Zapalenie naczyń chłonnych

Zapalenie naczyń chłonnych – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zapalenie naczyń chłonnych jest dość powszechną chorobą, w której stan zapalny rozwija się w naczyniach limfatycznych o różnym rozmiarze i głębokości. Choroba ta może występować w postaci ostrej lub przewlekłej. W ciężkich przypadkach prowadzi do rozprzestrzeniania się reakcji zapalnej na pobliskie tkanki.

Ten patologiczny proces ma charakter drugorzędny. Sugeruje to, że na początku tworzy się w organizmie ognisko ropno-zapalne, przez co dochodzi do kolejnego uszkodzenia naczyń limfatycznych. W większości przypadków zapalenie naczyń chłonnych występuje w połączeniu z zapaleniem węzłów chłonnych. Warto zauważyć, że naczynia zlokalizowane w okolicy kończyn dolnych są najczęściej zaangażowane w proces chorobowy.

Zapalenie naczyń chłonnych – przyczyny

Wrotami infekcji są najczęściej zainfekowane rany, otarcia, procesy zapalne (martwica, guzek itp.). Z tych ognisk patogeny i ich toksyny są wchłaniane i rozprzestrzeniane przez kanały limfatyczne w kierunku centrum.

Główną przyczyną tej choroby jest flora zakaźna, która przede wszystkim tworzy ognisko zapalne w dowolnej części ciała. Przykładami mogą tu być: flegma, czyrak, ropień i tak dalej. Wśród bakterii najczęstszymi patogenami są gronkowce i paciorkowce. Rzadziej takie stany zapalne prowokują E. Coli i proteus. Czasami występuje kombinacja kilku mikroorganizmów bakteryjnych.

W oddzielnej grupie jest stworzenie specyficznego zapalenia naczyń chłonnych. Jest wywoływane przez prątki gruźlicy, wirusy opryszczki, a także krętka bladego. Początkowo patogen z głównego ogniska infekcyjnego penetruje małe naczynia limfatyczne, zwane kapilarami. Po tym zaczyna poruszać się z prądem limfy do większych struktur naczyniowych i węzłów chłonnych. Z uwagi na to, że stan zapalny tworzy się w ścianie naczynia, pęcznieje i zwiększa się jego przepuszczalność. W świetle naczyń limfatycznych zaczyna aktywnie uwalniać płyn, powstają skrzepy fibryny (proste białko) i tworzą się skrzepy krwi. Wszystko to prowadzi do zaburzeń procesu krążenia limfy.

Zapalenie naczyń chłonnych – objawy

W przypadku, gdy choroba postępuje, istnieje prawdopodobieństwo ropnej reakcji zapalnej. Ostrej postaci towarzyszą wyraźne lokalne objawy w połączeniu z ogólnym syndromem zatrucia. Postać przewlekła charakteryzuje się bardziej zatartym obrazem klinicznym, w pierwszej kolejności są to oznaki stagnacji limfy. Ponadto zapalenie naczyń chłonnych jest podzielone na dwa warianty. Wariant kapilarny występuje, gdy reakcja zapalna rozwinęła się w powierzchownych naczynkach limfatycznych. Wariant macierzysty charakteryzuje się występowaniem stanu zapalnego w jednym lub kilku dużych naczyniach limfatycznych.

Chory skarży się na:

  • Gorączkę
  • Dreszcze
  • Nadmierne pocenie się
  • Osłabienie
  • Złe samopoczucie
  • Ból głowy.

Po pewnym czasie dołączają wąskie czerwone paski, które znajdują się wzdłuż stanu zapalnego naczynia limfatycznego. Otaczające tkanki również stają się spuchnięte i napięte. Często miejscowe węzły chłonne powiększają się i stają się bolesne podczas badania palpacyjnego.

Zapalenie naczyń chłonnych – diagnostyka

W chorobie zapalenia naczyń chłonnych diagnoza opiera się na towarzyszącym obrazie klinicznym. W takim przypadku, jeśli zapalenie jest zlokalizowane w głębiej położonych strukturach anatomicznych, stosowane są dodatkowe metody badań. Obejmują one diagnostykę ultrasonograficzną i skanowanie dwustronne. Dodatkowo można wykonać tomografię komputerową.

Zapalenie naczyń chłonnych – leczenie

Choroba ta jest leczona lekami przeciwbakteryjnymi, niesteroidowymi środkami przeciwzapalnymi i przeciwhistaminowymi. Konieczne jest wyeliminowanie pierwotnego ogniska zapalnego. W przypadkach ciężkiego zespołu zatrucia podejmowane są działania detoksykacyjne. Przewlekły proces patologiczny jest wskazaniem do stosowania różnych procedur fizjoterapeutycznych. Leczenie farmakologiczne obejmuje antybiotyki (półsyntetyczne penicyliny, cefalosporyny 1-2 generacji, aminoglikozydy, linkozamidy), leki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, terapię infuzyjną, laser.

Leczenie chirurgiczne jest wskazane w przypadku powikłanego zapalenia naczyń chłonnych. Chirurg otwiera ropień, zapewnia wypływ z rany (drenaż, opatrunki z roztworem hipertonicznym itp.). Aby zapobiec rozwojowi zapalenia naczyń chłonnych, bardzo ważne jest, aby w odpowiednim czasie wykonać pierwotne leczenie różnych urazów, otworzyć i osuszyć różne ropne ogniska, które są źródłem zapalenia naczyń chłonnych. Leczenie pooperacyjne zapewnia zintegrowaną antybiotykoterapię i leczenie wzmacniające (posiłki o wysokiej kaloryczności, terapie witaminowe itp.).

Prognozy i zapobieganie

Zapobieganie zapaleniu naczyń chłonnych polega na szybkim pierwotnym chirurgicznym leczeniu ran, wycinaniu powstałych ognisk ropnych i odpowiedniej antybiotykoterapii. Długotrwały przewlekły przebieg zapalenia naczyń chłonnych może prowadzić do zaburzenia krążenia limfatycznego, rozwoju limfostazy (obrzęk limfatyczny) i słoniowatości. W przypadku rozpoczęcia terapii na czas, zapalenie naczyń chłonnych jest podatne na trwałe wyleczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *