuleniowe zapalenie spojówek. wtedy na prawdę muszę czegoś użyć żeby mi szybko przeszło. z pomocą przychodzą mi krople do oczu Starazolin. pomagają mi na moje czerwone oczy i na prawdę szybciej mi to przechodzi po zakropleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *