Swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży – o czym może świadczyć?

Swędzenie pochwy w ciąży przeważnie sugeruje chorobę grzybiczą. Grzybicze zapalenie pochwy powodują drożdżaki, przeważnie z rodzaju Candida albicans. Jego symptomami jej prócz swędzenia, palenie pochwy oraz warg sromowych. Prócz owego zakażona kobieta może zaobserwować gęste upławy w odcieniu mlecznym bądź żółtawym.

Choroby pochwy w ciąży

Kobiety ciężarne niejednokrotnie skarżą się na upławy z pochwy, świerzbienie i/lub palenie sromu. Występowaniu zapalenia pochwy w ciąży służy długotrwałe przekrwienie śluzówki dróg rozrodczych i spadek wytrzymałości organizmu kobiety. Za upławy w ciąży odpowiadają także zmiany hormonalne. Hormony ciążowe mogą zmieniać pH pochwy na zasadowe, co służy zarażeniom grzybiczym oraz bakteryjnym. Postępowi grzybów oraz klonowaniu się bakterii w pochwie przeciwdziała kwaśne środowisko pochwy. W ciąży niejednokrotnie są grzybice pochwy, spowodowane drożdżakiem Candida albicans. O wiele bardziej szkodliwe dla zarodka są jednakże choroby bakteryjne pochwy.

Świerzbienie pochwy w ciąży – podstawy

Ciąża znamiennie zmienia gospodarkę hormonalną kobiety. Na skutek tychże zmian dochodzi do wzrostu pH pochwy. Odczyn zmienia się z kwaśnego (pH 3,5) na bardziej alkaliczny. Rośnie także temperatura oraz wilgoć. Wszelkie owe elementy służą rozwijaniu się błędnych patogenów, co doprowadza do zapalenia pochwy, jakie stanowi najpowszechniejszą podstawę świądu sromu. Stan zapalny pochwy okazuje się przeważnie świądem pochwy, paleniem, zaczerwienieniem oraz bólem stref intymnych. Świerzbienie pochwy w ciąży może być również wywołane noszeniem zbyt ciasnej, niedopasowanej bielizny.

Uciskający materiał łatwo obciera skórę, natomiast niewielka przewiewność podnosi wilgoć okolicy krocza oraz służy podrażnieniom pochwy oraz stref. Świerzbienie okolic intymnych może pojawić się przy zmianie wykorzystywanych kosmetyków bądź proszków, detergentów do czyszczenia. Do chorobie intymnych prócz ciąży kwalifikuje cukrzyca. Więc przyszłe matki, jakie cierpią na cukrzycę powinny okazać się ogromną uwagą oraz stosować ochronę, żeby uniknąć pojawieniu się choroby pochwy w ciąży.

Jak poradzić sobie ze swędzeniem pochwy w ciąży?

Gdy świerzbienie pochwy jest spowodowane charakterystycznymi dla czasu ciąży zmianami pH pochwy, natomiast nie dolegliwościami przekazywanymi drogą płciową bądź chorobami, kobieta może sprawdzić parę wypróbowanych sposobów na zmniejszenie podrażnienia. Jednym spośród nich jest kąpiel z dodatkiem sody. Sodę można zastosować także do zrobienia pasty. Kompozycję sody oraz wody należy przykładać do świerzbiących miejsc.

Ogromną niespodzianką dla ciężarnych może być fakt, że na pH pochwy niezwykle pozytywnie oddziałuje odbycie niezabezpieczonego stosunku seksualnego. Dzięki spermie partnera zmniejsza się pH pochwy kobiety. Kiedy jest ono właściwie niskie, spada zagrożenie choroby i podrażnień. Należałoby sięgnąć także po probiotyki ginekologiczne, jakie pomagają odbudować odpowiednią stabilność mikrobiologiczną pochwy. Ponadto można przykładać do stref intymnych chłodne okłady – poniektóre panie uważają je za niezwykle efektywne w uśmierzaniu świerzbienia.

Profilaktyka świądu sromu

Zgodnie z regułą, że lepiej jest zapobiegać aniżeli leczyć, należałoby zadbać o ochronę świądu. Najistotniejsza jest czystość intymna. Okolice intymne kobiety w ciąży powinny być czyste oraz suche. Po wypróżnieniu należy odpowiednio wytrzeć się do tyłu, aby bakterie z odbytu nie dostały się do pochwy. W żadnym wypadku nie należy oczyszczać pochwy – standardowe czyszczenie delikatnym roztworem oraz ciepłą wodą starczy. Niezbędne jest również częste czyszczenie dłoni i noszenie niezbyt ciasnych ubrań, niepijących w kroku. Ogromną funkcję w prewencji świądu w ciąży gra także bielizna. Winna być bawełniana. Należałoby zainwestować także w koszule nocne zamiast pidżam. Gdy jesteś w ciąży oraz bierzesz kąpiel, nie dodawaj do wody płynów aromatycznych, jakie mogą podrażnić waginę. Używaj kosmetyków do skóry wrażliwej.

Grzybica pochwy w ciąży

Ciężarne są w szczególny sposób narażone na wystąpienie grzybicy sromu oraz pochwy. Czynnikiem jest słabsza wytrzymałość, i również zmiany hormonalne, zwłaszcza w natężeniu estrogenów, progesteronu oraz gonadotropiny kosmówkowej. Podnosi to wrażliwość na zarażenie oraz rozwój patogennych drożdżaków. Początek dolegliwości jest zazwyczaj gwałtowny. Pojawia się uciążliwe świerzbienie oraz palenie w intymnej strefie, i również białawe, serowate upławy. Potrzebne jest leczenie, ponieważ symptomy są bardzo uciążliwe. Ginekolog poleca przeważnie środki dopochwowe, leczenie może wesprzeć maść przeciwgrzybicza wykorzystywana w strefie sromu.

Leczenie grzybicy pochwy w ciąży – Clotrimazolum w maści oraz pastylkach

Leczenie grzybiczego zarażenia pochwy w ciąży nie winno być podejmowane bez konsultacji ze specjalistą. Żeby zastosować właściwą kurację, potrzebne jest zrobienie posiewu z pochwy. Jest to istotne, żeby rozpoznać patogen będący w drogach rozrodczych. W wypadku współistnienia bakterii niezbędny będzie ponadto antybiotyk. Żeby efektywnie pozbyć się grzybicy, niezbędna jest wytrwałość oraz wydłużony czas używania właściwego środka przeciwgrzybiczego. Przeważnie wybieranym środkiem jest Klotrimazol (Clotrimazolum) w maści bądź w formie tabletek dopochwowych, dostępny również bez recepty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *