Sport w ciąży

Sport w ciąży – dozwolone i zabronione sporty w ciąży

Sport w ciąży jest wskazany w sytuacji, gdy ciąża przebiega prawidłowo. Jest to bowiem stan fizjologiczny a nie chorobowy, więc kobieta zdrowa i dobrze się czująca powinna korzystać w miarę możliwości z różnych aktywności fizycznych. Są to niezwykle ważne rzeczy, które należy połączyć z odpowiednio zbilansowaną dietą, relaksem oraz odpoczynkiem. Dzięki uprawianiu sportu w ciąży samopoczucie jest zdecydowanie lepsze, poziom stresu niższy a dotleniony organizm szybciej się łatwiej się regeneruje. Ponadto o wiele łatwiej jest kobiecie wrócić do formy sprzed tego stanu po rozwiązaniu.

Jaki można uprawiać sport w ciąży?

Sport w ciąży jest bardzo wskazany. Zarówno zdrowie przyszłej mamy, jak i prawidłowy rozwój dziecka to kluczowa sprawa. Dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej niwelują się takie dolegliwości jak ból pleców, karku, zaparcia czy obrzęki. Za najbardziej optymalne sporty dla kobiet w ciąży uznawane są szczególnie te, które powodują rozluźnienie mięśni, odciążają kręgosłup oraz sprawiają, że poprawia się ukrwienie oraz natlenienie komórek ciała.

Do dyscyplin polecanych w czasie ciąży zalicza się między innymi: pływanie, aerobik wodny, fitness (w wielu klubach organizowane są zajęcia dedykowane kobietom w błogosławionym stanie), pilates, joga, ćwiczenia na piłce (tzw. body ball) czy jazda na rowerze stacjonarnym, jak również systematyczne spacery w tempie oraz na dystansie dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu ostatniemu w zasadzie każda kobieta w czasie ciąży może podejmować ten rodzaj aktywności. Przeciwwskazaniem w tym przypadku są dolegliwości, które uniemożliwiają wychodzenie chociażby na kilkanaście minut, jak również konieczność leżenia.

Zabronione sporty w ciąży

Jednak niektóre sporty w ciąży są odradzane a część również zabronione ze względu na możliwe konsekwencje dla przyszłej matki oraz rozwijającego się w jej łonie dziecka. Wszelkie dyscypliny, które mogą narazić kobietę na utratę równowagi czy upadek (m.in. na przykład jazda na rowerze – chyba, że wersji stacjonarnej, tenis) są zakazane. Ponadto nie powinno się ćwiczyć w żaden sposób w formie intensywnej czy ekstremalnej.

Należą do nich na przykład jogging czy ekstremalne dyscypliny. Również sporty kontaktowe są zabronione ze względu na zagrożenie uderzeniem w brzuch. Poza tym nurkowanie nie jest sportem w ciąży, który dobrze wpływa na rozwój dziecka. W czasie wynurzania istnieje szansa na powstanie pęcherzyków powietrza. W skrajnych przypadkach mogą mieć negatywne zarówno dla kobiety, jak również dziecka.

Zabronione sporty w ciąże są również wszelkie dyscypliny wysokościowe ze względu na dynamiczne zmiany poziomów, które powodują również znaczące dostępy do tlenu. Powstają także bardzo duże przeciążenia. Podobne dolegliwości pojawiają się podczas jazdy na kolejce w wesołym miasteczku. Dochodzi tu bardzo szybkie zmiany tempa (przyspieszanie, zwalnianie, zmiana wysokości) mogą zaszkodzić zarówno matce jak i rozwijającej się w łonie pociesze. Nie wolno także podskakiwać (ze względu na możliwość wywołania skurczów, co może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego powodu). Ciężarnym zabronione jest także szybkie zmienianie kierunku ruchu (np. bieganie). Nie powinny także kręcić biodrami. Zabronione są więc jakiekolwiek sporty w ciąży, które tego typu ruchów wymagają.

Sport w ciąży – jakie są wskazania a jakie przeciwwskazania?

Zdecydowanym wskazaniem, by uprawiać sport w ciąży są wspomniane wcześniej pozytywne skutki dla przyszłej mamy i dziecka. Skutki w postaci lepszego samopoczucia, rozluźnienia mięśni, poprawy krążenia oraz natlenowania organizmu oraz przyspieszenie powrotu do formy po porodzie. Również typowe dolegliwości ciążowe stają się zmniejszone lub mniej dokuczliwe. Zdrowe kobiety, gdy ciąża rozwija się niezagrożona, mogą z powodzeniem uprawiać ćwiczenia i sporty w ciąży praktycznie do samego porodu.

Oczywiście podczas uprawiania sportu w ciąży należy zachować odpowiednie proporcje oraz unikać przeciążenia i nadmiernego wysiłku. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że należy unikać ćwiczeń w leżeniu na plecach płasko z uniesionymi nogami po 16 tygodniu. Ponieważ ze względu na dość wysoką wagę dziecka może dochodzić do nacisku na naczynia krwionośne. Może bowiem powodować zawroty głowy lub nawet zasłabnięcie.

Natomiast wyraźne przeciwwskazania do uprawiania jakichkolwiek form sportu w ciąży stanowią takie choroby i dolegliwości jak:

  • cukrzyca;
  • zaburzenia serca;
  • astma oskrzelowa;
  • plamienie lub krwawienie z dróg rodnych;
  • słabe mięśnie macicy;
  • obniżone położenia łożyska;
  • występuje ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu.

Ponadto nawet kobieta w pełni zdrowa powinna zaprzestać uprawianie sportu w momencie, gdy wystąpią jakiekolwiek dolegliwości. Wówczas konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem prowadzącym. W ogóle najlepiej przed rozpoczęciem uprawiania sportu w ciąży najlepiej przeprowadzić rozmowę ze specjalistą oraz wykonać badania. Ćwiczenia również powinny być wykonywane pod kontrolą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *